سامانه دریافت کد رهگیری مالیاتی


 

کد رهگیری مالیاتی چیست

از منظر سازمان امور مالیاتی ، اطلاعات شبکه های بانکی کشور با داده های سازمان امور مالیاتی کشور مطابقت نداشت و لذا به منظور جلوگیری از فرار مالیاتی و مبارزه با فساد و پولشویی ، قانونی با عنوان " قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان " به تصویب رسید که به موجب آن همه متقاضیان استفاده از درگاه های پرداخت اینترنتی و کارتخوان می بایست در مرحله اول پرونده مالیاتی تشکیل داده و کد یا شماره ای تحت عنوان کد رهگیری مالیاتی دریافت نمایند .

به استناد قانون ذکر شده ، بر اساس بخشنامه بانک مرکزی در سال 1399 ، تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی که قصد داشتند درگاه های پرداخت اینترنتی راه اندازی کنند و یا از دستگاه های کارتخوان استفاده نمایند می بایست ابتدا در سامانه مالیاتی ثبت نام انجام داده و متعاقب آن ، کد رهگیری مالیاتی دریافت نمایند ؛ چرا که مودی مالیاتی محسوب می شوند و باید مالیات بپردازند .

البته بر اساس این بخشنامه صاحبان پرونده مالیاتی دستگاه کارتخوان و یا درگاه های پرداخت اینترنتی که قبل از تاریخ ذکر شده ، کارتخوان یا درگاه پرداخت فعال داشته باشند ، نیازی به ثبت نام در سامانه و دریافت کد رهگیری مالیاتی ندارند ؛ بلکه به صورت خودکار اطلاعات آنها در سامانه مالیاتی ثبت می شود و برای آنها کد رهگیری مالیاتی صادر می شود .

با این توضیح ، در پاسخ به این سوال که کد رهگیری مالیاتی چیست ، می توان گفت کد رهگیری مالیاتی یک کد یا شماره 10 رقمی است که پس از انجام مراحل ثبت نام کد رهگیری مالیاتی در سامانه مالیاتی tax.gov.ir به متقاضی ارائه می شود و تا پایان مراحل ثبت نام توسط مؤدیان و تایید اطلاعات آنها معتبر بوده و تغییری نمی کند ؛ از همین رو اشخاصی که اقدام به دریافت کد مالیاتی یا کد رهگیری مالیاتی از طریق سامانه نموده اند ، می بایست این کد را یادداشت کنند و آن را برای ورود به سامانه های مالیاتی در دسترس داشته باشند .

لازم به ذکر است که دریافت کد مالیاتی از خرداد ماه 1400 صرفا برای اشخاص حقوقی همچون شرکت ها الزامی بوده و سایر اشخاص از جمله اشخاص حقیقی نیازی به انجام ثبت نام برای دریافت کد مالیاتی ندارند ؛ بلکه کد رهگیری مالیاتی آنها به صورت خودکار صادر می شود .

سامانه دریافت کد رهگیری مالیاتی

در قسمت قبل به توضیح اینکه کد مالیاتی یا کد رهگیری مالیاتی چیست پرداخته و گفتیم که بر اساس بخشنامه بانک مرکزی دریافت کد رهگیری مالیاتی برای اشخاص حقوقی الزامی و اجباری است ؛ اما سوال مهمی که در این ارتباط مطرح می شود آن است که دریافت کد رهگیری مالیاتی به چه صورت است و برای دریافت کد رهگیری مالیاتی باید به چه سامانه ای مراجعه نمود ؟

در پاسخ به این سوال خواهیم گفت که در حال حاضر ، دریافت کد رهگیری مالیاتی و مشاهده خلاصه پرونده مالیاتی به شیوه ای کاملا الکترونیکی و بدون مراجعه به اداره امور مالیاتی میسر است و تمام اشخاص حقیقی و حقوقی مانند شرکت ها می توانند با مراجعه به این سامانه ، اقدام به دریافت کد رهگیری مالیاتی نمایند .

برای معرفی سامانه دریافت کد رهگیری مالیاتی ، می توان به سامانه عملیات الکترونیکی مالیاتی به نشانی tax.gov.ir اشاره نمود که از طریق این سامانه می توان پیش ثبت نام دریافت کد رهگیری مالیاتی را به آسانی انجام داد که آموزش نحوه دریافت کد رهگیری مالیاتی در سامانه tax.gov.ir را در قسمت بعدی به صورت مفصل آموزش خواهیم داد . برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد این سامانه پیشنهاد می شود مقاله زیر را مطالعه نمایید .

دریافت کارت بازرگانی