پل قلاتاسیان

Image for post
Image for post

پل ها یکی از سازه هایی هستند که از زمانی که بشر پا به عرصه وجود نهاد، آنها نیز ابداع شدند. پل ها نیازهای ارتباطی افراد را فراهم می کنند به خصوص در گذشته که تمدن ها در اطراف رودخانه ها شکل می گرفتند، این نیاز بیش از پیش احساس می شد. شهرها و روستاها در اطراف روخانه ها ایجاد می شد، بنابراین این نیاز پدید می آمد که دو طرف رودخانه ها با هم ارتباط داشته باشند. این امر موجب به وجود آمدن پل ها شد. در ابتدا پل ها به صورتی کاملا ابتدائی بودند در حدی که در برخی مواقع تنها از درختی برای ارتباط گرفتن استفاده می کردند. 

با گذشت زمان و پیشرفت در به کارگیری مصالح مختلف در ساخت بناها، پل هایی به وجود آمد که تا به امروز نیز باقی مانده اند. از آنجایی که شکل گیری مناطق مسکونی وابسته به آب بود، امروزه در هر  شهر و منطقه ای می توان تعدادی از پل های قدیمی را بیابید. در این بخش از مجله مستر بلیط پل قلاتاسیان را برای شما تشریح و توضیح می دهیم تا با این پل تاریخی بیشتر آشنائی پیدا کنید.

درباره پل قلاتاسیان

این پل در نزدیکی روستای نبی آباد شهر سردشت از توابع استان آذربایجان غربی قرار گرفته و به احتمال زیاد مربوط به دوره قاجار است. پل قلاتاسیان را بر روی رودخانه زاب ساخته اند و در زمان خود راه ارتباطی بسیار مهمی محسوب می شد. رود زاب از دامنه های زاگرس سرچشمه می گیرد و به جلگه دجله در عراق می ریزد. بر روی این رودخانه دو سد، در قسمت های مختلف ساخته شده است. 

این رودخانه دارای جریان آب دائمی است و در هیچ فصلی از سال خشک نمی شود همین موضوع اهمیت این پل را دو چندان می کند. معماری این پل متفاوت تر از دیگر پل های هم دوره خود است و ساختاری ساده تر دارد. این اثر در تاریخ ۲۰ آذر ۱۳۷۹ با شماره ثبت ۲۹۲۲ به ‌عنوان یکی از آثار ملی ایران ثبت شده است. بنابر برخی روایات، این پل منسوب به قلعه ای به نام تاسیان است که در نزدیکی آن قرار دارد و برای آسایش ساکنان قلعه، آن را ساخته اند.

اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل در کیش شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.

معماری پل قلاتاسیان

 این پل دارای پنج پایه است که سه عدد از آنها در داخل محوطه رودخانه و به صورت دست ساخت و دو عدد دیگر که در ابتدا و انتهای آن ایجاده شده اند قسمتی از صخره های اطراف رودخانه هستند. به جز یکی از پایه ها که به صورت طبیعی و از صخره ای که در آب وجود داشت ساخته شد، دیگر پایه های پل از سنگ ها طبیعی موجود در محوطه و با ملات ساروج ساخته شدند. پل در جهت شمال شرقی – جنوب غربی بر روی رودخانه زاب کشیده شده است و حدود 50 متر طول و عرض آن را در قسمت پائینی 10 متر و در قسمت بالائی حدود 5.5 متر است. 

ارتفاع پل از سطح رودخانه 10 متر می شود. ساخت ابتدایی قسمت روئی پل از چوب بود، که در سال های گوناگون بر اثر طغیان های مختلف از بین رفته و در سال های مختلف تعمیر و مرمت شده است. در اوایل دهه شصت این پل توسط فردی خیری با تیرچه های آهنی ترمیم شده و تا کنون باقی مانده است.

برای سفر به سردشت می توانید بلیط اتوبوس سردشت را از مستر بلیط و آنلاین خریداری کنید. این کار باعث می شود، مزایایی که این نوع خرید به همراه دارد شامل حال شما هم شود.

راههای دسترسی به پل قلاتاسیان

برای این که به دیدن این پل بروید باید به شهر سردشت و روستای  نبی آباد بروید. این پل دو روستای سپیدار و نبی آباد را به هم متصل می کند. بنابراین اگر قصد دیدن پل را دارید باید به یکی از این دو روستا بروید و قسمتی از راه را پیاده بپیمائید. البته پل به روستای نبی آباد نزدیک تر است، پس پیشنهاد می کنیم به سمت این روستا حرکت کنید.

بازدید از پل قلاتاسیان

اگر قصد دیدن این پل را دارید باید نکاتی را مد نظر قرار دهید، اول اینکه لباس و کفش مناسب به همراه خود ببرید. نکته بعدی در مورد محیط طبیعی اطراف و نگهداری از آن است. نکته آخر در مورد اهالی روستاهای نزدیک پل است، بهتر است در موقع برگشت سری به روستا بزنید و از محصولات اهالی آنجا به عنوان سوغاتی خریدی انجام دهید. از پرداخت پول به اهالی بدون اینکه چیزی بخرید، خوداری کنید.