اتوماسیون

آموزش تعمیر یخچال در دستان خود را در مقاله ای جامع برای نگهداری انواع یخچال و فریزر یاد بگیرید چرا که یخچال در کار مداوم از بین لوازم خانگی سهم شیر را بر عهده می گیرد به همین دلیل در صورت بروز هر گونه خرابی بسیاری از افراد عادی برای تعمیر و نگهداری یخچال به مراکز تعمیر و نگهداری یخچال یا شماره های خدمات مشتریان عجله کنید، در این مقاله به شما توضیح مفصلی در مورد یخچال های خانگی، خرابی های رایج و راه های نگهداری از یخچال در منزل ارائه می دهیم..

خرید و فروش اینورتر اصفهان

Image for post
Image for post

 


تعمیر و نگهداری یخچال کیریازی

اصل کار یخچال های خانگی و اجزای داخلی آنها
برای تعمیر یخچال باید اصل کارکرد آن را بدانید. ابتدا به نمودار الکتریکی نگاه کنید که اصل عملکرد دستگاه را نشان می دهد.

 


اصل کار یخچال های خانگی
ما وبلاگ نویس را در عکس تجزیه و تحلیل می کنیم:
تنظیم کننده دما
دکمه یخ زدایی اجباری
رله حفاظت حرارتی (شامل کنتاکت 3.1 و صفحه دو فلزی 3.2).
یک موتور الکتریکی که کمپرسور را راه‌اندازی می‌کند (از یک سیم‌پیچ در حال کار 4.1 و یک سیم‌پیچ راه‌اندازی 4.2 تشکیل شده است).
رله برق (شامل Contact 5.1 و فایل 5.2).
با تماس بسته واحد کنترل دما و دکمه یخ زدایی، ولتاژ توسط حفاظت حرارتی و رله محرک به موتور الکتریکی تامین می شود. در زمان راه اندازی، جریان در سیم پیچ کار به طور نامتناسبی زیاد است. هنگامی که از سیم پیچ 5.2 عبور می کند، تماس رله تغییر می کند. سپس از طریق کنتاکت های 5.1 رله راه اندازی، سیم پیچ راه اندازی 4.2 بسته می شود که باعث کاهش جریان در فاز راه اندازی می شود. با کاهش بار جریان روی سیم‌پیچ‌های استارت، سیم‌پیچ رله راه‌اندازی تماس را آزاد می‌کند و جریان عبوری از سیم‌پیچ استارت متوقف می‌شود. در صورت گرم شدن بیش از حد سیستم یا در جریان های زیاد، سنسور محافظ حرارتی فعال می شود، بنابراین از گرم شدن بیش از حد و آتش سوزی بعدی جلوگیری می کند.

 

 

کمپرسور مبرد را از طریق سیستم لوله کشی و اتصالات انتقال می دهد. قسمت داخلی آن اواپراتور نامیده می شود که به دلیل فشار کم است که گاز در آن تبخیر می شود و انرژی گرمایی داخل اتاق را جذب می کند. پس از آن، مبرد از لوله های اواپراتور به مدار خارجی کندانسور منتقل می شود، جایی که انرژی گرمایی برای گرم کردن هوای آشپزخانه منتقل می شود و خود گاز مایع می شود. مایع دوباره به اواپراتور پمپ می شود، جایی که گرما را جذب کرده و گاز را به گردش تبدیل می کند.


یاد بگیرید که خرابی یخچال را تشخیص دهید
شناسایی بیشتر نقص ها در مراحل اولیه امکان پذیر است: این صداهای نامشخص، انحراف از عملکرد عادی، ظاهر بوی سوزش و موارد دیگر است. پاسخ به موقع در کلید عیب دستگاه به شما این امکان را می دهد که کلیه تعمیرات یخچال را با هزینه کم انجام دهید. نادیده گرفتن چنین سیگنال هایی می تواند منجر به تشدید نقص با خرابی اضافی اجزای اصلی شود که هزینه های تعمیر قابل توجهی را به دنبال خواهد داشت. کل فرآیند تشخیصی بر اساس نقص یا پارامترهای قبل از آن است.


به عنوان مثال، اگر نمی توانید یخچال را روشن کنید، تشخیص مشکل باید با وجود ولتاژ در پریز برق شروع شود، سپس سلامت دوشاخه، سیم برق، رله و وضعیت موتور کمپرسور بررسی شود. برای رفع مشکل، اولین قسمتی که می آید را نگیرید.


ایرادات رایج در یخچال و فریزر
برای از بین بردن خرابی های ناشی از واحدهای تبرید، لازم است حداقل درک درستی از رایج ترین خرابی ها داشته باشیم. از آنجایی که تعمیر خود بدون پاسخ کافی به مشکل امکان پذیر نیست، دلایل ایجاد موقعیت های خاص را با جزئیات مطالعه کنید.

 

مشکل نشتی در یخچال
این می تواند ناشی از آسیب مکانیکی به کیس، تخریب لایه عایق حرارتی و در نتیجه نقض رژیم دما باشد. در این حالت، تراکم در محل آسیب تشکیل می‌شود که به پایین یخچال سرازیر می‌شود. برای رفع مشکل، لایه عایق حرارتی را بازیابی کرده و سوراخ را وصله کنید.

 

مشکل یخ زدگی یخچال و بیرون آمدن یخ
اگر هنگام باز کردن درب، لایه ای از یخ زدگی و مواد غذایی منجمد را روی فریزر مشاهده کردید، ممکن است چنین وضعیتی ایجاد شود اگر:
سطح خنک کننده خیلی قوی است، تنظیم لازم است.
نقص در سنسور دما، واحد کمپرسور و غیره
درزگیر درب به خوبی قرار نمی گیرد، که می تواند به دلیل از دست دادن خاصیت ارتجاعی ایجاد شود.
از کار افتاده و نیاز به تعویض ترموستات دارد.
درب به دلیل ازدحام بیش از حد اتاق سردخانه کاملا بسته نمی شود.
برای بررسی سفتی درب ها، سازنده از یک پروب فلزی مخصوص استفاده می کند که در خانه می توان آن را با یک نوار کاغذ جایگزین کرد. در محلی که کاغذ به زیر نوار مغناطیسی نفوذ می کند، هوا از بیرون مکیده می شود که باعث ته نشین شدن یخ و خنک شدن شدیدتر می شود.