کاروانسرای نیستانک

Image for post
Image for post

در این قسمت از مجله مستر بلیط می خواهیم درباره کاروانسرای نیستانک در شهرستان نایین بپردازیم. اگر می خواهید با این بنای تاریخی زیبا بیشتر آشنا شوید، تا انتهای مطلب همراه ما باشید. کاروانسرای نیستانک همانند دیگر کاروانسراهای ایران از معماری با شکوه و خاصی برخوردار است. این کاروانسرا در زمان قدیم کاربرد های بسیار زیادی داشته است و از همین جهت برای مردم نایین بسیار مورد اهمیت قرار دارد.

 

تاریخچه کاروانسرای نیستانک

همان طور که می دانید اکثر کاروانسرا ها در زمان قدیم بر سر راه ها قرار داشته اند. کاروانسرای نیستانک نیز در دوره قاجار بر سر راه ساخته شد و مورد استفاده افرادی که تجارت و مسافرت می کرده اند قرار گرفت. کاروانسرای نیستانک در تاریخ ۲۸ اسفند ۱۳۸۵ با شماره ثبت ۱۸۷۷۳ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است.

نقشه و معرفی کاروانسرای نیستانک

کاروانسرای نیستانک بسیار بزرگ است و ظرفیت زیادی هم دارد. نمای کلی این کاروانسرا به شکل مستطیل است اما حیاط آن به صورت یک ۸ ضلعی که ورودی اتاق ها، اصطبل ها و شاه نشین ها را به هم متصل می کند.

سقف گنبدی شکل ورودی با آجرهای لعابی شکل گرفته اند و به محوطه، هشتی عمقی زیبا و با شکوه بخشیده است. البته سقف ها به صورت ۴ بخشی ساخته شده اند و تزیینات آجری بر بالا ایوان و ایوانچه ها متفاوت است.

درون همه صفه های بیرون از این کاروانسرا و در یک جهت طاق نما هایی زیبا و با صفا به چشم می خورد که بالای آن مثلثی شکل گرفته که سمت قبله را نشان می دهد. ۲ ردیف صفه در ۲ سوی دروازه ورودی جای گرفته اند که جمعا 14 صفه می باشند. در آن زمان این صفه ها برای استراحت بوده اند که در هر کدام از آن ها بخاری دیواری و طاقچه ای تعبیه شده است.

در انتهای اضلاع چپ و راست ورودی ۲ تخت گاهی دایره ساخته شده که محلی برای فروشندگان روستایی بوده است.  اگر قصد دارید که به این شهر سفر کنید و بهتر است بلیط اتوبوس نایین را از قبل برای خود تهیه کنید.

این کاروانسرا دارای یک حیاط بسیار بزرگ و دلنشین می باشد. معماری به کار رفته در کاروانسرای نیستانک بسیار حرفه ای و دقیق بوده است و همین امر زیبایی و جذابیت آن را دو چندان کرده است.

شرایط بازدید

بازدید از کاروانسرای نیستانک کاملا رایگان می باشد و نیازی نیست بابت ورودی آن هزینه ای پرداخت نمایید. همچنین در هر ساعتی از روز که بخواهید می توانید برای بازدید به آن جا بروید و از دیدن کاروانسرای نیستانک لذت ببرید.

راه های دسترسی به کاروانسرای نیستانک

کاروانسرای نیستانک در جاده اردستان به نایین، روستای نیستانک در فاصله 30 کیلومتری شمال باختر نائین از توابع استان اصفهان، بخش انارک، دهستان چوپانان واقع شده است. افراد علاقه مند به گردشگری می توانند تمام بلیط های سفر خود، از جمله؛ بلیط قطار، بلیط اتوبوس و بلیط هواپیما را به راحتی از سایت معتبر مستر بلیط خریداری کرده و یک سفر راحت را تجربه کنند.