غار ملاسلیمان

Image for post
Image for post

غار تاریخی ملا سلیمان در ایرانشهر، یکی از شهرهای استان سیستان و بلوچستان قرار دارد که نام پیشین آن پهره بوده‌ است.  در این شهر علاوه بر غار ملا سلیمان، جاذبه های تاریخی و طبیعی زیادی وجود دارد. افراد علاقه مند به گردشگری و بازدید از این مناطق می توانند با تهیه کردن بلیط اتوبوس ایرانشهر، راهی این شهر شوند و از دیدن این مکان ها نهایت لذت را ببرند.

برای رزرو آنلاین هتل می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید.

تاریخچه غار ملا سلیمان

با توجه به برخی شواهد و احتمالات، غار ملا سلیمان در دوره پيش از اسلام به وجود آمده است و قدمتی طولانی دارد. سلیمان معروف به ملا سلیمان از نزدیکان داد شاه بلوچ بود. او فردی شجاع، مبارز، آزادی خواه و مخالف دولت ستم شاهی بوده است.

حدود سال ۱۳۳۷ شمسی بعد از قتل داد شاه و برادرش محمد در جنگ جاه ابگاه با مهیم خان میر لاشاری، گروه بازمانده داد شاه ملا سلیمان، داد کریم، وشوک و بقیه افراد که همراه او بودند در این غار پناه گرفتند.

سر انجام پس از مدتی نیروهای دولتی با راهنمایی افراد محلی این مکان را شناسایی می کنند و از طریق واسطه و پا در میانی از ملا سلیمان می خواهند که خود شان را تسلیم کنند اما آن ها به هیچ وجه کوتاه نمی آید و حدود ۵ شبانه روز جنگ و جدال نیروهای امنیتی وقت با گروه ملا سلیمان ادامه پیدا می کند. همراهان ملا سلیمان از شدت تشنگی و گرسنگی بسیار ضعیف شدند ولی تسلیم نشدند.

در طول این در گیری از صدای تیر ملا سلیمان مردم می فهمیدند که ایشان هنوز زنده است و غار به طور طبیعی طوری بود که سنگر محکم و تیر گیری برای گروه بود که به هیچ وجه تیر به آن ها اصابت نمی کرد و به همین دلیل بود که درگیری شان ۵ شبانه روز طول کشید و به ناچار نیروهای امنیتی به بالگرد و توپ متوسل می شوند و با توپ و بالگرد غار را هدف قرار می دهند که در این جریان ملا سلیمان کشته می شود و داد کریم با زیرکی فرار می کند و در عین فرار تیر به پایش اصابت می کند ولی با درد زیاد باز هم از دست نیروهای امنیتی وقت جان سالم به در می برد.

داد کریم فردی قوی و از افراد اصلی گروه داد شاه بوده است. پس از گذشت چند مدت وشوک و گروگان ها را دستگیر می کنند و این نبرد خاتمه پیدا می کند. بعد از این جریان تاریخی به غار ملا سلیمان معروف شد. اگر می خواهید به دیدن این غار بروید می توانید بلیط مورد نظر خود را به راحتی از سایت مستر بلیط به صورت آنلاین خریداری کنید.

نقشه و معرفی قسمت های مختلف غار

غار ملا سلیمان در بالای کوه گراوانی از تخته سنگ های بزرگی به وجود آمده است. این غار دهانه کوچکی دارد اما در داخل شامل محوطه ای بزرگ است. کف غار یک تخته سنگ بزرگ قرار دارد و در برخی از قسمت های دیواره آن، حکاکی هایی شده است که خیلی واضح نیست. همچنین در برخی از قسمت های غار ملا سلیمان به وضوح اثرات تیر اصابت شده به آن دیده می شود.

شرایط بازدید

برای بازدید از غار ملا سلیمان زمان مشخص و تعیین شده ای وجود ندارد و افراد علاقه مند می توانند در هر زمانی که بخواهند، بدون خرید بلیط ورودی یا پرداخت کردن هزینه ای به دیدن این غار تاریخی بسیار جالب بروند.

راه های دسترسی به غار ملا سلیمان

غار ملا سلیمان در استان سیستان و بلوچستان، شهرستان ایرانشهر، در یکی از دره های رود کوچک از شعبه ‌های رودخانه کوپچ در کوه‌ های گراوانی به فاصله ۵ کیلومتری جنوب روستای کوپچ واقع شده است. افراد علاقه مند به گردشگری می توانند با هر گونه وسیله نقلیه ای که راحت تر هستند به ایرانشهر بروند و پس از طی کردن مسافت کوتاهی به صورت پیاده به این غار برسند. ممنون از این که تا انتهای مجله مستر بلیط همراه ما بودید.