رضا شاه پهلوی که بود؟

رضاخان در روستای آلاشت در منطقه سواد کوه در استان مازندران متولد شد. آلاشت روستایی منزوی بود و در اوایل قرن جمعیت آن حدود 1000 نفر بود.

عباسعلی، پدر رضاشاه عضو هنگ ارتش استانی سواد کوه بود و احتمالاً به درجه ای معادل سرگرد رسیده بود، در حدود سال 1877 با همسر دوم خود، نوش آفرین ازدواج کرد. او دختری فارسی زبان بود که پدرش از اریوان به ایران آمده بود سال بعد، از این ازدواج پسری به نام رضا متولد شد. عباسعلی حدود سه تا شش ماه پس از تولد رضا درگذشت.

Image for post
Image for post

نوش آفرین با همسر و فرزندان دیگر عباسعلی رابطه خوبی نداشت و اندکی پس از مرگ او، به اصرار برادر کوچکش تصمیم گرفت آلاشت را ترک کرده و در تهران اقامت گزیند.

رضا در سالهای 1893 در حدود پانزده سالگی، به تیپ قزاق پیوست. و در حدود سال 1903 رضاخان با تاج‌ماه، دختری از همدان، ازدواج کرد که دختری به نام فاطمه، بعداً معروف به همدم السلطنه، از او متولد شد. او پس از تولد فاطمه سریعا تاج‌ماه را طلاق داد.

در سال 1911، تحت فرماندهی کلی ابوالحسین میرزا فرمانفرمائیان یا فرمانفرما (نخست وزیر وقت) خدمت می کرد، رضاخان در نبردها علیه سالارالدوله که در تلاش برای سرنگونی دولت در تهران و بازگرداندن برادرش محمدعلی بر تخت سلطنت بود، شرکت کرد. رضا در آن جنگ گزارش خوبی از خود ارائه داد و به ستوان یکم ارتقا یافت. مهارت وی در کار با مسلسل، او را به درجه‌ای معادل سرگرد در سال 1912 رساند.

Image for post
Image for post

تا سال 1915 او به عنوان یک سرباز شجاع و نترس مورد توجه قرار گرفت و توسط فرماندهان ارشد پی در پی خود انتخاب شد تا آنها را در سفرهای نظامی همراهی کند. شهرت نظامی رضاخان ، هوش و مهارت بومی او به خوبی به او خدمت کرد و خیلی زود توسط برخی از ایرانیان برجسته در تهران و سایر استانها شناخته شد. تا سال 1915 به درجه سرهنگی ارتقا یافت.
رضا شاه پهلوی در سال 1916 با نیمتاج (تاج الملوک)، دختر ارشد تیمور خان (آیروملو) که سرتیپی منظم در ارتش بود و خانواده‌اش از قفقازستان به ایران آمده بودند ازدواج کرد (بسیاری از خانواده‌های ایرانی در سال 1828 پس از جنگ روس و فارس قفقازستان را ترک کردند و به ایران مهاجرت کردند)  تاج الملوک چهار فرزند به دنیا آورد از جمله ولیعهد، محمدرضا پهلوی و سایر فرزندان دختر شمس و اشرف (خواهر دوقلوی ولیعهد، محمدرضا پهلوی) و پسر علی رضا بودند.

در سال 1918 از رضاخان به عنوان سرتیپ در کارزار قزاق ها در منطقه کاشان علیه راهزنان نام برده شد. در سال 1921 وی به ریاست کودتای هماهنگ شده انگلیس درآمد و تهران را با تیپ قزاق اشغال کرد و در نتیجه وزیر جنگ شد. بعداً در سال 1921 برای تخلیه نیروهای روسی مذاکره کرد.

در سال 1922 رضاخان برای سومین بار با توران (قمر الملوک) امیر سلیمانی (1904 - 1995) ، دختر عیسی مجد السلطنه، یکی از معتبرترین و برجسته ترین مردان عصر خود ازدواج کرد. از این ازدواج پسری متولد شد (غلامرضا). رضاخان در سال 1923 او را طلاق داد.

رضاخان در سال 1923 نخست وزیر رژیم جدید شد. وی برای تخلیه نیروهای انگلیسی مستقر در ایران از زمان جنگ جهانی اول در سال 1924 مذاکره کرد.

آخرین همسر رضاخان عصمت دولتشاهی بود (درگذشت: 24 ژوئیه 1995) ، دختر شاهزاده قاجار مجلال الدوله، که در سال 1923 با او ازدواج کرد. از این ازدواج چهار پسر و یک دختر متولد شدند (عبدالرضا ، احمدرضا ، محمود رضا ، فاطمه و حمیدرضا).

در سال 1925 رضاخان احمد میرزا، آخرین شاه سلسله قاجار را خلع کرد و به عنوان شاه ایران اعلام شد. وی نام خود را به رضا شاه پهلوی تغییر داد و بدین ترتیب سلسله پهلوی را بنیان نهاد.

Image for post
Image for post


رضا شاه و کمال آتا ترک رئیس جمهور ترکیه اصلاحات بزرگی را انجام دادند. او ارتش، اداره دولت و امور مالی را دوباره سازماندهی کرد. وی کلیه حقوق ویژه ای را که به بیگانگان اعطا می‌شد لغو کرد و بدین ترتیب استقلال واقعی ایران را بدست آورد.

تحت حاکمیت 16 ساله رضاشاه جاده‌ها و راه آهن سراسری ایران ساخته شد، آموزش مدرن معرفی شد و دانشگاه تهران تأسیس شد و برای اولین بار اعزام سیستماتیک دانشجویان ایرانی به اروپا آغاز شد. صنعتی شدن کشور افزایش یافت و دستاوردها بزرگ بودند. در اواسط دهه 1930 شیوه سلطنتی دیکتاتوری رضاشاه باعث نارضایتی در ایران شد. و در سال 1935 نام از پرشیا به ایران تغییر یافت.

Image for post
Image for post

در جنگ جهانی دوم متفقین به رهبری او با آلمانی‌ها اعتراض کردند و در سال 1941 نیروهای انگلیس و روسیه به ایران حمله کردند و آن را اشغال کردند. مجبور شد به نفع پسرش، محمدرضا شاه، استعفا دهد و در سال 1944 در تبعید در ژوهانسبورگ آفریقای جنوبی درگذشت.