سواری کوتاه در ماشین خودران F 015 از مرسدس بنز

، کمپانی مرسدس بنز در نمایشگاه CES 2015 از جدیدترین خودروی بدون راننده خود با نام F 015 Luxury in Motion پرده برداشت؛ ماشین نقره ای رنگ و زیبایی که به نظر متعلق به آینده ای بسیار دور است و یک خودروی تماما خودکار را پیش چشمانمان ترسیم می کند.

این شرکت آلمانی اخیرا گروهی از خبرنگاران و روزنامه نگاران را به پایگاه هوایی Alameda دعوت کرد تا از نزدیک نگاهی داشته باشند به این ماشین؛ زمینی فراخ که از سال ۱۹۹۷ میلادی و پس از تعطیلی این پایگاه هوایی دست نخورده باقی مانده است.

 

 

این محوطه تا مناطق مسکونی سانفرانسیسکو فاصله زیادی دارد و به همین دلیل بروز انفجاز یا سوانح رانندگی در آینده به هیچ وجه باعث رنجش دیگران نمی شود. به علاوه گفته می شود که پایگاه هوایی Alameda محل فیلم برداری عناوین بسیار مهم جهانی چون MythBusters بوده است.

در هر صورت، بگذارید باز گردیم به موضوع اصلی بحث یعنی خودروی فوق العاده لوکس مرسدس. بی تردید اگر نقطه ای روی کره زمین وجود داشته باشد که در آن وابستگی ماشین ها به انسان قطع گردیده و محل سخن گفتنشان با سازنده خود باشد، اینجا همانجاست.

 

Image for post
Image for post

 

همانطور که گفته شد مرسدس حاصل چندین سال تلاش و تحقیق خود را نه در نمایشگاه ماشین دیترویت که در CES رونمایی کرد و این یعنی به تشخیص کمپانی یاد شده، تکنولوژی، بهترین صنعتی بوده که مرسدس می توانست برای نمایش داشته هایش از آن استفاده کند.

همین تصمیم حرف های زیادی برای گفتن در مورد این اتومبیل را در خود دارد. ورا اشمیت، طراح رابط های کاربری که در مرکز توسعه و تحقیق مرسدس بنز در سیلیکون ولی فعالیت داشته، F 015 را نخست یک ماشین مفهومی می خواند و سپس خود را اصلاح کرده و می گوید: «این یک ماشین تحقیقاتی است و نه مفهومی».

به گفته وی، اتومبیل های مفهومی اغلب جهت گیری های شرکت ها در طراحی را دنبال می کنند که این مسأله نیز همواره در نمایشگاه های بین المللی خودرو مطرح می گردد؛ اما باید بگوییم که F 015 نوعی آزمایشگاه سیار است.

امروزه، اغلب پروژه های ساخت ماشین های خودران تصویری از آینده را در خود دارند که مطابق با حقایق تکنولوژیکی و سیاسی حال ترسیم می شوند: اکنون با اتومبیل هایی روبرو هستیم که مانند هر خودروی دیگری در سطح جاده به نظر می رسند منتها با این تفاوت که گهگاه خودشان می توانند فرایند هدایت و حرکت در مسیر را در دست بگیرند.

اما F015 خود را از تمامی محدودیت های پیش روی این ماشین ها رها کرده: به لطف این اتومبیل می توان امید داشت که کابوس بروکراتیکی که با ورود ماشین های خودران انتظارمان را می کشد از میان رفته، ماشین های بدون راننده به لحاظ فرهنگی پذیرفته شده و تکنولوژی کامل گردد.