پیست دوچرخه سواری پارک جنگلی چیتگر

 

اگر بخواهید در محدوده غرب تهران به یک پارک جنگلی سری بزنید و از زیبایی‌ها و سرسبزی‌های درختان و گیاهان آن لذت ببرید و از هوای لطیف و تمیز آن استشمام کنید، می‌توانید به پارک جنگلی چیتگر قدم بگذارید. این پارک در منطقه ۲۲ شهرداری تهران و در جنب شمالی آزاد راه تهران – کرج واقع شده است و دلیل معروف بودن آن این است که یکی از بزرگ‌ترین پارک‌های جنگلی شهر تهران است و در نوع خود منحصربه‌فرد است. این پارک در سال ۱۳۴۲ ساخته شده است و پس از طی سالیان مختلف دچار تغییرات و ساخت‌وسازهای جدیدی شده است.

در این منطقه گردشگری زیبا امکانات متنوعی از جمله پیست دوچرخه‌سواری جداگانه بانوان و آقایان، لوازم ورزشی که در جای‌ جای پارک نصب شده است، چندین زمین بازی کودکان نیز در این پارک وجود دارد، آلاچیق، چندین بوفه و رستوران، پارکینگ خودروها، پیست اسکیت و بسیاری از موارد دیگر از جمله مزایا و امکانات رفاهی این مجموعه تفریحی است. البته اگر علاقمند به طبخ غذا در دل طبیعت را داشته باشید نیز می‌توانید وسایل و اقلام مورد نیاز را به همراه خود ببرید و با روشن کردن آتش در طبیعت غذایتان را طبخ کنید. در این پارک دریاچه مصنوعی بزرگی نیز ساخته شده است که آب آن از رودخانه کن تامین می‌شود و در بین افراد به دریاچه خلیج فارس معروف است.

پیست دوچرخه سواری چیتگر یکی از اولین و حرفه ای ترین پیست های دوچرخه سواری در تهران است، مسیر این پیست پر از پیچ و خم است و گذر از کنار درختان جنگل، این پیست را به یکی از محبوب ترین و حرفه ای ترین پیست های دوچرخه سواری پایتخت تبدیل کرده است.

پیست دوچرخه سواری دریاچه چیتگر

با اینکه افتتاح دریاچه چیتگر سروصدای زیادی به پا کرد اما پیست دوچرخه‌ سواری چیتگر ، بیشتر به دل و ذهن تهرانی‌ ها نشسته است. مسیر دوچرخه سواری این پیست حدود ۳۰ کیلومتر است.

پیست دوچرخه سواری دریاچه چیتگر دارای سه قسمت کوهستانی، سرعت و استقامت و پیست بانوان است.

Image for post
Image for post

پیست کوهستانی چیتگر

یکی از دشوارترین پیست های دوچرخه سواری تهران پیست کوهستانی چیتگراست.این پیست دارای مسیری کاملاً حرفه‌ای می‌باشد به گونه‌ای که شما می‌توانید با عبور از پستی‌ و بلندی‌های نفسگیرش، لذت دوچرخه سواری کوهستانی را تجربه کنید و مناظری زیبا و ناب را نظاره گر باشید.

پیست سرعت و استقامت چیتگر

پیست کوهستانی چیتگر با اینکه هیجان بالایی دارد اما استفاده از آن برای عموم مردم که دوچرخه سوار های حرفه ای نیستند امری دشوار است. در نیجه پیستی دیگر در پارک جنگلی چیتگر تعبیه شده که پیست سرعت و استقامت نام دارد. این پیست هم مورد استقبال دوچرخه سواران قرار گرفته است. مسیر پیست سرعت و مقاومت از داخل پارک و از میان کاج‌ های بلند که فضای خنکی را فراهم کرده‌ اند، می گذرد.  طول مسیر پیست سرعت و استقامت بیش از ۸ کیلومتر است.

از ویژگی‌های این پیست می‌توان به بعد مسافت و اجبار دوچرخه سوار به تحرک و فعالیت بیشتر اشاره کرد.