کاخ بردک سیاه

Image for post
Image for post

کاخ بردک سیاه کجاست؟ استان بوشهر در جنوب ایران، یکی از مهم ترین مناطق اقتصادی کشور محسوب می شود. علاوه بر این دارای جاذبه های گردشگری و طبیعت خاصی است که نظر گردشگران بسیاری را به خود جلب نموده است، به طوری که سالانه و به ویژه در ایام نوروز گردشگران بسیاری به نواحی جنوبی ایران که در مجاورت خلیج فارس هستند سفر می کنند.

از برترین جاذبه های دیدنی بوشهر می توان به کاخ بردک سیاه اشاره نمود که در 12 کیلومتری شهر برازجان از توابع شهرستان دشتستان واقع شده است. اگر می خواهید با کاخ بردک سیاه بیشتر آشنا شوید تا پایان با مجله مستر بلیط همراه باشید.

تاریخچه کاخ بردک سیاه

کاخ بردک سیاه یکی از سه کاخی است که در شهرستان دشتستان و شهر برازجان واقع شده و قدمت آن به زمان هخامنشیان باز می گردد. کاخ چرخاب و این کاخ نیز دو کاخ دیگری هستند که از زمان هخامنشیان در برازجان به جای مانده اند. کاخ بردک سیاه درواقع کاخ زمستانی داریوش اول در دوره هخامنشیان بوده و در آن زمان اهمیت ویژه ای داشته است. این کاخ در میان نخلستان های روستای درودگاه و محل تلاقی دو رودخانه شاپور و دالکی قرار گرفته است.

در زمان هخامنشیان این منطقه از اهمیت بالایی برخوردار بود و این کاخ را برای اهداف نظامی و اقتصادی ایجاد نمودند. پژوهشگران در سال 1354 که این کاخ را کشف کردند در کنار بقایای کاخ، اشیایی را نیز یافتند که از جمله آن ها می توان به خنجری زنانه از جنس عاج، ابزار تزئینی و .. اشاره نمود که حاکی از آن است در گذشته زنان نیز در این عمارت زندگی می کردند. علاوه بر این در میان کشفیات موجود 4 قطعه طلا که هر کدام وزنی بیش از سه کیلوگرم داشتند نیز پیدا شده است.

برخی از باستان شناسان معتقد هستند که به احتمال زیاد این طلاها روکش زرین درهای چوبی تالار یا سنگ بنای کاخ هستند. در میان این قطعات طلا قطعه ای وجود دارد که قسمت های به جای مانده از آن نشان می دهد که بخش بالای یک جام زرین هخامنشی است که خطی ساده در لبه آن حکاکی شده است. در کاخ بردک سیاه نقوش حکاکی شده از شاه و همراهانش و سنگ نوشته هایی به خط میخی و زبان بابلی نیز کشف شده است.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شهرستان دشتستان و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “دشتستان” را مطالعه نمایید.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

کاخ بردک سیاه که پس از کاخ کوروش ساخته شده است، ولی مانند سایر کاخ های برازجان دارای ترکیب رنگ سیاه و سفید و ظرافت های خاصی نیست و در ساخت آن از سنگ سیاه یکدست استفاده نموده اند.

نوع معماری و ترکیب مصالحی که برای ساخت این کاخ استفاده شده نشان می دهد که کاخ چندین سال پس از کاخ برازجان ایجاد شده است. از مصالحی که در ساخت این کاخ به کار رفته می توان به سنگ های آهکی کرم و سنگ های دولومیتی سیاه رنگ اشاره نمود.

رزرو هتل به صورت آنلاین یکی از بهترین روش ها برای اینکار است.

معماری کاخ بردک

حاصل کاوش های صورت گرفته، تنها یک تالار مرکزی از کاخ است که در عین کوچک بودن بسیار زیبا است. این تالار و ستون ها و ساختاری که دارد بسیار شبیه به کاخ آپادانا است و 10 ستون زیبا و منحصر به فرد دارد که نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کند. این ستون ها در دو ردیف پنج تایی قرار گرفته اند و ساختار و پلان آن ها مشابه سایر نقشه های هخامنشی است.

در قسمت جنوبی این تالار ایوان کوچکی وجود دارد که پایه های آن در مقایسه با پایه های تالار کوچک تر هستند. هر چند که امروزه آثاری از سقف تالار مرکزی دیده نمی شود و بخش قابل توجهی از آن فرو ریخته است اما با در نظر گرفتن دیوارهای تالار و زیبایی ستون ها می توان زیبایی سقف تالار را نیز حدس زد.

در ساخت این تالار و ستون هایی که دارد تکنیکی به نام بست دم چلچله ای به کار رفته که موجب شده کاخ بردک سیاه با کاخ پاسارگاد متفاوت باشد. کاخ بردک سیاه به دلیل ویژگی های منحصر به فردی که داشت در سال 1380 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

شرایط بازدید

بازدید از این کاخ همه روزه در هر ساعت از شبانه روز به صورت رایگان امکان پذیر است. برای بازدید از این مجموعه به زمانی کمتر از یک ساعت نیاز خواهید داشت. اگر به تماشای بناهای تاریخی علاقمند هستید به شما پیشنهاد می کنیم که با تهیه بلیط اتوبوس دشتستان به این شهرستان سفر کنید و از این کاخ زیبا بازدید نمایید.

راه های دسترسی به کاخ بردک سیاه

کاخ بردک سیاه در استان بوشهر، 12 کیلومتری برازجان، روستای درودگاه واقع شده است و برای دسترسی به آن می توان از خودرو شخصی، تاکسی های برون شهری، مینی بوس و اتوبوس هایی که در این مسیر فعالیت دارند و یا خودروهای اجاره ای مستر بلیط استفاده نمود.