اشتباهات رایج حمام سگ و راه حل مناسب آن

 

Image for post
Image for post

نظافت یکی از مهم ترین روش‌ها برای حفظ سلامت سگ است. مراقبت و پیشگیری از دوران اولیه زندگی سگ، بهترین راهکار برای دوری از بیماری‌های رایجی مانند هپاتیت سگ، لپتوسپیروز ، آنفلوانزای سگ، پاراآنفلوآنزای سگ است. نظافت صحیح 90 درصد از دلایل عامل بیماری را از بین می برد. کافیست این اشتباهات رایج حمام سگ را به مرور از بین ببرید.

برخی از صاحبان سگ ترجیح می دهند روند مراقبت از سگ خود را به یک فرد حرفه ای بسپارند در حالی که برخی دیگر خودشان این کار را انجام می دهند. می‌توان هر دو مورد را صحیح دانست در صورتی که سگ شما سلامت بماند.حتی اگر بهترین نیت را برای حیوان خانگی خود دارید، باز هم ممکن است مرتکب چند اشتباه شوید.

یک آسیب کوچک در مکان نامناسب یا کوتاه کردن ناخن کاملاً ناموفق نباید شما را از تلاش مجدد منصرف کند. اگر قصد دارید سگ خود را به تنهایی نظافت کنید، باید به برخی از مسائل توجه داشته باشید. این مقاله به شما کمک می‌کند تا اشتباهات رایجی را که ممکن است در هنگام نظافت مرتکب شوید را یادآوری کرده و راه‌کاری مناسب برای عدم این اشتباهات را شناسایی و حل کنید.

مراحل نظافت سگ در خانه

نظافت سگ شامل انجام چند روش است که یک فرآیند قابل اعتماد را ایجاد نموده و بارها تکرار خواهد شد. 

نظافت با این موارد شروع می شود:

  • کوتاه کردن ناخن های سگ
  • مراقبت از پنجه
  • پیرایش مو سگ
  • چشم ها، گوش ها و بینی سگ خود را تمیز کنید
  • مسواک زدن دندان سگ
  • شستشوی پوست و مو
  • حمام کردن و خشک کردن سگ
  • سگ خود را ماساژ دهید

حمام سگ

اشتباهات رایج حمام سگ که صاحبانشان مرتکب می‌شوند

حمام کردن بیش از حد سگتان

در حالی که حمام کردن سگ شما مهم است، حمام کردن بیش از حد آنها می تواند مشکل ساز شود. روغن‌ها و پروتئین‌های طبیعی را که روی موها پوشانده شده به مرور زمان باعث خشکی و تحریک پوست سگ شما می‌شوند. به جز در مواردی که لازم است سگ خود را اغلب با داروهای آنها حمام کنید، سگ خود را حداکثر یک بار در ماه حمام کنید. 

همچنین می‌توانید درصورت بازی در گودال‌ها، کثیفی‌ها یا محیطی مانند آن، آنها را بشویید. در غیر این صورت لزومی ندارد.

پس از شامپو زدن، مو سگ خود را به طور کامل شستشو دهید

باقی مانده شامپو یا صابون در مو سگ می تواند باعث تحریک پوست، موی مات یا گره خورده و چند بیماری دیگر شود. موی سگ خود را زیر آب و تا زمانی که کف تمام شود بشویید (حتی کمی بیشتر).

خشک کردن کامل بعد از حمام سگ، مهمترین کار بعد از حمام

این اشتباه در بین صاحبان سگ بسیار رایج است. در حالی که خشک کردن سگ در هوا آزاد و بعد از حمام معمول است، اما کارآمد نیست. در این زمان محیط مناسبی برای رشد باکتری ها و قارچ ها می‌باشد. مخصوصا که سگ موی بلند داشته باشد می‌تواند مشکلات پوستی مانند لکه های داغ (درماتیت مرطوب حاد) ایجاد کند.

از سشوار سگ برای خشک کردن حیوان خانگی خود بعد از حمام استفاده کنید.

تراشیدن موی سگ در تابستان

تراشیدن موی توله‌ها ممکن است ایده آل به نظر برسد، اما از طرف دیگر، در واقع ایده خوبی نیست.

موی سگ محافظ طبیعی در مقابل هوای گرم و سرد است. تراشیدن آن نیز خطر آفتاب سوختگی یا آفتاب زدگی را افزایش می‌دهد. شانه زدن موی آن‌ها و کوتاه کردن آن گزینه خوبی است.

موی سگ را زمانی که خیس است شانه نزنید

انجام این کار برای سگ‌های مو بلند می‌تواند باعث تحریک پوستی شدید شود و چون موها را به هم می‌ریزد، گره‌خوردگی و تشک را بدتر می‌کند. تلاش برای مسواک زدن دوباره بعد از این ممکن است برای آنها دردناک باشد.

شانه کردن آنها قبل از حمام و بعد از خشک شدن توصیه می شود.

حمام سگ

شستن گوش های داخلی سگ

برخلاف تصور عمومی، آب و یا مایعات دیگر هرگز نباید به داخل یا اطراف مجرای گوش سگ وارد شود، زیرا محیط مناسبی برای رشد باکتری ها ایجاد می کند و باعث عفونت گوش می شود. حتی زمانی که سگ خود را حمام می کنید، آب را از گوش او دور نگه دارید.

استفاده از زور و اجبار در هنگام کوتاه کردن ناخن

هرگز سگ خود را مجبور کوتاهی ناخن نکنید. بسیاری از سگ‌ها از کوتاه کردن ناخن‌ها می‌ترسند و استفاده از زور فقط این اضطراب را بیشتر می‌کند. درعوض، از کلمات و تشویقی آرامش‌بخش استفاده کنید تا به آنها کمک کنید در طول پدیکور بی‌حرکت بنشینند. با گذشت زمان، آنها از یک جلسه نظافت خوب لذت خواهند برد.

نتیجه

همچنین تهیه لوازم بهداشتی سگ نیز مهم است. ناخن گیر یا سشوار انسان خیلی خوب کار نمی کنند و وقتی روی یک توله استفاده می شود به اندازه کافی موثر نیستند. برای آسان کردن کارها، روی لوازم نظافت سگ با کیفیت و مقرون به صرفه سرمایه گذاری کنید که به طور خاص برای سگ ها توصیه می شود. 

همچنین، از اشتباهات رایج حمام سگ ذکر شده در بالا اجتناب کنید و به خوبی در راه انجام یک کار خوب با سلامتی بهترین دوست خود خواهید بود.