کرونا و میزان زاد و ولد در دنیا

هنگامی که در ماه مارس سال 2020 کرونا دنیا را به محاصره کرد، بسیاری از مفسران اظهار نگرانی کردند که 9 ماه بعد یک نرخ منفی در میزان تولد کودک در دنیا خواهیم داشت. ناامنی مالی، افزایش مسئولیت‌های والدین و اضطراب در مورد آینده، همراه با مشکلات دیگر نظر والدین بسیاری را به تأخیر انداخت و یا از داشتن یک کودک چشم پوشی کردند. اقتصاددانان اکنون پیش بینی می‌كنند كه امسال 300000 تولد كمتر از آنچه پیش از همه‌گیری در ایالات متحده انتظار داشتند، رخ داده است. 

کرونا و تاثیر آن بر نرخ زاد و ولد
کرونا و تاثیر آن بر نرخ زاد و ولد
کرونا و تاثیر آن بر نرخ زاد و ولد

تغییرات جمعیتی می‌تواند پیامدهای اقتصادی زیادی داشته باشد. سقوط موالید به معنای این است که نسل‌های بعدی در نهایت مسئول حمایت از نسل‌های قبلی و بازنشستگان خواهند بود. از این رو از نظر تاریخی ، دولت‌ها کاهش نرخ زاد و ولد را تهدیدی وجودی قلمداد می‌کنند که باعث می‌شود که طوفان زوال یا انقراض جمعیتی افزایش یابد. این سوال که چگونه اقدامات مستقیم دولت ممکن است باعث تشدید نرخ تولد شود، موضوع جدیدی نیست؛ دولت‌های اروپایی دهه‌هاست که با این سوال دست و پنجه نرم می‌کنند. فرانسه بیشتر از دیگر کشورها درگیر این مسئله است. 

فرانسه اولین کشوری در اروپا بود که با تغییر جمعیتی روبرو شد، این کاهش مداوم در میزان مرگ و میر و نرخ زاد و ولد بود. بیشتر کشورهای اروپایی انتقال را به تدریج تجربه کردند. نرخ مرگ و میر در طی قرن های 18 و 19 کاهش یافت، با این حال میزان زاد و ولد تا اوایل قرن 20 همچنان بالا بود. در فرانسه در قرن هجدهم، آنها تقریباً همزمان اتفاق افتادند. در نتیجه جمعیت شناسان قرن نوزدهم هشدار دادند که بر خلاف رشد سریع همسایگان، جمعیت فرانسه فقط در حاشیه افزایش می یابد. کارشناسان و اصلاح طلبان شکست این کشور را در جنگ فرانسه و پروس در سالهای 1870 به عنوان هشدار درباره آنچه ممکن است برای یک کشور "منحط" به سمت کاهش جمعیت اتفاق بیفتد، تفسیر کردند.

فوریت بحران در دهه آخر قرن، زمانی که "آنفولانزای روسی" برای مدت کوتاهی نرخ مرگ و میر را افزایش داد، شدت گرفت. این همه گیری که از پاییز 1889 آغاز شد و تا اوایل سال 1894 ادامه داشت، حداقل یک میلیون نفر را در سطح جهانی کشته است. در فرانسه که حتی قبل از همه گیری (فقط به دلیل نرخ پایین تولد در این کشور) فقط افزایش متوسط ​​سالانه جمعیت را ثبت کرده بود، این شیوع اثر هوشیارانه‌ای داشت. در سال‌های 1890 ، 1891 ، 1892 و 1895 مرگ و میرها بیش از حد میزان تولد شده بود. هرچه تعداد تابوت‌ها بیش از تعداد گهواره‌ها بود، جنبش نوپای حامیان طبیعت فرانسه فعالیت خود را افزایش داد و مردم را به داشتن نوزادان بیشتر دعوت کرد و برای اقدامات دولتی لابی کرد. این اقدام  با استفاده از تصاویر قدرتمندی که به عنوان مثال، فرانسه را به عنوان یک مرد کوچک و ضعیف که در کنار یک آلمان عضلانی بلند قامت و ایستاده است در مقایسه با متوسط ​​جمعیت فرانسه با سود همسایگان خود مقایسه کرد.

مورخان عموماً سالهای پس از جنگ جهانی اول را لحظه ای می دانند که مقامات منتخب فرانسه شروع به تلاش سیستماتیک برای تأثیرگذاری بر روند جمعیت می کنند. پس از تحمل تلفات ویرانگر تلفات در طی درگیری ، چشم انداز فرانسه برای بهبود جمعیتی ضعیف به نظر می رسید. در حالی که در سالهای بین جنگ (39-1919) مقداری رشد جمعیت وجود داشت ، این بیشتر به دلیل مهاجرت بود ، نه بیش از تولد بیش از مرگ. رشد کند و ضعف ، فوریت قانع کننده ای را به لفاظی های طرفدار طبیعت بخشید. همانطور که ژاک برتیلون رهبر حامیان طبیعت در سال 1919 نوشت ، اگر کم بودن میزان تولد در این کشور همچنان کشور را در معرض حمله قرار دهد ، پیروزی فرانسه در سال 1918 بی معنی خواهد بود.

از آنجایی که سیاست گذاران و اصلاح طلبان فرانسوی سعی در تشویق بیشتر ولادت‌ها داشتند، مجبور شدند با این سوال که چرا از ابتدا میزان زاد و ولد پایین بود، دست و پنجه نرم کنند. متخصصان طبیعت توضیحاتی راجع به گرایش به خانواده‌های کوچک، از جمله میل مدرن به تحرک اجتماعی، مهاجرت به شهرها از روستاهای کشور، قوانین مالیات و ارث و هزینه‌های بالای مسکن و تحصیل ارائه دادند. فراتر از موانع مالی و لجستیکی، آنها دلیل دیگری را مشاهده کردند. بسیاری از مردم به ویژه زنان خانواده‌های پرجمعیت نمی خواستند.

جنسیت با این ارزیابی ارتباط داشت. حامیان طبیعت ادعا می‌کردند که کاهش میزان باروری زنان علامت تجزیه خانواده و نقش‌های جنسیتی است. تبلیغات تصویری از اپیدمی گسترده زنان مدرن فاقد غریزه مادری و انتخاب زندگی عقیمانه داوطلبانه را به ذهن متبادر می‌کرد زیرا آنها بیشتر از اینکه وقت خود را به یک خانواده بپردازند، به حفظ چهره ای شیک اهمیت می دهند. با این حال این تصاویر بیش از واقعیت لفاظی بودند. داده‌ها نشان می‌دهد که اکثر زنان این نسل مادر شده‌اند. آنها ممکن است خانواده‌های کوچکتر را ترجیح دهند اما آنها زندگی بدون فرزند را انتخاب نمی‌کردند.

هدف برخی از اقدامات دولت در این دوره دشوارتر ساختن انتخاب خانواده‌های كوچكتر برای زنان بود. این اقدام شامل دو قانون تصویب شده در سال 1920 است: 

یكی فروش و توزیع وسایل پیشگیری از بارداری یا اطلاعات را غیرقانونی می‌داند. قانون دیگر مجازات سقط جنین غیرقانونی است. همچنین یک فشار شدید برای ارائه مجموعه‌ای از مزایا و مزایای مالی مانند کمک هزینه به خانواده‌های دارای فرزند وجود داشت. این امر تا حدی برای ایجاد انگیزه در هنگام تولد بیشتر و سهولت حمایت از خانواده‌های بزرگتر بود. این نیز در مورد مردم را ترغیب کنید تا روند تولید و پرورش نسل بعدی سربازان ، کارگران و مادران را به عنوان یک مسئولیت جمعی ببینند. چنین تبلیغاتی روشن می کرد که کسانی که فرزند چندانی ندارند یا فرزندی ندارند و معمولاً به عنوان گزینه انتخابی ارائه می شود باید به حمایت از فرزندان خانوارهای پربارتر کمک کنند. این والدین خسته را به تصویر می کشد که خانواده های بزرگ را در شرایط نامناسبی پرورش می دهند ، در حالی که زوجین بدون فرزند در تجمل زندگی می کنند ، بی عدالتی که فقط از طریق مزایای خانواده قابل اصلاح است.

در دهه‌های بعد، دولت فرانسه بسیاری از این مزایای حامیان طبیعت را گسترش داد و مزایای جدیدی را نیز معرفی کرد. به طور طبیعی تاریخچه سیاست‌های جمعیتی فرانسه این سوال را ایجاد می‌کند که چقدر چنین اقداماتی می‌تواند موثر باشد.

 به عنوان مثال، پس از جنگ جهانی دوم کمک هزینه‌های خانواده سخاوتمندانه بود. حتی گاهی اوقات نشان دهنده درآمد کامل دوم برای خانواده‌های کم درآمد و دارای فرزندان زیاد بود. این مزیت به عنوان یک موفقیت تحسین شد و به دلیل کمک به رونق نرخ تولد پس از جنگ فرانسه اعتبار یافت. به عنوان مثال در یك نظر سنجی در سال 1950 ، 97 درصد پاسخ دهندگان موافقت كردند كه كمك‌های خانوادگی باعث تشدید تولد بالاتر است. هنوز محققان قانع نشده اند که این مزایا در واقع رشد کودک پس از جنگ فرانسه را توضیح می دهند. پدیده‌های مشابه جمعیتی پس از جنگ در بیشتر کشورهای غربی ثبت شد. از جمله در کشورهایی مانند ایالات متحده آمریکا که استراتژی حامی طبیعت گرایی را به کار نگرفتند. به طور قابل توجهی نیز در حالی که مزایای نسبتاً سخاوتمندانه خانوادگی بیش از دهه 1960 ادامه داشت ، رونق کودک پس از جنگ فرانسه چنین نکرد.

همانند ایالات متحده در فرانسه نیز همه گیری اکنون روند نزولی را طی کرده است. در ژانویه 2021 ، 9 ماه پس از آغاز همه گیری فرانسه با کاهش 13 درصدی تولد روبرو شد. پیش بینی‌های اولیه مبنی بر اینکه زوج‌های در فرانسه بچه دار شوند، عملی نشد.