باغ موزه هرندی

 یکی از جاذبه‌های برتر کرمان، موزه باغ هرندی است. این سایت یک مجموعه تاریخی با یک باغ زیبا و دو موزه عالی شامل یک موزه‌ی آلات موسیقی سنتی، و یک موزه باستان شناسی است. شاید جالب باشد که بدانید رضا شاه قبل از تبعید از ایران چند روزی در این مجموعه اقامت داشت. مقاله زیر در مورد رضا شاه را در لینک زیر مطالعه کنید.

Image for post
Image for post

موزه باغ هرندی - کرمان - ایران

موزه باغ هرندی مجموعه‌ای است متشکل از یک باغ و یک ساختمان قاجار با دو موزه. قطعاً این مجموعه از ویژگی های یک باغ ایرانی برخوردار است. همچنین ترکیبی زیبا از عناصر معماری ایرانی و خارجی است.

به مدت 100 سال، این مجموعه میزبان مردان و زنان دولتی بود که در مأموریت‌های کاری خود در کرمان بودند. و سپس، برای مدتی به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کرمان تعلق گرفت. اما اکنون، موزه باغ هرندی جاذبه مهمی است که بازدید کنندگان زیادی را به این شهر شگفت انگیز جذب می کند.

Image for post
Image for post

تاریخچه موزه باغ هرندی

در سال 1873 و در دوره قاجار بود که یکی از مقامات نظامی کرمان، محمدرضا خان عدل السلطان، باغی در خارج از شهر ساخت. این باغ 25000 متر مربع مساحت داشت و برای اهداف تفریحی مورد استفاده قرار می‌گرفت.

در سال 1935 یکی از بازرگانان کرمان به نام ابوالقاسم هرندی این باغ را به مبلغ 40000 تومان به دست آورد. این باغ به محل زندگی هرندی تبدیل شد. جایی که وی میزبان بزرگان سیاسی و نظامی و مقاماتی بود که در یک مأموریت به کرمان سفر کردند.

Image for post
Image for post

اهدای باغ به موزه

در سال 1971 هرندی بخشی از باغ و ساختمان خود را برای ایجاد موزه اهدا کرد. و بعداً، در سال 1975، وزارت فرهنگ و هنر بقیه باغ را خریداری كرد. در همان سال، موزه باغ هرندی در فهرست میراث ملی ایران ثبت شد.

معماری موزه باغ هرندی

موزه باغ هرندی یک باغ عمارت ایرانی به تمام معنا است. مطمئناً و کاملاً می‌توانید هنر باغبانی ایرانی را در گوشه و کنار آن ببینید و لذت ببرید. این عمارت دارای طرح های مربع و مستطیل است که همه به هم متصل شده اند. مهمتر از همه ، یک ساختمان مرکزی زیبا با حوض و آبنما دارد.

ساختمان مرکزی

این ساختمان نمایانگر ترکیبی از عناصر و طرح های غیر ایرانی به علاوه ویژگی های معماری ایرانی است. این ساختمان دو طبقه با مساحت حدود 2000 متر مربع در شمال باغ و در کنار آبنماها واقع شده است. این ساختمان دارای سقف گنبدی کم عمق است. در مرکز سقف، یک پنجره چند ضلعی برای تأمین نور وجود دارد. کف آن از آجر سنتی قدیمی بود، اما امروزه آنها آن را با سرامیک جایگزین کرده اند.

چندین اتاق در ساختمان است. ابتدا سالن استراحت معروف به "تنبل خانه" در طبقه همکف است. اتاق های مهمان، و سپس دو ایوان سرپوشیده در طبقه دوم قرار دارد. امروزه هر یک از این اتاق‌ها کاربردهای مختلفی دارند. همچنین می توانید ماشین آقای هرندی را در کنار ساختمان مرکزی مشاهده کنید. یک کرایسلر 1948.

Image for post
Image for post
Image for post
Image for post

ساختمانهای دیگر در موزه باغ هرندی

علاوه بر ساختمان مرکزی، ساختمان‌های دیگری نیز در باغ وجود داشت، از جمله ساختمان محل کار کارگران، حمام، آشپزخانه، اصطبل، انبارها و غیره. در این میان اصطبل و انبارها دیگر در آنجا نیستند و اکنون آشپزخانه به یک ساختمان اداری تبدیل شده است.

گاو گارد و آبراهه ها

یکی از قسمت‌های قابل توجه باغ هرندی باغ گاوارد است. "گاو" به معنای گاو نر و "گارد" به معنی چرخش است. بعضی از ابزارها به یک گاو نر متصل شده اند بنابراین وقتی که او چاه را میچرخاند سطل پر از آب بالا می آید. آنها از آن برای انتقال آب از اعماق چاه به زمین استفاده کردند. Gav-gard باغ هرندی دارای یک محور چوبی اصلی است. آنها از گاو گارد برای جمع آوری آب از چاه‌های استخر استفاده کردند. سپس از آب برای آبیاری درختان استفاده می‌کردند. Gav-gard و تمام تجهیزات آن در انتهای جنوبی باغ، نزدیک استخر است. در گذشته چندین اتاق برای کارمندان نیز در کنار آن وجود داشته است.

Image for post
Image for post

به گفته خانواده هرندی، دو آبراه کوچک وجود داشته که از دو قنات مختلف سرچشمه می گرفته و در باغ نیز جریان داشته اما متأسفانه امروز اثری از آنها نیست.

درختان و گیاهان در موزه باغ هرندی

در قسمت جنوبی باغ تعداد درختان بیشتر از قسمت‌های دیگر است. در گذشته آنها نقشه‌های مستطیلی کوچکی برای رشد گیاهان سبزیجات داشتند. و آنها دارای درختان میوه زیادی مانند انار، انگور، انجیر، توت، سیب، زرشک و گلابی بودند. کاج‌ها و انارها قدیمی ترین درختان باغ هستند که هنوز بلند ایستاده اند. امروزه گیاهان زینتی مانند گل رز و گلهای یک ساله نیز در باغ کاشته می شوند.

موزه های باغ هرندی

1. موزه باستان شناسی
این موزه تمدن‌های باستانی جنوب شرقی ایران و ارتباط آنها با تمدن‌های اطراف را معرفی می‌کند. موزه باستان شناسی در طبقه فوقانی ساختمان مرکزی است. اشیای سفالی، سنگی، فلزی و شیشه‌ای و سنگ نوشته‌های قرون مختلف در این موزه وجود دارد. بیشتر این اشیا با ارزش از هلیل رود (جیرفت) و شهداد کشف شده اند.

Image for post
Image for post

ناراحت کننده است که قاچاقچیان موفق شدند بخشی از یک ستون عظیم را با خود ببرند پرسپولیس با این حال، پلیس موفق به پس گرفتن آن شد. این قسمت مدتی در این موزه بود. اما مقامات آن را دوباره در سال 2006 به خانه واقعی خود منتقل کردند. موزه باستان شناسی باغ هرندی دارای دو بخش کلی از دوران پیش از اسلام و پس از اسلام  است و شامل چندین غرفه است.

شهداد دکه
در این غرفه کاوش‌های باستان شناسی از شهداد باستان وجود دارد. آنها انواع ظروف سفالی، اشیای سنگی و ظروف فلزی (برنز) مربوط به هزاره های سوم و چهارم قبل از میلاد را یافته اند. گردنبندهای بسیار ظریف و ... نیز وجود دارد.

دکه جازموریان - (ماقبل تاریخ)
در این غرفه اشیایی وجود دارد که در منطقه جازموریان کشف شده است. آنها مربوط به اواخر هزاره سوم و اوایل هزاره دوم قبل از میلاد هستند. شما می توانید انواع ظروف ظریف و خاکستری را مشاهده کنید که نقاشی های زیبایی روی آنها باشد. همچنین تبرهای برنزی وجود دارد که آنها در جیرفت و غرب باتلاق جازموریان یافتند.

Image for post
Image for post

دکه جازموریان - (دوره تاریخی)

آثار مهم دیگر از منطقه جازموریان متعلق به سلوکیان و اشکانیان است. آنها نمایانگر ترکیبی از فرهنگ ها در مورد مناطقی مانند یونان ، آسیای میانه ، هند ، فلات مرکزی ایران و بین النهرین هستند. یافته ها شامل سفال ، بشقاب و کوزه است. همچنین ریتون هایی با سر حیواناتی مانند اسب ، قوچ ، گاو و انسان نیز وجود دارد. یکی از مهمترین اشیا in در موزه باغ هرندی ، شاخ جنگی هخامنشی است.

دکه اسلامی

اشیا این دکه متعلق به دوره اسلامی است. شما می توانید ظروف سفالی لعاب دار ، ظروف مختلف ، شیشه های عطر فلزی و شیشه ای ، سنگ نوشته ها و ... را مشاهده کنید.

2. موزه آلات موسیقی سنتی

این موزه در طبقه همکف ساختمان مرکزی است. هدف از ساخت این موزه ارائه سازهای بومی و سنتی ایران و همسایگان آن بود. این موزه 32 ویترین و 250 ابزار كاملاً دارد. سازهای موسیقی مانند چانگ ، قیچک ، سنتور ، قانون ، رباب ، تنبک ، تار ، دایره ، تنبور کرمانشاه ، دوتار خراسان ، کمانچه ، کوزاک بم ، نی ، بربات ، کاغذ خوزستان و ... وجود دارد.

Image for post
Image for post

نکته جالب در مورد این موزه سیستم صوتی آن است. هنگامی که در مقابل هر یک از سازها قرار می گیرید ، این سیستم صدای ساز را پخش می‌کند تا بتوانید صدای ساز را بشنوید. همچنین می‌توانید خوشنویسی‌های زیبا، تصاویر دلنشین هنرمندان بزرگ ایرانی و چند قطعه متن موسیقی اصیل ایرانی را در آنجا مشاهده کنید.

Image for post
Image for post

امیدوارم از سفر کوتاه ما به موزه باغ هرندی کرمان لذت برده باشید