آتشکده شیان

Image for post
Image for post

اسلام آباد غرب یکی از شهرستان های استان کرمانشاه است و قدمتی بالا دارد که از آثار تاریخی که در آن بر جای مانده است می توان این را فهمید. این ناحیه جزء نواحی محسوب می شود که از دیرباز دارای ساکنانی بوده است و افرادی در آن زندگی می کردند. قدیمی‌ترین بقایای سنگ‌واره انسان که در ایران یافت شده مربوط به غار وزمه در شهرستان اسلام آباد است. این نمونه یک دندان آسیای کوچک مربوط به کودکی حدودا هشت ساله از گونه نئاندرتال است. این شهر از شمال به شهرستان جوانرود، از شرق به شهرستان کرمانشاه، از جنوب به شهرستان سیروان در استان ایلام و از غرب به شهرستان دالاهو و گیلان غرب می رسد. 

خرید بلیط هواپیما استانبول را می توان به صورت آنلاین انجام داد.

در طول جغرافیایی ۴۶ درجه و ۳۱ دقیقه، عرض جغرافیایی ۳۴ درجه و ۶ دقیقه و در ارتفاع ۱۳۳۵ متری از سطح دریا قرار دارد. تابستان هایی خنک و معتدل و زمستان هایی سرد دارد و می توان گفت از آب و هوائی مناسب برخوردار است. این شهر را می توان پکیجی عالی برای سفر دانست زیرا هم دارای طبیعتی بی نظیر است و هم آثار تاریخی فراوان دارد. یکی از آثار تاریخی این شهرستان آتشکده شیان نام دارد که در این بخش از مجله مستر بلیط به معرفی آن می پردازیم.

معرفی آتشکده شیان

معماري مذهبي ساساني بيشتر در قالب چهارتاقي ها و آتشكده ها نمود پیدا می کرد. اعتبار مذهبي آتشكده تا آنجا بود كه هر پادشاه ساساني در طي مراسم تاج گذاري خود آتشي وقف مي كرد، كه نشان و سمبل سلطنت او محسوب مي شد. در اين دوره با رسميت يافتن دين، آتشگاه به عنوان جلوه بارز تشريفات و آداب ديني در جامعه نمايان و در مدت نزديك به پنج قرنِ سلسلة ساساني در بسياري از مناطق، چهارتاقي ها و آتشكده هاي بيشماري ساخته شد. یکی از این آتشکده ها، شیان نام دارد و در شهرستان اسلام آباد غرب و سه کیلومتری روستای شیان قرار گفته است. این بنا مانند بسیاری از آتشکده های هم عصر خود به صورت چهارتاقی ساخته شده است. به عقیده کاوشگر این آتشکده طی چهار مرحله ساخته شده که مرحله اول تا سوم متعلق به دوره ساسانی و مرحله چهارم مربوط به اوایل دوره اسلامی است. از آنجایی که این بنا در پشت سد شیان قرار دارد نشان می‌دهد که این مکان از گذشته محل پرستش سه الهه آناهیتا، میترا و اهورامزدا بوده است. در دوران اسلامی بر جای این آتشکده مسجدی ساخته شد و اطراف آن به گورستان تبدیل شد. آتشکده شیان یکی از کامل ترین و بزرگ ترین آتشکده های تاریخی ایران به شمار می رود.

معماری آتشکده شیان

این آتشکده از چهار تاق تشکیل شده بود که بر روی پلانی مربع شکل قرار داشت که ابعادی برابر با 14.5 در 14.5 متر دارد. پایه های آن به صورت مکعب مستطیل بودند که سقفی گنبدی شکل را نگه داشته اند. در محل تلاقی اجزاء داخلی این پایه ها، گوشه هایی به طول و عرض متوسط ۷۰ سانتیمتر ایجاد شده که در سطوح بالاتر، در داخل آنها گوشواره پایه گنبد قرار می گرفته است. در داخل فضای آن، سکویی با ابعاد ۱۵/ ۳ × ۱۵/۳ متر، تعدادی پایه گچی با تزئینات قاشقی و صندوقچه های گچی وجود دارد. در حد فاصل پایه ها، ورودی هایی در چهار جهت اصلی قرار دارد که همانند بسیاری از چهارتاقی های دوره ساسانی به راهرو طواف پشت جرزها مرتبط می شوند. در قسمت شمالی این چهارتاقی، اتاقی به ابعاد ۵/۱۴ × ۷۵/۳ قرار دارد. از ویژگی های جالب این بنا می توان به گچ بری های لوتوس شکل منحصر به فرد و خاصش اشاره کرد که باعث حیرت باستان شناسان شده است. در ساخت این بنا از سنگ و گچ استفاده کرده اند.

برای سفر به اسلام آباد غرب می توانید از اتوبوس استفاده و خرید بلیط اتوبوس را نیز از مستر بلیط و به صورت آنلاین انجام دهید.

راه های دسترسی به آتشکده

برای اینکه بتوانید از این بنا دیدن کنید باید به شهر اسلام آباد غرب بروید و پس از آن با خودرو های حمل و نقل عمومی موجود در شهر خود را به روستای شیان برسانید. در صورتی که با خودرو شخصی به این سفر می روید به صورت مستقیم به روستای شیان و نزدیک سد شیان بروید.

بازدید از آتشکده شیان

بازدید از این بنا رایگان است و زمانی که برای دیدن آن نیاز دارید صرف کنید یک ساعت است. از آنجایی که این سازه در نزدیکی روستا و سد قرار دارد می توانید زمانی را در طبیعت زیبای این مکان به سر ببرید.