آیا می توان خودمان لوله مقوایی بسازیم؟

توجه داشته باشید که اگر به دنبال آن هستید، این لوله ها برای هیچ برنامه آتش بازی مناسب نیستند. آموزش های آنلاین زیادی برای ساخت لوله های کاغذی پیچ خورده (یا موازی و غیر مارپیچی) وجود دارد.

مرحله 1: مواد

ابتدا به مقداری کاغذ کرافت نیاز دارید. من چند سال پیش یک رول پهن 36 اینچی در Home Depot خریدم و احتمالاً چند سال دیگر برایم دوام خواهد آورد. گاهی اوقات از کاغذ ماسک نازک نقاش استفاده می کنم، اما فقط به عنوان لایه نهایی. این را می توانید در فروشگاه های لوازم خانگی نیز تهیه کنید.

همچنین به مقداری چسب محلول در آب نیاز خواهید داشت. من از Titebond (که یک چسب اولیه نجاری است) استفاده می کنم، اما شما می توانید از Elmer's یا چیزی مشابه استفاده کنید.

سایر وسایل اولیه ای که نیاز دارید عبارتند از یک خط کش بلند، تشک برش با کاتر چرخشی یا تیغه x-acto، برس رنگ، نوار ماسک و پارچه های پارچه ای.

مهمتر از همه، شما همچنین به نوعی لوله موجود برای استفاده به عنوان فرم نیاز دارید. من معمولا از قطعات پی وی سی یا لوله های مقوایی قدیمی (مانند لوله های پستی، لوله های رول فرش و غیره) استفاده می کنم، اما از لوله های فولادی و سایر اشیاء استوانه ای تصادفی نیز استفاده کرده ام.

برای هر موردی که به‌عنوان فرم استفاده می‌کنید، بسیار مهم است که درست باشد (یعنی بدون هیچ گونه پیچ و تاب یا خمیدگی). شما می توانید با قرار دادن آنها روی یک سطح صاف و چرخاندن آنها به جلو و عقب، به سرعت آنها را آزمایش کنید. اگر نوری را در هر نقطه از لبه پایینی مشاهده کردید، به این معنی است که لوله درست نیست و باید از چیز دیگری استفاده کنید.

Image for post
Image for post

مرحله 2: نوارهای کاغذی را برش دهید

لوله های کاغذی با چسباندن چندین لایه کاغذ کرافت روی فرم ساخته می شوند. برای لوله های با قطر کمتر (2 اینچ و کمتر)، من معمولا از سه یا چهار لایه استفاده می کنم، که یک لوله نسبتاً سبک، اما نسبتاً جامد تولید می کند. برای لوله های با قطر بزرگتر (بیش از 2 اینچ) از چهار یا پنج لایه استفاده می کنم. این برای اکثر برنامه هایی که من نیاز داشته ام کافی بوده است.

برای هر لوله قطری که می‌سازید، باید نوارهایی از کاغذ کرافت را ببرید که اندازه مناسبی برای پیچیدن دور قالب دارند. خیلی باریک است و مارپیچ‌های شما واقعاً به هم نزدیک می‌شوند و در نتیجه لوله کوتاه‌تری به پایان می‌رسد. خیلی پهن است و نمی توانید به راحتی آن را بپیچید. آزمایش و خطای سریع به شما نشان می دهد که چه نوار عرضی برای هر شکلی که از آن استفاده می کنید بهترین کارایی را دارد.

برای لوله ای که در عکس های اینجا می سازم، از یک قطعه 18 اینچی لوله پی وی سی 1 1/4 اینچی برای فرم استفاده می کنم. من سه نوار کاغذ کرافت با عرض 3 اینچ و طول 36 اینچ بریده ام. این نوار اندازه برای این فرم اندازه خوب کار می کند.

مرحله 3: لایه اول را بپیچید

در این مرحله از چسب استفاده نکنید! می‌خواهید وقتی کارتان تمام شد، از فرم خارج شود.

اولین نوار را به صورت مارپیچ دور فرم بپیچید، بدون اینکه هیچ یک از درزها روی هم قرار بگیرند. از یک تکه چسب نواری برای چسباندن کاغذ کرافت به فرم در دو انتها استفاده کنید.

مخصوصاً مطمئن شوید که کاغذ به خوبی پیچیده شده باشد و همه درزها بدون هیچ شکاف یا همپوشانی به هم چسبیده باشند.

مرحله 4: روی لایه های اضافی چسب بزنید

حالا روی لایه های اضافی کاغذ کرافت بچسبانید.

چسب باید آب شود. من یک قسمت آب را در حدود چهار قسمت چسب مخلوط می کنم. (اگر به هیچ وجه کمک کند، متوجه شده ام که چسب آب شده به درستی تقریباً قوام دقیق تخم مرغ خریداری شده در فروشگاه را دارد، مستقیماً از ظرف.)

یک لایه چسب را روی یک نوار کاغذ کرافت بمالید. هیچ گودالی نباید وجود داشته باشد و کل نوار باید به طور کامل و پیوسته پوشیده شود.

شروع به پیچیدن آن روی لوله روی اولین لایه کاغذ کنید، مطمئن شوید که درز لایه اول را بپوشانید. درزهای هر لایه اضافی نباید مستقیماً روی درز از لایه زیر آن بیفتند. این خیلی اهمیت دارد.

برای هر لایه، می‌خواهید مطمئن شوید که درزها به خوبی روی هم قرار گرفته‌اند و هیچ همپوشانی وجود ندارد. چسب به شما این امکان را می دهد تا زمانی که کاغذ را شروع به پیچیدن می کنید، چند ثانیه آن را تغییر دهید، اما باید سریع کار کنید. هنگامی که کاغذ را برای اولین بسته بندی دور لوله به خوبی قرار دادید، می توانید به پیچیدن و فشار دادن کاغذ در جای خود ادامه دهید تا به انتهای دیگر لوله برسید.

همانطور که روی یک نوار کاغذ اشباع شده با چسب می پیچید، احساس می کنید که می توان آن را کمی کشید و کشید. شما می خواهید هر لایه را بدون هیچ حباب یا چین و چروکی بر روی آن قرار دهید، اما اگر آن را خیلی محکم یا با فشار ناسازگار بکشید، لوله تمام شده هنگام خشک شدن تاب می یابد. من سهم خود را از لوله های تاب خورده و بی فایده ساخته ام.

در بین لایه‌ها، می‌خواهید از یک پارچه خیس برای پاک کردن چسب از سطح کار خود استفاده کنید.

Image for post
Image for post

هنگامی که هر لایه در جای خود قرار گرفت، لوله را روی میز با دستان خود با فشار قابل توجهی به جلو و عقب بچرخانید تا لایه ها را به هم متصل کنید تا چسبندگی خوبی ایجاد شود.

مرحله 5: انتهای آن را کوتاه کنید

قبل از اینکه بتوانید لوله کاغذی را از فرم خارج کنید، انتهای لوله باید بریده شود.

بهترین روشی که برای انجام این کار پیدا کردم این است که یک ورق کاغذ معمولی را محکم دور لوله بپیچم و از لبه آن به عنوان راهنما استفاده کنید تا به شما کمک کند یک برش مستقیم خوب داشته باشید. از یک تیغه x-acto برای برش دادن لایه های کاغذ کرافت استفاده کنید و انتهای آن را جدا کنید. روی فرم کمی چسب خواهد بود که می خواهید آن را پاک کنید.

مرحله 6: بگذارید خشک شود

لوله کاغذی را با احتیاط از قالب جدا کنید. من دوست دارم تا زمانی که آنها خشک می شوند، مال خود را بایستم تا فشاری به آنها وارد نشود.

من سعی کرده‌ام با قرار دادن لوله‌ها در مقابل بخاری‌های فضایی، زمان خشک شدن را تسریع کنم، اما همیشه منجر به تاب برداشتن لوله‌ها شده است. بنابراین من توصیه می کنم فقط اجازه دهید آنها به تنهایی خشک شوند.

پس از خشک شدن، من اغلب روی یک لایه چسب نقاشی می‌کشم تا کاغذ را ببندم و سپس با سنباده 220 یک سمباده سبک انجام می‌دهم.

برای بریدن آنها به طول های مختلف ترجیح می دهم از اره برش خود (اره میتر برقی) استفاده کنم. بعد از هر برش باید لبه ها را کمی سنباده زد، اما سریع و دقیق است.

مرحله 7: ساخت آستین های لوله کاغذی تلسکوپی

من اغلب نیاز به ساخت لوله های تلسکوپی دارم که به خوبی در داخل و خارج از یکدیگر می لغزند. برای این کار، من فرم‌های ویژه‌ای ساخته‌ام که لوله‌هایی را فقط یک تار مو بزرگ‌تر از آنچه از لوله‌های ساده من جدا می‌شود تولید می‌کند.

یک قالب آستین‌سازی باید با چسباندن لایه‌های کاغذ کرافت مستقیماً به شکل ساده ساخته شود. من روی فرم جدید چسب می زنم به هر تعداد از لایه هایی که برای ساختن لوله ها روی فرم اصلی استفاده می کنم، به اضافه یک. این به طور کلی به معنای چهار لایه است، و این به خوبی جواب داده است تا لوله هایی درست بزرگتر از لوله هایی که از فرم های اصلی جدا می شوند تولید شود.

گاهی اوقات من قبلاً یک لوله موجود دارم که قرار است از آن برای چیزی استفاده کنم، مانند یک لوله پستی، و فقط باید یک آستین درست کنم که روی آن قرار گیرد. در این صورت، قسمتی از لوله را برای ایجاد فرم برش می‌دهم و روی یک لایه کاغذ کرافت می‌چسبم. این فرم جدید لوله هایی تولید می کند که به عنوان آستین برای لوله اصلی عمل می کنند.

کمی انقباض رخ می دهد، بنابراین اگر لوله ها و آستین ها در ابتدا جا نمی شوند، نگران نباشید. بگذارید کاملا خشک شوند، و اگر چیزها هنوز جا نیفتند، می توانید یک لایه دیگر به فرم اضافه کنید و دوباره امتحان کنید، یا یک لایه اضافی به لوله کوچکتر اضافه کنید تا بهتر در آستین جا شود.

مرحله 8: لوله های نصب موتور موشک

من همچنین لوله های کاغذی با قطر کمتر را به عنوان آستین برای نگه داشتن موتورهای موشک مدل می سازم. 

 

برای کمک به ساخت این لوله های کاغذی کوچک، من از یک موتور موشک کارکرده، یک رولپلاک و مقداری نوار چسب یک جک درست کردم. عکس‌های 2 تا 4 نحوه عملکرد آن را نشان می‌دهند. اگر در مورد هر یک از اینها سؤالی دارید، لطفاً بپرسید.