نقش برجسته شیرین 

Image for post
Image for post

نقش برجسته شیرین او کجاست؟ شهر زیبای فارسان که در استان چهار محال واقع شده، دارای جاذبه های گردشگری بسیاریست. این شهرستان یکی از قدیمی ترین و تاریخی ترین شهر استان چهارمحال بختیاری به شمار می رود.

یکی از این جاذبه های تاریخی نقش برجسته شیرین او می باشد که دارای قدمت بسیار زیادی است. با مجله مستر بلیط همراه باشید تا اطلاعات بیشتر راجب نقس برجسته شیرین او در اختیار شما قرار دهیم.

معرفی نقش برجسته شیرین او

نقش برجسته شیرین او، یک کتیبه یا همان سنگاره است که هیچ متنی بر روی این نقش برجسته حک نشده و هر سه دارای تصاویر و نماد های انسانی هستند. محققانی که برروی این سنگ نگار ها تحقیق می کردند به این‌ نتیجه رسیدند که تصاویری که بر روی نقش برجسته های شیرین او حک شده، همه دارای معانی متفاوتی هستند؛ و کسانی که دستور ساخت این سنگ نگاره یا نقش برجسته ها را دادند هدف مشخصی داشتند.

نقش برجسته های شیرین او همگی دارای تصاویر مختلف می باشند و هیچ کدام از آنها شباهتی با یکدیگر ندارند. عمق و اندازه این سنگ نگاره یا نقش برجسته ها حدودا ۳۰ سانتی متر و ۱۵۰ سانتی متر می باشد و هر سه هم به شکل هندسی مستطیل هستند.

برای رزرو هتل می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید.

تاریخچه

این نقش برجسته ها یا سنگ نگاره ها از قدیمی ترین آثار شهرستان فارسان به شمار می روند؛ به طوری که محققان حدس زده اند که این آثار حدودا متعلق به ۲۰۰۰ سال پیش و سلسله الیمائیان است، آنها از نوع لباس افراد حک شده بر روی سنگ نگاره ها این موضوع را تشخیص داده اند.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

نقش برجسته شیرین او دارای تصاویر مختلفی می باشد با مستر بلیط همراه باشید تا شما را با بخش های مختلف آن آشنا سازیم.

همان طور که در مطالب بالاتر به آن شاره کردیم، تعداد نقش برجسته های شیرین او سه عدد است که هرکدام نقش و تصویر متفاوتی دارد؛ مثلا در نقش برجسته اول فردی حک شده که با چهره تمام رخ بر روی یک صندلی نشسته و نیزه ای در دست دارد که حدس زده شده این فرد یک سردار از دوره الیمائیان است.

بر خلاف تمام نقش برجسته های ساخته شده، که همه به نوعی بهم مربوط هستند، این نقش برجسته ها کاملا سه چهره متقاوت را نشان می دهند؛ مثلا در نقش برجسته دوم فردی را نشان می دهد که در نهایت احترام و ادب بر روی صندلی خود نشسته و دستان خود را به معنای احترام بالا آورده، که محققان حدس می زنند این نقش برجسته نحوه احترام گذاشتن به مافوق یا پادشاه آن زمان را نشان می دهد.

نقش برجسته سوم هم یک مرد قوی و بلند قامت را نشان می دهد که موهای بلندی داشته، به صورتی که موهای او تمام صورتش را پر کرده است و دستانش را به نشانه قدرت بر سینه گذاشته که گفته می شود این نقش برجسته به قدرت و خوش چهره بودن شاه آن زمان اشاره دارد.

شرایط بازدید

برای بازدید از نقش برجسته های شیرین او باید بلیط را از باجه بلیط فروشی که کنار سنگ نگاره ها قرار گرفته، تهیه کنید. البته این موضوع را هم فراموش نکنید که در روزهای تعطیل رسمی مثل جمعه ها و روزهای شهادت و همچنین ساعت ۸ شب به بعد نمی توانید از آنجا بازدید کنید زیرا تعطیل است.

البته اگر می خواهید که تصویر نقش برجسته ها را بهتر ببینید و درک کنید حتما صبح و موقعی که خورشید در آسمان وجود دارد از آنجا بازدید کنید؛ زیرا در شب سنگ نگاره ها به خوبی واضح و مشخص نیستند.

راه های دسترسی به نقش برجسته شیرین او

اگر به مطالب دقت کرده باشید باید متوجه شده باشید که نقش برجسته های شیرین او در روستای کوهرنگ و شهرستان فارسان و استان چهار محال بختیاری واقع شده اند.

برای بازدید از نقش برجسته ها شما می توانید با هر وسیله نقلیه ای که دارید به آنجا بروید؛ یا می توانید در تور های مخصوص ثبت نام کنید و همراه با تور به بازدید از آنجا بپردازید. اما اگر می خواهید طعم گردشگری را نیز بچشید می توانید با تهیه کردن بلیط اتوبوس فارسان به آنجا سفر کنید و از نقش برجسته ها هم بازدید کنید.

اگر به دنبال یک شهر زیبا و خوش آب و هوا هستید که پیشینه غنی هم داشته باشد، ما به شما شهرستان فارسان را پیشنهاد می کنیم؛ و قطعا بعد از سفر به این شهرستان و بازدید از نقش برجسته ها مطمئن باشید که هرساله مجدد به آنجا سفر خواهید کرد.