شهر جولیان

Image for post
Image for post

استان ایلام یکی از قدیمی ترین استان های ایران محسوب می شود. این استان، شهرهای متعددی را در خود جای داده است که یکی از این شهرها، آبدانان است. شهر زیبای آبدانان غنی ترین تاریخچه ایلام را دارد. شهر تاریخی جولیان هم که درون آبدانان قرار گرفته، نشان گر معماری گذشته ایران است. حال با مجله مستر بلیط همراه باشید تا شما را کاملا با این شهر تاریخی آشنا سازیم.

درباره

جولیان شهری که در گذشته بسیار دور وجود داشته و جمعیت نسبتا زیادی را هم دارا بوده است. این شهر به دلیل زمین های حاصل خیز اطراف، مورد توجه شاهان بسیاری قرار می گرفت. همچنین شهر جولیان دارای یک آتشکده بسیار بزرگ بود، که دلیل معروفیت شهر جولیان است. البته بعد از گذشت سالهای بسیار فقط خرابه ای از آتشکده بجا مانده است؛ این آتشکده که در شهر جولیان واقع شده، می تواند مدرکی برای اثبات دین زرتشتی مردم آن زمان باشد. البته به جز آتشکده، بقایای بسیاری از دیگر ساختمان های آن زمان موجود است که در هنگام سفر به راحتی می توانید از آنجا بازدید کنید.

اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل در کیش شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.

تاریخچه

همان طور که در مطالب بالاتر نیز اشاره کردیم، این شهر‌ از قدمت بالایی بر خورد دار است. طبق تحقیقاتی که محققان و تاریخ شناسان بر روی بقایای ساختمان ها انجام داده اند، متوجه شدند که این قدمت به 1500 سال پیش و دوره ساسانیان باز می گردد. همچنین آتشکده ای که در شهر جولیان واقع شده است، نشان می دهد که در دوره ساسانیان، اکثر مردم دین زرتشت داشتند و آتش را ستایش می کردند. همچنین شهر جولیان در تاریخ 1388 به ثبت ملی و فرهنگی رسیده است و از سال 88 تا به امروز، جزو مکان های تاریخی ایران به شمار می رود.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

شهر جولیان در گذشته دارای ساختمان های متعددی بوده است؛ اما بر اثر یک زلزله بزرگ، تمام ساختمان ها کاملا ویران شدند و تنها بقایای چند ساختمان بجا ماند که یکی از این ساختمان ها همان آتشکده است. بنای باقی مانده از آتشکده، شامل چهار دیوار سنگی و گلی است که درون آن راهروهایی ویران شده با طول بلند جای گرفته؛ و در وسط یکی از راه روها، مشخصاتی از آتش است که قطعا ثابت می کند آن بنا یک آتشکده بوده است. همچنین در ادامه مطالب با مستر بلیط همراه باشید تا کمی هم به اختصار راجب شهر زیبای آبدانان برایتان توضیح دهیم.

کمی هم راجع به شهر آبدانان بدانیم!

آبدانان شهری واقع شده در جنوب استان ایلام، با آب و هوای معتدل کوهستانی، است.  این منطقه دارای معادن فراوانی از جمله روغن، گوگرد و آلوم است؛ همچنین به دلیل منابع آب فراوان، جنگل های غنی و زمین های حاصل خیز بسیاری در این شهر وجود دارد.

این شهرستان که یکی از تاریخی ترین شهر های استان ایلام محسوب می شود، به خوبی آثار یک تمدن باستانی در سراسر منطقه از جمله ویرانه های شهر جولیان را در خود قرار داده است. همچنین این شهر علاوه بر تاریخ غنی که دارد، تفرجگاه های زیادی را هم داراست که هر یک از آن ها به تنهایی نیاز به یک مقاله اختصاصی دارند.

 اهمیت آبدانان از لحاظ استراتژیکی

علاوه بر تمام تفاسیر شهر آباندانان به دلیل موقعیت قرار گرفتن در خط مرزی ایران و عراق از اهمیت استراتژیک و تاکتیک های ارتش برخوردار است. یکی از پایگاه های نیروی هوایی کشور در این شهر واقع شده است که در شرایط اضطراری به عنوان یک فرودگاه استراتژیک در نظر گرفته می شود. این فرودگاه که در آبدانان واقع شده، OICD نام دارد و می تواند توسط نیروی هوایی برای اهداف نظامی مورد استفاده قرار گیرد.

لهجه و گویش

اکثر مردم شهر زیبای آبدانان به لهجه های کردی جنوبی و برخی از ساکنان هم به لکی، لری و عربی صحبت می کنند؛ اما زبان بومی منطقه آبدانان کردی جنوبی است که در طی سال ها و مهاجرت های افراد، زبان های دیگری هم در این شهر رواج یافت.

شغل و در آمد شهر آبدانان چگونه است؟

بیشترین منبع در آمد در آبدانان را کشاورزان و دامداران را دارا هستند؛ یعنی اکثر مردم به این دو شغل‌ مشغولند؛ اما علاوه بر کشاورزی و دامداری، واحدهای کوچک صنعتی، نظیر کارخانه ها و کارگاه ها و… هم در آباندانان مشغول به کار هستند. همچنین نرخ بیکاری در این شهر، از دیگر شهرستان های ایلام کمتر است؛ که نشان گر رونق کار در این منطقه است.

شرایط بازدید

شاید تا کنون در هنگام سفرهایتان به مکان هایی رفته اید که باید بابت بازدید از آن، هزینه بلیط پرداخت کنید؛ باید یک خبر خوب در رابطه با بازدید از شهر تاریخی جولیان به شما بدهیم؛ اینکه نیازی نیست شما برای وارد شدن به شهر، هزینه ای یپردازید؛ زیرا بازدید از شهر تاریخی جولیان کاملا رایگان است و شما در هر ساعتی از شبانه روز می توانید به آنجا بروید.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

اگر به مطالب بالا دقت کرده باشید حتما متوجه شدید که شهر تاریخی جولیان در آباندان و استان ایلام واقع شده است. همچنین دسترسی به این شهر کاملا ساده است و شما می توانید با هر وسیله نقلیه ای که در اختیار دارید به آنجا بروید؛ اما اگر قصد دارید که با اتوبوس به آباندان سفر کنید، می توانید با تهیه و خرید بلیط اتوبوس به راحتی به شهر تاریخی آباندان سفر کنید و از مکان های تاریخی تفریحی آن بازدید کنید.