لوله های مقوایی چگونه مشخص و سفارش داده می شوند؟

مشخصات اندازه لوله مقوا

لوله های مقوایی با توجه به قطر داخلی (ID)، ضخامت دیواره و طول آنها اندازه گیری و مشخص می شوند. برای بسته بندی یا حاوی کاربردهای نوع، شناسه و طول باید بر اساس ابعاد محصول بسته بندی شود.

محصولی که بسته بندی می شود باید به خوبی در لوله قرار گیرد تا از هر گونه حرکت در طول حمل و نقل جلوگیری شود. با این حال، فاصله کافی بین محصول و شناسه لوله باید فراهم شود تا محصول به راحتی داخل شود.

اگر محصولی پودر یا گرانول، شیمیایی یا گریس باشد، حجم مورد نظر برای هر قوطی لوله مقوایی ابعاد مورد نیاز را تعیین می کند. قطر خارجی برای یک لوله پستی یا هر قوطی لوله مقوایی کمتر نگران کننده است.

در اینجا خط آخر است، ضخامت دیواره لوله مقوایی بر مقاومت صاف لوله مقوا در له شدن تأثیر می گذارد . ضخامت دیواره لوله مقوایی بر مقاومت صاف له شدن لوله مقوا تأثیر می گذارد . ضخامت دیواره باید برای جلوگیری از خرد شدن در حین حمل، جابجایی و ذخیره سازی کافی باشد و در عین حال از ضخامت بیش از حد جلوگیری شود، که این امر باعث افزایش هزینه و تا حدودی مزیت سبک وزن استفاده از لوله مقوایی می شود.

Image for post
Image for post

لوله های مقوایی برای تبدیل سنگین معمولاً به دیوارهای سنگین تری نیاز دارند تا تنش های ایجاد شده در طول سیم پیچی را تحمل کنند. ضخامت دیواره خاص به عرض و قطر مواد شبکه ای که پیچ می شود بستگی دارد.

یک رول نوار چسب باریک برای بسته‌بندی خرده‌فروشی می‌تواند از دیواره نازک‌تری در مقایسه با یک لوله مقوایی برای پیچیدن یک رول بزرگ نوار، فیلم، مقوا یا پارچه که از یک رول جامبو یا مادر تبدیل شده است استفاده کند.

ابعاد قالب بتنی یا لوله های شمع بندی به قطر مورد نظر شمع یا تکیه گاه بتنی بستگی دارد. لوله های مقوایی با قطر ID بزرگ معمولاً برای قالب بتنی یا لوله های شمع بندی مشخص می شوند.

تلورانس های ابعادی یک مورد دیگر است. تلورانس های محدود نباید مشخص شود مگر اینکه نیاز واقعی در برنامه وجود داشته باشد. تعیین بیش از حد تحمل ها می تواند هزینه ها را بی دلیل افزایش دهد. بهترین بخش این است که لوله های مقوایی و لوله ها بر روی یک سنبه فولادی ساخته شده اند که کنترل تلورانس عالی ID لوله را می دهد.

همچنین، لوله‌ها و لوله‌های مقوایی می‌توانند در طول زمان رطوبت را جذب و آزاد کنند و باعث انقباض یا انبساط یا تغییر در ابعاد لوله مقوایی شوند. پایداری ابعادی تابعی از مقاومت لوله مقوایی در برابر جذب یا آزاد شدن رطوبت (خشک شدن) است.

لوله‌های برش تیغه‌ای می‌توانند تحمل‌های بسیار محکم‌تری نسبت به لوله‌های برش اره داشته باشند، که اگر از لوله مقوایی برای فاصله‌گذاری، پوشاندن یا محافظت از رزوه‌ها، شفت‌ها، دوک‌ها و سایر اجزای مکانیکی استفاده شود، ممکن است مورد توجه قرار گیرد. به تفاوت بین لبه های برش تیغه صاف و لبه های برش اره ناهموار در تصویر توجه کنید.

برخی از دانش در مورد توانایی های تولید کنندگان لوله مقوایی می تواند به درک اندازه های موجود و امکان پذیر کمک کند. جدول بالا مروری بر قابلیت های تولید لوله مقوایی چندین تولید کننده اصلی لوله مقوایی و لوله ارائه می دهد. خلاصه ای از قابلیت تولید ابعادی این گروه از تامین کنندگان پیشرو لوله مقوا و لوله:

کوچکترین لوله مقوا ID یا اندازه لوله موجود ¼ اینچ (0.25 اینچ) است.

بزرگترین اندازه یا لوله مقوا ID موجود 30 اینچ (2 ½ فوت) است.

کوچکترین لوله مقوایی با ضخامت دیواره یا اندازه لوله موجود 0.018 اینچ است.

بزرگترین لوله مقوایی با ضخامت دیواره یا اندازه لوله موجود 0.75 اینچ است.

کوتاه ترین لوله مقوا یا اندازه لوله موجود ¼ اینچ (0.25 اینچ) است.

طولانی ترین لوله مقوا یا اندازه لوله موجود 350 اینچ (تقریباً 29 فوت) است.

در حالی که جدول قابلیت های محدوده اندازه موجود را نشان می دهد، باید با یک سازنده تماس بگیرید تا مشخص شود که آیا می توان ابعاد لوله مقوایی خاص مورد نیاز شما را روی سیم پیچ ها و برش های آنها تولید کرد یا خیر. به عنوان مثال، یک محصول لوله مقوایی با شناسه 0.25، ضخامت دیواره 0.75 و طول 0.375 ممکن است امکان پذیر نباشد.

حتی اگر پروژه شما خارج از توانایی های سازنده باشد، می توان ابزار یا ماشین آلات جدید را برای یک پروژه با حجم بالا با مقادیر سفارش سالانه کافی خریداری و مستهلک کرد. ابزارسازی لوله مقوایی در مقایسه با ابزارکاری که در سایر فرآیندهای تولیدی مانند قالب گیری تزریقی یا اکستروژن استفاده می شود، ارزان تر است.

هنگام سفارش لوله مقوایی، لوله مقوا یا سایر محصولات لوله مقوایی، استفاده نهایی یا کاربرد مهم است که با سازنده لوله مقوایی صحبت شود، زیرا مهندسان و کارشناسان آنها می توانند مواد مناسب ساختمانی و استحکام مورد نیاز را توصیه کنند (خرد تخت، خرد شعاعی). ، پویا، انفجاری) و همچنین هرگونه ویژگی اضافی یا اصلاح لوله مقوایی مورد نیاز برای پاسخگویی به تقاضای برنامه شما.

به عنوان مثال، لوله های قالب بتن مقوایی باید وزن بتن مایع را تحمل کنند. اگر عمق بیشتری می ریزید، پس ضخامت و استحکام دیوار باید برای تحمل فشار کافی باشد.

به طور معمول، لوله های تجاری درجه یک می توانند ریزش هایی تا عمق 20 فوت را تحمل کنند. لوله های فرم از نوع پیمانکار فقط می توانند ریزش های 12 فوتی را تحمل کنند. لوله های قالب بتنی در قطرهایی به بزرگی 60 اینچ موجود هستند، اما رایج ترین اندازه ها شامل 6، 8، 12، 15، 16، 18، 20، 24 و 36 اینچ می باشد.

لوله های مقوایی برای تبدیل یا سیم پیچی مواد وب معمولاً با قطر داخلی 3 یا 6 اینچ با عملکرد یا سطوح قدرت متفاوت در دسترس هستند. لوله های با استحکام یا درجه بالاتر را می توان در اندازه های بزرگتر رول تمام شده، رول های سنگین تر و در سرعت های سیم پیچ یا باز شدن بالاتر استفاده کرد.

جدول زیر نمرات لوله مقوا انجمن ارتباطات گرافیکی (GCA) و موسسه قوطی و لوله مرکب (CCTI) را نشان می دهد. جدول حداقل الزامات عملکرد آزمون را برای هر درجه ارائه می کند. CCTI دستورالعمل های لوله آسیاب مقوا خودکار (به عنوان صفحه گسترده اکسل) را برای محاسبه درجه اصلی توصیه شده برای برنامه شما ارائه می دهد.

علاوه بر این، یک درخواست یا درخواست قیمت (RFQ) باید شامل تخمینی از تعداد لوله‌ها یا لوله‌های مقوایی مورد نیاز و تعداد دفعات سفارش مجدد آنها باشد. بسیاری از تولیدکنندگان لوله مقوایی سفارشی حداقل مقدار سفارش را دارند.

ویژگی ها و آزمایش لوله مقوایی

جذب رطوبت و مقاومت در برابر آب می تواند خواص مهمی برای بسیاری از کاربردها باشد. تست کاب معمولاً برای اندازه گیری خواص جذب رطوبت مقوا استفاده می شود. پایداری ابعادی لوله مقوایی به دلیل مقاومت در برابر جذب رطوبت یا آزاد شدن (خشک شدن) یکی دیگر از ویژگی های مهم آن است.

انقباض یا تورم می تواند باعث تاب برداشتن یا اعوجاج محصولات مقوایی شود که در کاربردهای لوله مقوا که در آن مواد در حال پیچ خوردن است، مشکل ساز خواهد بود. یک لوله خمیده، تابیده یا خارج از گرد باعث ایجاد چین و چروک و سایر عیوب در یک ماده وب مانند نوار چسب، مقوا، فیلم پلاستیکی یا فویل می شود.

یک نظرسنجی TAPPI نشان داد که 50٪ از شکستگی های وب در کارخانه های مقوا در نتیجه نقص رول یا لوله است. اگر صافی، گرد بودن و استحکام لوله مقوا مطابق با مشخصات مورد نیاز برای کاربرد نباشد، حجم زیادی از مواد می تواند به سرعت به زباله تبدیل شود.

Image for post
Image for post

صافی و شیارهای حاصل از فرآیند سیم پیچی مارپیچی می تواند چین و چروک هایی را در حین سیم پیچی ایجاد کند. سوراخ‌های بیرونی حاصل از برش اره نیز می‌تواند باعث ایجاد چین و چروک شود. برای کاهش چین و چروک، ممکن است بخواهید درخواست کنید که سطوح بیرونی لوله مقوایی شما صاف و صیقلی شود تا صافی بیشتر شود.

یکنواختی می تواند بر میزان آسانی یک لوله تبدیل کننده کوچک در حین توزیع بر روی یک دوک بچرخد.

بریدگی لبه‌های لوله داخلی نیز می‌تواند عاملی برای بارگذاری لوله بر روی دستگاه باشد. سوراخ‌ها می‌توانند به شاخه‌ها یا چاک‌های لوله‌ای گیر کنند که درج را دشوار می‌کند. صافی و فرز را می توان با بازرسی بصری، لمس و پروفیلومتری سطح تعیین کرد.

یک لوله مقوایی با کیفیت پایین می‌تواند منجر به شکستن شبکه و انفجار رول‌ها شود که می‌تواند هزاران دلار برای کارخانه مقوا یا کارخانه تولید فیلم پلاستیکی هزینه کند و احتمالاً به تجهیزات آسیب برساند و به کارگران آسیب برساند. چندین آزمایش مکانیکی مختلف برای اندازه گیری استحکام و تناسب لوله ها و لوله مقوا برای کاربردهای خاص از جمله له شدن صاف یا پهلو به پهلو، له شدن شعاعی، خمشی یا خمشی، حلقه ای و آزمایش بار دینامیکی استفاده می شود.

سختی خمشی - CCTI T-150 - روش های تست صنعتی در این استاندارد به دو قسمت تقسیم می شود. بخش اول مدول خمشی و سفتی خمشی یک مقوا را با استفاده از روش‌های تحلیل مودال و آزمایش خمش سه نقطه‌ای تعیین می‌کند. بخش دوم روشی را برای محاسبه سرعت بحرانی نظری لوله‌های مقوایی مورد استفاده در ماشین‌های چاپ و ماشین‌های تبدیل وب با سرعت بالا ارائه می‌کند.

تست های عملکرد تحت تنش های خمشی و ارتعاشات غلتکی در حین سیم پیچی و بازکردن مواد شبکه. سفتی خمشی نیز پیش بینی کننده مقاومت در برابر انفجار لوله است. تست‌های مقاومت خمشی یا مقاومت خمشی، مقاومت در برابر افتادگی لوله مقوا تحت بار وارد شده به مرکز طول را اندازه‌گیری می‌کنند. افتادگی یا اعوجاج لوله ها می تواند باعث لرزش و بدشکل شدن غلتک ها شود.

CCTI-108 تست له شدن یک طرفه له شده - آزمایش هایی برای عملکرد خرد کردن لوله یا لوله مقوا در حین جابجایی و حمل و نقل یک رول پیچیده شده در اطراف لوله مقوا. تست‌های مقاومت له‌شدن تخت، دو صفحه یا سندان صاف را به دیواره‌های بیرونی لوله فشار می‌دهند تا قدرت له شدن را اندازه‌گیری کنند. استحکام خرد شدن مسطح برای لوله های مقوایی و قوطی های کامپوزیت برای کاربردهای بسته بندی مفید است.

CCTI-148 Radial Crush Test - برای لوله های مقوا، تست له شعاعی شرایط بار را در طول سیم پیچی بهتر شبیه سازی می کند.

تست بار دینامیک CCTI T-149 - تست عملکرد تحت بارگذاری استوانه ای در حین سیم پیچی و باز کردن پیچ در کارخانه های مقواسازی، کارخانه های تولید فیلم پلاستیکی و سایر تاسیسات ساخت وب. تست استحکام دینامیکی حداکثر وزن رول را که یک لوله می تواند بین چاک های لوله از نظر طول عمر یا تعداد دور تحمل کند، اندازه گیری می کند.

در تجربه‌ام، دریافته‌ام که مواد اغلب در تنش‌ها یا بارهای کمتر در شرایط بارگذاری چرخه‌ای در مقابل بارهای استاتیکی شکست می‌خورند. آزمایش بار دینامیکی یا استحکام دینامیکی اثر بارهای چرخه ای ایجاد شده توسط کشش و چرخش های با سرعت بالا رول در طول سیم پیچی را شبیه سازی می کند.

CCTI T-156 استاتیک چاک مقاوم در برابر جویدن - رول های بزرگ مقوا، فیلم و مواد دیگر در طول سیم پیچی، حرکت عظیمی ایجاد می کنند. هنگامی که رول ها شتاب می گیرند یا ترمز می شوند، گشتاور از طریق چاک های لوله و کشش شبکه به لوله منتقل می شود، که در نهایت منجر به جویدن لوله یا پاره شدن قطر داخلی لوله توسط چاک می شود. من معتقدم که جویدن ناحیه ای است که به روش های آزمایش بهبود یافته نیاز دارد.

دو سازمان استاندارد، سازمان استاندارد بین المللی (ISO) و موسسه قوطی و لوله کامپوزیت (CCTI)، روش های آزمایشی را برای آزمایش له شدن مسطح ارائه می دهند: ISO 11093-6:2005 مقوا و تخته - آزمایش لوله ها - قسمت 6: تعیین مقاومت خمشی توسط روش سه نقطه ای و فشرده سازی لوله (Side-to-Side Flat Crush، CCTI T108). موسسه قوطی و لوله کامپوزیت (CCTI) استانداردهایی را برای اندازه گیری ابعاد قوطی ها، لوله ها و لوله کامپوزیت ارائه می دهد. CCTI همچنین دارای استانداردهایی برای پایداری ابعاد، نفوذپذیری بخار آب (مقاومت در برابر رطوبت) و اندازه گیری تاب است.

انجمن فنی صنایع خمیر و مقوا (TAPPI) استانداردهایی را برای مواد خام مقوایی مانند مقوا و مقوای مورد استفاده برای تولید لوله های مقوایی، لوله های مقوایی، دیسک های مقوایی، درپوش های مقوایی، درپوش های انتهایی مقوا و قرقره های مقوایی ارائه می کند.