ماژین

Image for post
Image for post

شهر ماژین یکی از جاذبه های گردشگری در توابع شهرستان دره شهر در استان ایلام می باشد، این شهر دارای آب و هوای نسبتا گرم اما بسیار دلپذیری است.

شهر ماژین یکی از شهرستان هایی است که دارای طبیعت زیبا و کوهستان ها و پدیده های طبیعی بی شماری است که هر فردی که برای سفر و یازدید به آن جا سفر می کند را متحیر خواهد کرد در ادامه با مجله مستر بلیط همراه باشید تا این شهر را بهتر بشناسید.

اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل در کیش شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.

تاریخچه ماژین

اصیل ترین گویشی که لری ها به کار می برند زبان لری بالا گریوه می باشد که افراد با این گویش سخن می کنند، البته برخی از روستاها گویش دیگری را به کار می برند که بیشتر شبیه به گویش فارسی شده خرم آبادی می باشد و اهالی و افراد دیگر این گویش را با نام گویش بیرانوندی می نامند که این اشتباه است همچنین تمام افراد می دانند که ایل بزرگ بیرانوند در تمام لرستان به زبان لکی صحبت می کنند.

اما متاسفانه این شهر و مردمان ساده و مهربانش مورد بی مهری مسئولین قرار گرفته اند و این شهر از نظر اشتغال بسیار وضع فجیعی دارد که گویای این ادعا است. مردم شهر ماژین دارای خصوصیاتی مانند؛ قانع بودن، صبوری، شجاعت و سادگی را دارا می باشند و مردم ساکنین این شهرصمیمیت خاصی با یکدیگر دارند و این امر در روستاهای اطراف مثال زدنی و کاملا بارز است.

ساکنین شهر ماژین به هیچ عنوان صحنه را ترک نکرده اند و همیشه و در همه حال به ارزش های جمهوری اسلامی ایران پایبند بوده اند، دلیل این گفته را می توانید از تعداد شهدا و رزمندگانی که این دیار در راه کشور داده است می توان دریافت.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

یکی از مکان های منحصر به فرد در استان ایلام دره شهر است که در دل این شهر جاذبه های با قدمت بالا و تاریخی و یا بسیار جذاب وجود دارد که تمام این جاذبه ها دارای شاهکاری های معماری از دوره ایلخانی هستند، ماژین شهر یکی از این جاذبه ها است که در دل دره شهر واقع شده است.

امامزاده مهدی صالح که  قدمت آن به سده ۸ هجری قمری مربوط است در بخش مرکزی، روستای ماژین شهر واقع شده است این اثر قدیمی در تاریخ ۵ آذر ۱۳۸۰ به عنوان یکی آثار ملی در ایران با شماره ثبت ۴۳۱۱ به ثبت رسیده است.

علاوه بر این امامزاده های دیگری نیز در این شهر قرار دارد که بیانگر اعتقادات دینی و مذهبی ساکنین ماژین است.

شرایط بازدید

افراد علاقمند می توانند برای سفر به شهر ماژین در هر فصلی از سال به این منطقه سفر کنند و با زندگی ساده و بسیار خوب مردم این ناحیه آشنا شوند که در سادگی و صمیمیت و صفا با همشهریان خود به سر می برند، این شهر کوچک جاذبه بسیار زیبایی در دره شهر می باشد مستر بلیط در این باره اطلاعاتی را در اختیار شما قرار داده است.

راه های دسترسی به ماژین

 موقعیت جغرافیایی  بدین گونه است که شهر ماژین در کنار کبیر کوهو رود سیمره قرار دارد، مردمان این شهر به گویش لری فیلی سخن می گویند همان طور که بیان شد گویش لری در این شهر جزء یکی از اصیل ترین گویش ها به شمار می رود و اکثر  اقوامی که در این شهر ساکن هستند از دو دسته به نام طایفه بیرانوند و بالا گریوه می باشند. افراد برای سفر می توانند بلیط اتوبوس دره شهر را تهیه کرده و خود را به مقصد برسانند.