بنی آدم اعضای یکدیگرند

سعدی شیرازی روایت می‌کند که "یک پادشاه قصد کشتن یک زندانی را داشت. زندانی به خاطر سرنوشت خود به شاهنشاه توهین کرد. 

شاهنشاه از یکی از وزرای خود سوال کرد "چه گفت؟" .

وزیر جواب داد: "او برای جناب عالی دعا کرد." 

اینگونه بود که شاهنشاه زندانی را بخشید.

وزیر دیگری ، که از مخالفان وزیر دروغگو بود، گفت: "اما من شنیدم که زندانی به جناب عالی توهین می کند!"

شاه گفت: "حق با توست! اما  یک مرد با دروغ وزیر از زندگی جان سالم به در برد و من این را بیشتر از اظهارات واقعی تو که منجر به کشته شدن یک مرد شود، تحسین می‌کنم. "

جز راست نباید گفت                 هر راست نشاید گفت 

Image for post
Image for post

ایران از قرن‌ها پیش سرزمین ادبیات بوده است. سعدی شیرازی یکی از شاعران ایرانی با شهرت بین المللی است. شعر او در سراسر جهان محبوب شده است. امروز مقبره او به جاذبه گردشگری شهر شعر و عشق تبدیل شده است.

مقبره وی با نام سعدیه نیز شناخته می‌شود. باغی با درختان بلند که زیبایی آن را بیشتر کرده است. لازم به ذکر است که مقبره ابتدا صومعه‌ای بود که سعدی آخرین سال‌های زندگی خود را در آنجا زندگی می‌کرد. وی سرانجام در صومعه خود به خاک سپرده شد. اولین آرامگاه سعدی شیرازی توسط شمس الدین محمد، دومین پادشاه سلسله ایلخانان ساخته شد. با این حال، اولین نوشته در توصیف مکان فقط 35 سال پس از مرگ سعدی ظاهر شد.

بعد از چند سال، کریم خان زند دستور ساخت ساختمانی را ساخت که بعداً به "عمارت ملوکان" معروف شد. سرانجام، دولت برای طراحی مقبره جدید با یک شرکت ساختمانی توافق کرد. امروزه مقبره سعدی شیرازی یک باغ چشم نواز در 5.4 هکتار است که از قسمتهای مختلفی از جمله ورودی، مقبره سعدی، مقبره شوریده شیرازی، فلوم، استخر ماهی، کتابخانه سعدی و ... تشکیل شده است.

Image for post
Image for post

ویژگی های اشعار سعدی شیرازی

پیش از هر چیز لازم به ذکر است که سعدی اشعار خود را سروده و با استفاده از زبانی ساده معانی عمیق و قابل تأملی را منتقل کرده است. در واقع او برای نوشتن آثار ادبی خود از زبان مردم استفاده می کرد. به همین دلیل مردم شعر او را در دوره های مختلف تاریخی درک می کردند و از آن لذت می بردند.

ویژگی های شعر سعدی را در سطور زیر خواهید فهمید:

1. قوانین دستور زبان
سعدی شیرازی از قوانین دستور زبان فارسی صحیح نوشتن پیروی کرده است. این بدان معناست که از نظر سعدی، ریتم و موسیقی بهانه‌ای برای نقض اشکال صحیح نوشتن نیست. او با دقت تمام این نکته را انجام داده است تا زبان طبیعی باقی بماند و همزمان نقش او را به عنوان وسیله‌ای برای ایجاد زیبایی بازی کند.

2. موسیقی

موسیقی و ریتم از عناصر مهم در اشعار سعدی شیرازی است. او اغلب از ریتم عروضی استفاده کرده است. علاوه بر ریتم عروضی ، شاعر برای تقویت موسیقی شعر ، از سایر ادبیات نیز به طور مثر استفاده کرده است. برخی از ادبیات ادبی که در شعر سعدی نقش بسزایی دارند عبارتند از: مترادف ، کنایه ، قوانین آواشناسی ، تکرار ، تنش های مناسب و غیره.

استفاده از وسایل ادبی واقعاً جذاب و به یاد ماندنی است ، به ویژه خوانندگان تحصیل کرده مجذوب شعرها می شوند. ممکن است بخواهید شعر زیر را بخوانید ، به عنوان مثال:

3. حس شوخ طبعی

حس شوخ طبعی نقش مهمی در آثار سعدی دارد. ما می توانیم ریشه های ویژگی را در اندیشه و دیدگاه شاعر پیدا کنیم. شعر سعدی شیرازی سرشار از شوخ طبعی و روحیه است.

او با استفاده از شوخ طبعی مانع از تیرگی در شعرهای خود می شود. به این ترتیب ، سعدی شعر خود را تأثیرگذار و تأثیرگذارتر کرده است.

Image for post
Image for post

بیوگرافی سعدی شیرازی

ابومحمد مصلیح الدین بن عبدالله شیرازی معروف به سعدی (نام قلم وی) یکی از شاعران مشهور ایرانی در سطح بین المللی است. وی در سال 606 هجری قمری در شیراز متولد شد. او انبوهی از اشعار مشهور بین المللی را سرود.

در مورد زندگی وی هیچ اطلاعات معتبری در دست نیست - حتی معتبرترین منابع اطلاعات خود را از آثار وی گرفته اند. با این حال، می توانیم بیوگرافی کوتاه زیر را معتبر بدانیم:

Image for post
Image for post

قسمت اول: اوایل زندگی
بیشتر مورخان معتقدند که سعدی شیرازی در یک سال بین 600 تا 610 هجری قمری متولد شده است. با این وجود ، آنها نمی‌توانند یک سال دقیق را به عنوان تاریخ تولد وی ذکر کنند.

سعدی از فرزندان یک خانواده علاقه مند به ادبیات بود. پدرش کارمند دادگاه بود. او همچنین به علوم دینی علاقه داشت، به همین دلیل پسرش را ترغیب به فراگیری علوم آن دوره کرد. بنابراین ، سعدی در اوایل زندگی خود مقدار زیادی اطلاعات تاریخی و ادبی دریافت کرد.

در این سالها، فرماندار شیراز سومین پادشاه سلسله اتابک بود - با ناتوانی بیشتر سلسله سلجوقی ، سلسله های محلی قدرت گرفتند. در هر صورت؛ پدر سعدی در حالی که تنها 12 سال داشت درگذشت.

قسمت دوم: مسافرت و تحصیل
وی پس از گذراندن موفقیت آمیز مقاطع ابتدایی علوم دینی و ادبی در شیراز، سرانجام وارد مدرسه نظامی در بغداد شد. او در آنجا شاگرد افراد مشهوری مانند سهروردی شد.

وقتی تحصیلات خود را به پایان رساند ، تصمیم گرفت به دور دنیا سفر کند (لینک). بنابراین ، وی حجاز ، شام و سوریه را برای دیدار انتخاب کرد. در طول دوره ، او نیز ازدواج کرد. اما پس از مرگ پسرش ، او تصمیم گرفت که دوباره سفر کند.

سعدی شیرازی به شهرهای زیادی سفر کرده است - برخی از مورخان فکر می کنند که او حتی مدتی در هند زندگی می کرد. وی نزدیک به 30 سال در سفر به شهرهای مختلف زندگی کرد.

وی سرانجام در زمان پادشاهی ابوبکر بن سعد ، پادشاه اتابک ، به شیراز بازگشت.

قسمت سوم: نوشتن آثار
وقتی به شیراز بازگشت ، تصمیم گرفت آثار خود را بنویسد. اول از همه او بوستان را ساخت که در سال 655 هجری قمری به ابوبکر بن سعد به پادشاه اهدا شد.

برخی معتقدند که وی شاعر دربار بوده است. با این حال ، برخی می گویند اگرچه او رابطه نزدیكی با شاه داشت ، اما او روزهای خود را صرف سرودن آثار كرد.

سعدی شیرازی دومین کار خود را به زودی پس از کار اول به پایان رساند. کتاب گلستان درست یک سال پس از بوستان در سال 656 هجری قمری تهیه شده است. با این وجود نوشتن دو کتاب در مدت زمان کوتاه نشان می دهد که سعدی هسته اصلی آثار را از قبل جمع کرده است.

همانطور که قبلاً اشاره کردم ، سعدی یکی از بزرگترین شاعران ایرانی است. امروز مقبره وی به یک جاذبه گردشگری دوست داشتنی تبدیل شده است و سالانه گردشگران زیادی از آن دیدن می کنند.

Image for post
Image for post