آب انبار اقوام

Image for post
Image for post

آب انبار اقوام کجاست؟ استان بوشهر دارای آب انبارهای زیادی است. معماری آب‌ انبارها در مناطق مختلف تحت تاثیر معماری‌ های محلی قرار گرفته است. آب ‌انبار هایی که در سواحل جنوبی کشور ساخته می‌ شدند، به نام برکه و آبگیر نیز خوانده می‌ شوند.

مخزن این آب ‌انبارها اگرچه درون زمین واقع است، ولی محفظه بالای مخزن آن محصور نیست و اهالی از طریق باز شو های اطراف مستقیما به داخل آن می‌ روند و آب را برداشت می ‌کنند. آب این برکه‌ ها عمدتا از طریق جمع‌ آوری آب باران از روی سطح زمین تامین می ‌شود.

در این سواحل اگرچه هوا مرطوب است، ولی به دلیل میزان بسیار اندک بارندگی و شوری آب‌ های زیرزمینی، وجود این برکه‌ ها امری ضروری و در اغلب موارد تنها امکان دسترسی به آب شیرین فقط از طریق آب برکه ‌ها بود. اگر قصد دارید با این آب انبارها بیشتر آشنا شوید، تا انتهای همراه مجله مستر بلیط باشید.

تاریخچه آب انبار اقوام

آب انبار قوام با قدمت ۱۵۰ ساله از آب ‌انبارهای تاریخی و کهن سواحل جنوبی کشور ایران است که در گذشته محل تامین آب شرب مردم بوشهر بود و هم اکنون آب انبار قوام به رستوران سنتی و چای خانه سنتی تغییر کاربری پیدا کرده و یکی از بهترین رستوران‌ های شهر بوشهر است.

نقشه و معرفی بخش های مختلف آب انبار اقوام

آب مهم ‌ترین عامل طبیعی برای حیات بشر بوده و هست و نقش به سزایی در ایجاد سکونت گاه‌ های نخستین داشته است. در ایران به دلیل کمبود بارندگی در مناطق مختلف برای تامین آب از روش ‌های سنتی مانند قنات، چشمه، چاه و آب‌‌انبار استفاده می ‌شد و توزیع آب و آب ‌انبار امری اعتقادی بوده و ریشه در ارزش ‌ها و باورهای اسلامی داشته است.

آب‌ انبارها معمولا در مراکز شهر و محل تجمع مردم و همچنین در کاروانسراها تاسیس می ‌شدند تا دسترسی به آب برای همگان آسان ‌تر باشد. آب انبار قوام نیز یکی از آب انبارهای مشهور سواحل جنوبی کشور است. این آب ‌انبار در بوشهر، شهری بندری در جنوب غربی ایران، واقع شده است.

در بندر لنگه و بندر بوشهر، با کندن چند متر از زمین به آب شور یا تلخ می ‌رسیدند و از این آب فقط جهت شستشو و آبیاری استفاده می‌ کردند. بعضی از افراد مواقع شستن بدن با این آب، در آخر یک سطح آب شیرین روی بدن می ‌ریختند تا نمک روی پوست بدن شسته شود.

ساختمان آب انبار قوام در محوطه باری در کنار خیابان خلیج فارس بوشهر واقع شده است. برای تهیه کردن بلیط اتوبوس کنگان و رفتن به این رستوران سنتی می توانید به صورت حضوری و آنلاین اقدام به خرید بلیط کنید.

ساختمان آب‌ انبار قوام در جانب غربی شهر بوشهر و در کنار دریا قرار دارد. این آب انبار بیش از ۱۵۰ سال عمر دارد و ساخت آن به متعلق به دوره قاجاریه بوده و با مصالح محلی ساخته شده است. اسکلت اصلی و تاق آن از سنگ ‌های رسوبی خیلی مقاوم با ۳ دهانه ستون بندی به وسیله ۴ ‏تاق پوشیده شده است. ۲ ‏متر از آب ‌انبار خارج از زمین و حدودا ۳ متر در زیرزمین قرار دارد.

داخل آب انبار با پوششی ساروج خیلی مقاوم ساخته شده است. در نمای خارجی به فاصله معینی پنجره ‌هایی به ابعاد ۱۲۰ در ۹۰ سانتی‌ متر تعبیه ‏شده که از داخل با شبکه ‌ای از سنگ پوشیده شده است.

برای رزرو هتل می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید.

شرایط بازدید

برای بازدید از آب انبار اقوام یا همان رستوران و چای خانه سنتی، می توانید در هر ساعتی از روز البته به غیر از روز های تعطیل رسمی به آن جا بروید و از منظره با صفا و دل انگیز آن لذت ببرید.

راه های دسترسی به آب انبار اقوام

آب انبار تاریخی اقوام در ناحیه غربی شهر بوشهر، شهرستان کنگان، در خیابان خلیج فارس قرارگرفته است. افراد علاقه مند می توانند با خرید بلیط به صورت آنلاین از سایت مستر بلیط، با هر گونه وسیله مسافربری که راحت تر هستند به این شهر سفر کنند.