کارگاه عبابافی

Image for post
Image for post

آیا تاکنون از کارگاه عبا بافی نائین بازدید کرده اید؟ نائین یکی از قدیمی ترین و تاریخی ترین شهرستان های استان اصفهان است. این شهر جاذبه های گردشگری و فرهنگی بسیار زیادی دارد، علاوه بر آن مردمی خون گرم، صمیمی و بسیار هنرمند دارند. عبا و قالی از جمله صنایع دستی زیبا و مشهور نائین هستند.

خرید بلیط هواپیما استانبول را می توان به صورت آنلاین انجام داد.

مردمان هنرمند نائین، با ظرافت و هنرمندی تمام و کمال عبا های رنگی بسیار زیبا و جذابی را می بافند که نمایانگر ذوق و هنر اصیل ایرانی است. در این بخش از مجله مستر بلیط قصد داریم کارگاه های عبا بافی موجود در نائین را به شما معرفی کنیم.

معرفی کارگاه عبا بافی

هنر عبا بافی از سالیان دور جزو صنایع دستی پر رونق در کشورمان بوده است، شهر هایی مانند بهبهان و نائین از حدود 5 قرن پیش تا به امروز کارگاه های عبا بافی زیادی را دل خود جای داده اند.

عبا نوعی لباس بلند و بالا پوش است که در گذشته بسیاری از مردان ایرانی آن را روی لباس های خود می پوشیدند. از همان زمان این هنر راه خود را به زندگی ما ایرانیان باز کرد و تا کنون همواره پر رونق بوده است.

عبا هایی که در نائین بافته می شوند رنگ های سرخ و خرمایی دارند. عبا از نوعی پشم و کرک و کاملا با استفاده از دست و بدون هیچگونه ماشین یا تجهیزات خاصی بافته می شود، به همین دلیل کاری زمان بر، سخت و درعین حال آکنده از ذوق و سلیقه است. عبای نائین از کرک شتر و یا پشم گوسفند بافته می‌ شوند  و بلندای هر عبا ۶ متر و وزن آن ۵/۲ کیلوگرم است.

تاریخچه

 بیش از چند قرن است که عبا بافی به زندگی ما ایرانیان راه پیدا کرده است. از همان زمان کارگاه های متعددی برای این کار به وجود آمدند تا هنرمندان و بافندگان در کنار یکدیگر به بافتن این لباس های زیبا مشغول شوند. بیشتر کارگاه های عبا بافی که در نائین وجود دارند در محله محمدیه قرار دارند.

اکنون فقط 15 کارگاه عبا بافی در مجموعه کارگاه های محمدیه باقی مانده است اما در گذشته تعداد آنها بیشتر از این رقم بوده است. با مستر بلیط تا آخر همراه باشید تا اطلاعات بیشتری درباره این کارگاه ها کسب کنید.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

از آنجایی که نائین شهری است که در دل کویر قرار گرفته است، تابستان هایی بسیار گرم و زمستان هایی سرد دارد. برای مقابله با سردی یا گرمی بیش از حد، کارگاه های عبا بافی در دل زمین ساخته شده اند، یعنی حالت زیر زمین مانند دارند. این کار موجب جلوگیری از تغییر دمای بسیار زیاد در تابستان و زمستان می شوند و بافندگان می توانند با آسودگی، کار خود را انجام بدهند.

شرایط بازدید

بازدید از کارگاه های عبا بافی نائین کاملا رایگان است. اما باید  در نظر داشته باشید که این مکان ها، محل کسب و کار و شغل این بافندگان عزیز هستند لذا نمی توانید مدت زمان زیادی را در آنجا سپری کنید.

راه های دسترسی به کارگاه عبا بافی

استان اصفهان شهرستان های بسیار زیادی دارد، نائین نیز یکی از شهرستان های وسیع و بزرگ این استان است که با داشتن تاریخی غنی، قلب فرهنگی و تاریخی اصفهان شمرده می شود.

برای رفتن به این شهر شما می توانید ابتدا به اصفهان رفته و سپس با وسایل نقلیه شخصی یا عمومی مثل اتوبوس به نائین بروید و اگر مایل باشید می توانید از همان ابتدا بلیط اتوبوس نائین را به صورت حضوری یا اینترنتی خریداری کنید و با خیال راحت به این شهر دیدنی و سنتی سفر کنید.