کتیبه های مشروطیت

Image for post
Image for post

کتیبه های مشروطیت در شهرستان فارسان و استان چهار محال بختیاری واقع شده است. این شهرستان بی شک یکی از زیباترین شهرستان های استان چهار محال بوده و دارای پیشینه تاریخی زیادی می باشد؛ که یکی از مدرک های قدمت تاریخی، می توانیم به کتیبه های مشروطیت اشاره کنیم.

شهرستان فارسان دارای جاذبه های گردشگری و جاذبه های تاریخی بسیاری می باشد. با مستر بلیط همراه باشید تا بیشتر در مورد کتیبه های مشروطیت توضیح دهیم.

معرفی کتیبه های مشروطیت

کتیبه های مشروطیت همانند دیگر کتیبه های قدیمی بر روی سنگ حک شده اند. این کتیبه ها یا همان سنگ نگاره ها همه دارای متن هستند و تصویری بر روی آنها حکاکی نشده است.

کتیبه های مشروطیت همان طور که از نامش پیداست؛ متن هایی که بر روی آنها حکاکی شده است مربوط به زمان مشروطیت می باشد و هر سه کتیبه یا سنگ نگاره به رهبرانی اشاره دارد که در پی جنبش مشروطه خواهی بوده اند.

شاید خیلی کنجکاو باشید که بدانید کدام رهبران برای مشروطه خواهی تلاش می کردند؛ آنها سرداران والا مقامی بوده اند که به ترتیب نام آنها؛ سردار اسعد، سردار خسرو خان ظفر بختیاری ، علی قلی خان بختیاری و جعفر قلی خان می باشد.

اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل در مشهد شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.

در پی گفته محققان این سرداران قصد و منظورشان از درست کردن کتیبه های تاریخی، به ثبت رساندن اوضاع نا به سامان و بهم ریخته ایران در زمان جنگ جهانی اول بوده است. محققان و دانشمندان بر این عقیده هستند که کتیبه یا سنگ نگاره اول به دستور سردار ظفر نوشته شده، و تمام متون روی کتیبه به گفته اوست. همچنان با مجله مستر بلیط همراه باشید تا کمی دقیق تر به موضوع کتیبه های مشروطه بپردازیم.

همچنین به یاد داشته باشید که متن های حک شده بر روی این کتیبه ها همه در مورد استبداد حکومتی و فعالیت های مجاهدین است. همچنین در گوشه کنار این متن ها به کشته شدن چند تن از افرادی که در آن زمان در پی مشروطه خواهی بودند مانند: آیت الله نور الله اصفهانی اشاره دارد. اگر بخواهیم به طور کلی تر متن های درج شده روی کتیبه های مشروطیت را شرح دهیم؛ می توانیم به اتفاقات آن زمان که شامل فتح اصفهان و تهران است؛ اشاره کنیم.

تاریخچه

کتیبه های مشروط متعلق به زمان قاجار و محمد علی شاه هستند و اکثر متن های درج شده بر روی این کتیبه ها مربوط به ظلم و ستم محمد علی شاه است. کتیبه های مشروطیت تا قبل از ۸، سال ۱۳۸۸ گم نام بودند و کسی به جز مردم روستا و شهرستان از ان ها خبری نداشتند تا اینکه در سال ۱۳۸۸ از سازمان ثبت ملی به آنجا رفتند و این کتیبه های زیبا و خاص را به ثبت ملی و جهانی رساندند.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

همان طور که در مطالب بالا تر گفتیم کتیبه های تاریخی مشروطیت سه عدد هستند و هرکدام از آن ها دارای متن های متفاوتی می باشند. این کتیبه ها همه از نوع سنگ هستند و متن هایی که بر روی آن ها درج شده؛ تماما داخل قطعه های سنگ است و همه با دست حک شدند.

شرایط بازدید

برای بازدید از این کتیبه های زیبا می توانید با تهیه کردن بلیط به بازدید از آنان بپردازید؛ اما به یاد داشته باشید که روزهای تعطیل رسمی و در ساعات ۸ شب به بعد نمی توانید از آنجا بازدید کنید.

تهیه نمودن بلیط های کتیبه های مشروطیت کار دشواری نیست و به راحتی می توانید از باجه بلیط فروشی که در آنجا قرار دارد بلیط را تهیه کنید و به بازدید کتیبه ها بپردازید. قطعا با دیدن کتیبه های مشروطیت به عمق تاریخ مشروطیت پی می برید؛ زیرا این‌ کتیبه یا سنگ نگاره های تاریخی به خوبی می توانند قدمت خود را به چشم گردشگران برسانند.

راه های دسترسی به کتیبه های مشروطیت

این سه کتیبه در اصل بروی قسمت های مختلفی از رشته کوه زاگرس واقع شده؛ اما اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم، درست در اطراف پیر غار و روستای ده چشمه که در شهرستان فارسان و استان چهار محال قرار گرفته است.

برای دسترسی و بازدید از کتیبه های مشروطیت می توانید از طریق تور گردشگری یا با تهیه نمودن بلیط اتوبوس فارسان به آنجا بروید و از شهر زیبای فارسان و روستای ده چشمه که یکی از قدیمی ترین روستاهای چهار محال است لذت ببرید. پس اگر قصد سفر به مکان های تاریخی گردشگری دارید، کتیبه های مشروطیت و روستای ده چشمه را از دست ندهید.