اتوماسیون چیزی فراتر از اجرای فناوری است
 

چهار دونده مستقر در زارلند، آلمان، به اهمیت اتوماسیون متوسل می شوند.

خرید و فروش اینورتر اصفهان
در تمام صنایع، نحوه تولید و کار شرکت ها با تامین کنندگان به سرعت در حال تغییر است. با دیجیتالی شدن همه فرآیندها و ادغام الگوریتم های یادگیری، می توانیم تصور کنیم که آینده ای که Industry 4.0 متصور است به واقعیت تبدیل خواهد شد.

با این حال، اتوماسیون موفق تنها از طریق مبانی فناوری اطلاعات به دست نمی آید. همگرایی تجربه و دانش در زمینه تولید یک عنصر بسیار ضروری برای چنین توسعه نوآورانه ای است. این ایالت زارلند آلمان است که علیرغم اینکه یک مکان صنعتی سنتی است، توانایی های فناوری اطلاعات خود را زودتر توسعه داده است و مزایای بسیاری را برای شرکت های محلی و جدید ارائه می دهد. به عنوان یک منطقه صنعتی سنتی، زارلند قبلاً بر گسترش محیط تحقیقات فناوری اطلاعات در دهه‌های 80 و 90 متمرکز بود و اکنون مؤسسه هوش مصنوعی آلمان (DFKI)، دو مؤسسه ماکس پلانک که به ترتیب مسئول محاسبات اطلاعات و توسعه نرم‌افزار هستند، و اخیراً به خانه تبدیل شده است. به مرکز هلمهولتز امنیت اطلاعات CISPA.

جای تعجب نیست که زارلند هم صنعت بسیار خودکار و کارآمد، یک محیط تحقیقاتی برجسته و هم تبادل الهامات متقابل را در بر می گیرد. شرکت توسعه اقتصادی سارلند gwSaar املاک صنعتی و املاک تجاری را برای هر نیازی توسعه می‌دهد و به شرکت‌ها و مؤسسات تحقیقاتی اجازه می‌دهد مکان‌های بهینه را برای رضایت خود پیدا کنند. علاوه بر این، شرکت توسعه اقتصادی کره شما را در طول فرآیند تسویه حساب همراهی می کند و خدمات مورد نیاز شرکت ها را ارائه می دهد. تشکیل شبکه با افراد مرتبط در منطقه یکی از وظایف شرکت توسعه اقتصادی است. به درخواست gwSaar، با چهار بازیگر محلی در زمینه صنعت و تحقیق در مورد موضوع اتوماسیون و مکان یابی مصاحبه کردیم.


زارلند، آلمان – یک مکان صنعتی با مزیت واقع شدن در قلب اروپا

کارلسبرگ
تولید مواد غذایی دارای تقاضاهای بسیار بالایی از نظر کیفیت و مقررات ایمنی است که آن را به مکانی ایده آل برای معرفی فناوری حسگر مدرن و اتوماسیون فرآیند تولید تبدیل می کند. این همچنین در مورد ارتباطات با تامین کنندگان و ارائه دهندگان تدارکات صدق می کند. ما با کریستین وبر، مدیر کل کارخانه آبجوسازی کارلزبرگ KG Weber مصاحبه کردیم تا بفهمیم که اتوماسیون به چه معناست و او چگونه به عامل انسانی در آبجوسازی ها نگاه می کند.


علاوه بر کنترل کیفیت خودکار، آبجو تولید شده در کارخانه آبجوسازی کارلسبرگ توسط شخص مسئول مورد بازرسی بصری قرار می گیرد.

Image for post
Image for post

سوال:

مدیرعامل وبر، آیا اتوماسیون کار شما را کمی آسان کرده است؟

کریستین وبر / آبجوسازی کارلسبرگ:

اتوماسیون منجر به بهبود کیفیت در هر فرآیند شده است. اتوماسیون نقش کمکی برای دستیابی به کیفیت بهتر ایفا می کند. کارکنان ما این قدرت را دارند که مهارت های خود را با شدت بیشتری در محیطی با فشار کمتر انجام دهند.

سوال:

کارلسبرگ یکی از نوآورترین شرکت ها در این صنعت است. آیا افزایش سطح اتوماسیون منجر به خلاقیت بیشتر شد؟

کریستین وبر / آبجوسازی کارلسبرگ:

اتوماسیون به ساده سازی فرآیندها و بهبود کیفیت کمک می کند. این به ما این امکان را می دهد که کار سازنده ای انجام دهیم، به عنوان مثال به جای صرف وقت برای حل یک مشکل، با یک مشتری در مورد یک موضوع جدید صحبت کنیم. مهمتر از همه، اتوماسیون باعث صرفه جویی در وقت شما می شود و به نوبه خود زمان و فضای ارزشمندی را برای پیشبرد پروژه خود در اختیار شما قرار می دهد.

سوال:

جدا از تمام این اتوماسیون، به نظر می رسد کارخانه کارلسبرگ علاقه خاصی به کارمندان خود دارد. این در تبلیغات بسیار معتبر بیان می شود و حتی در برخی از محصولات به تصویر کشیده می شود. وفاداری کارمندان زارلند و مجموعه متخصصان در زارلند را چگونه ارزیابی می کنید؟

کریستین وبر / آبجوسازی کارلسبرگ:

مردم مرکز و نقطه شروع شرکت ما هستند. فرهنگ همکاری و درک مشترک از ارزش ها مردم ما را به هم متصل می کند. ما هر کسی را که مایل است با احساس مسئولیت فعال و متکی به خود به شرکت ما کمک کند تشویق می کنیم. به خصوص با توجه به این واقعیت که الزامات دائماً با هر نوآوری تکنولوژیکی تغییر می کند، ضروری است که ما به عنوان کارفرما به توسعه خود ادامه دهیم و شرکت های خود را در کنار نوآوری های تکنولوژیکی با جاذبه های هیجان انگیز دیگری قرار دهیم. یکی از نمونه های این تغییر را می توان در آموزش حرفه ای یافت. اخیراً تصمیم گرفتیم به جای آموزش تکنسین های الکترونیک برای فناوری عملیاتی، تکنسین های الکترونیک را برای فناوری اتوماسیون آموزش دهیم.

سوال:

فناوری‌های کلیدی برای اتوماسیون موفق، مانند هوش مصنوعی، امنیت سایبری و فناوری حسگر، از آزمایشگاه‌های مشهور در زارلند سرچشمه می‌گیرند. به عنوان یک کسب و کار کوچک، آیا مزایای آن را می بینید؟

کریستین وبر / آبجوسازی کارلسبرگ:

بله همینطور است. ما با آزمایشگاه هایی که نام بردید آشنا هستیم و قبلاً با آنها همکاری کرده ایم، مثلاً در زمینه امنیت سایبری. مثال دیگر این است که در زمینه هوش مصنوعی، ما در حال حاضر در حال بحث در مورد موضوعات نگهداری پیشگیرانه و کیفیت پیش بینی با یک شرکت مستقر در دانشگاه سارلند هستیم.

 

 

ZeMA
ZeMA، یک مرکز فناوری مکاترونیک و اتوماسیون، تنها تحقیقات برج عاج را انجام نمی دهد. این مرکز به عنوان شریک صنعت، تلاش می کند تا به سرعت و کارآمد نتایج تحقیق و توسعه دانشگاه های زارلند را در فرآیندهای تولید شرکت های مستقر در زارلند اعمال کند. با دکتر راینر مولر، دکترای مهندسی و پروفسور، نماینده دانشگاهی در ZeMA ملاقات کنید تا در مورد همکاری بین تحقیقات و اقتصاد خصوصی، جهت گیری صنعت برای افزایش سطوح اتوماسیون، و تاثیر همه گیر COVID-19 بر فرآیندها و موقعیت یابی بحث کنید.

 

سوال:

پروفسور مولر بیش از هشت سال است که مرکز فناوری اتوماسیون مکاترونیک ZeMA در زارلند را رهبری می کند. ایالت زارلند آلمان یک موقعیت صنعتی قوی با محیط تحقیقاتی عالی در زمینه‌های اتوماسیون، هوش مصنوعی و امنیت سایبری است. کسب و کارهای محلی چگونه از این قابلیت های تحقیقاتی بهره می برند؟


راینر مولر، پروفسور و دکترای مهندسی، مرکز ZeMA را در طیف گسترده‌ای از زمینه‌ها، از جمله فناوری حسگر، فناوری محرک، فرآیند تولید، و گروه فرآیند مونتاژ تأسیس کرده است و توسعه فناوری را در همکاری نزدیک با صنایع ترویج می‌کند.

 

پروفسور راینر مولر / ZeMA:

سارلند در واقع نه تنها یک مکان صنعتی مستحکم است، بلکه مکانی با موسسات تحقیقاتی و محققان عالی در زمینه های ذکر شده در سوال است. هر دو طرف می توانند از این امر به طور مستقیم و هم افزایی بهره ببرند. به عنوان یک قاعده، شرکت های محلی از یک سو از طریق تحقیقات سفارشی و از سوی دیگر، از طریق انواع ابتکارات منطقه ای، ملی و درون اروپایی که می تواند مستقیماً توسط صنعت حمایت شود، از برنامه های تحقیقاتی محلی و دانش انباشته بهره می برند. موسسات تحقیقاتی دانشگاهی با ایده های تحقیقاتی مشترک از یک برنامه تحصیلی بهره مند شوید. نکته دیگری که برنامه های ملی و اروپایی ثابت می کند و اهمیت آن روز به روز بیشتر می شود، انتقال مستقیم نتایج تحقیقات به شرکت هاست. به عنوان مثال، از طریق حساس سازی، رویدادها، کارگاه ها و آموزش، به ویژه در زمینه های تحول دیجیتال، استفاده از هوش مصنوعی و امنیت سایبری. یکی دیگر از مزیت های ضروری زارلند، همزیستی شرکت های فرعی و نوپا است که اغلب از تحقیقات درجه یک ناشی می شوند و مزایای قابل توجهی را برای منطقه به ارمغان می آورند.

سوال:

شرکت ها در مورد چه موضوعاتی پرس و جو می کنند؟

پروفسور راینر مولر / ZeMA:

حوزه سوال را باید کمی تفکیک کرد. می‌دانید که ZeMA طیف وسیعی از زمینه‌ها را پوشش می‌دهد، از فناوری حسگر گرفته تا فناوری محرک تا فرآیندهای تولید و مونتاژ. بنابراین برخی از شرکت ها در مورد تحقیق و توسعه محصولات جدید (با استفاده از مواد هوشمند) یا فناوری ها و فرآیندهای جدید تولید (با استفاده از بخش خودرو یا رباتیک) سؤال می کنند. ما بیشتر با این شرکت ها کار می کنیم تا اولین نمونه اولیه توسعه یافته و از نظر عملکردی آزمایش شود. سایر شرکت ها برای تجزیه و تحلیل فرآیندهای تولید خود و بهینه سازی فرآیندهای خود با همکاری آنها به ما مراجعه می کنند. در حال حاضر، ما از طریق تجزیه و تحلیل، ترتیب مفهومی و امکان سنجی از شرکت های سفارش شده حمایت می کنیم. همین امر در مورد موضوع Industry 4.0 و دیجیتالی شدن نیز صدق می کند. به عنوان مثال، به عنوان بخشی از یک پروژه، مانند مرکز صلاحیت Mittelstand 4.0 در شهر زاربروکن، مراکز ما با شرکای خود برای توسعه محصولات و برنامه های دیجیتال همکاری می کنند.