آبشار ازنادر

Image for post
Image for post

طبیعت گردی یکی از انواع گردشگری به شمار می رود که سالانه افراد زیادی برای گذران اوقات فراغت انتخاب می کنند. طبيعت گردی، یکی از بارزترین و پرطرفدارترین شاخه های گردشگری محسوب می شود و به هر نوع سفر به مکان های طبيعی اطلاق می شود. طبيعت گردی، در گروه های متنوعی دسته بندی می شود که اکوتوریسم یکی از آن ها به شمار می رود. بنا بر تعریف انجمن بين المللی بوم گردشگری، اکوتوریسم یا بوم گردشگری سفری مسئولانه به نواحی طبيعی نامیده، که به حفظ محيط زیست، پایداری و رفاه مردم محلی منجر می شود. 

خرید بلیط هواپیما استانبول را می توان به صورت آنلاین انجام داد.

اکوتوریسم، علاوه بر رابطه تنگاتنگ با محيط زیست، پيوند عميقی نيز با فرهنگ دارد. زندگی ماشینی و شهری امروزی افراد بسیاری به سمت این نوع از سفر سوق داده است و سالانه افراد زیادی به دیدن مناطق طبیعی مختلفی می روند و از آنها دیدن می کنند. مهم ترین انگیزه ای که امروزه گردشگران را به دیدن جاذبه های طبیعی ترغیب می کند، حس کنجکاوی گردشگران کاوشگر در شناخت و مطالعه گونه های گیاهی و جانوریی نایاب و ذهایر طبیعی است که موجب افزایش شناخت و تقدیر عمیق تر آنها از طبیعت می شود و در نهایت، حس حفاظت و حاست از محیط های طبیعی  را در آنها برانگیخته و تقویت می کند. یکی از جاذبه های طبیعی که افراد زیادی به دیدن آن می روند در شهرستان دورود قرار دارد و با نام آبشار ازنادر شناخته می شود.

معرفی آبشار ازنادر

در این بخش از مجله مستر بلیط به سراغ دورود و جاذبه های طبیعی آن رفته ایم و درمورد آنها اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می دهیم. دورود از جمله شهرهای استان لرستان به شمار می رود که در ناحیه ای کوهستانی، با آب و هوای معتدل و نیمه مرطوب، قرار دارد و دارای طبیعتی بی نظیر است. واقع شدن شهر در محل تلاقی دو رود تیره و ماربره، که رود دز یا سزار را تشکیل می دهند، وجه تسمیه آن به دورود بوده است. در این شهرستان می توانید شاهد جاذبه های طبیعی زیادی باشید که یکی از آنها آبشار ازنادر نام دارد. این آبشار در روستایی به نام دره اسپر از توابع شهر دورود و در ۷ کیلومتری شهر دورود واقع شده است. از آنجایی که این آبشار در کنار این روستا قرار دارد با نام آبشار دره اسپره نیز مشهور است. این روستا علاوه بر این آبشار جاذبه های طبیعی بی شماری دارد که آن را در بین گردشگران بسیار محبوب کرده اند. این آبشار که در میان کوهستان ها قرار دارد از طبیعی بی نظیر برخوردار است که دلیل اصلی سفر گردشگران به این منطقه به شمار می رود.

ساختار و طبیعت اطراف آبشار

همانطور که در بخش قبل اشاره کردییک این آبشار در ناحیه ای کوهستانی قرار دارد و گرداگرد آن را کوه های بلند و سر به فلک کشیده احاطه کرده اند. این کوه ها خود از زیبایی های این ناحیه به شمار می رروند که در کنار آبشار صحنه ای دیدنی را خلق کرده اند. آب آبشار از دل کوهستان فوران و مسیر پر پیچ خمی را طی می کند و به صورت آبشار سرازیر می‌ شود. صدای ریزش آب از صخره به پایین می تواند آرامشی خاص را به گردشگران خسته از شلوغی و هیاهوی شهری هدیه کند. علاوه بر اینها در مسیر آبشار، درختان زیادی دیده می شود که بلوط عمده آن ها را تشکیل می دهد. در این محل می توانید انواع مختلفی از سرگرمی ها را داشته باشید که شامل صخره نوردی، کوهنوردی، عکاسی، آبتنی و … می شود. افراد بسیار تنها به دلیل همین سرگرمی ها راهی این منطقه می شوند و زمانی را در این منطقه می گذرانند. اگر دوست دارید زمانی به این منطقه سفر کنید مستر بلیط به شما کمک می کند بلیط سفر خود را در کمترین زمان ممکن تهیه کنید.

راه های دسترسی به آبشار

برای دسترسی به این محوطه فقط کافی است راهی شهرستان دورود شوید و خود را به این شهر برسانید. برای این کار می توانید بلیط قطار دورود را به صورت آنلاین تهیه کنید و راهی این شهر شوید. مسیر دست یابی به این ابشار از شهر دورود و از پارک جنگلی و تپه شهدای گمنام است. وسایل نقلیه عمومی مثل تاکسی می توانند به شما در رسیدن به این مکان یاری برسانند.

بازدید از آبشار ازنادر

برای دیدار از این ناحیه نیازی به پرداخت هزینه نیست و می توانید به رایگان از آن دیدن کنید. لازم به ذکر است که بهترین زمان برای این سفر فصل بهار و اوایل تابستان به شمار می رود که آب آبشار در بیشترین حجم خود قرار دارد و طبیعت سرسبزی فراوانی را نصیب مهمانان خود می کند.