واکسن سینوفارم و آنچه باید در مورد آن بدانید 

گروه کارشناسان مشاوره استراتژیک WHO  (SAGE ) در زمینه ایمن سازی توصیه‌های موقت برای استفاده از واکسن غیرفعال COVID-19 BIBP که توسط Sinopharm/China National Pharmaceutical Group تهیه شده است، صادر کرده است.

این مقاله خلاصه ای از توصیه‌های موقت را ارائه می‌دهد ؛ توصیه‌های موقت و سند سابقه نیز به صورت آنلاین در دسترس هستند.

واکسن سینوفارم
واکسن سینوفارم
واکسن سینوفارم

چه کسانی باید ابتدا واکسینه شود؟

در حالی که منابع واکسن COVID-19 محدود است، کارکنان بهداشتی در معرض خطر و افراد مسن باید برای واکسیناسیون در اولویت قرار گیرند. این واکسن برای افراد زیر 18 سال توصیه نمی شود و باید منتظر نتایج مطالعات بیشتر در آن گروه سنی باشید. کشورها می توانند از نقشه راه اولویت بندی WHO و چارچوب ارزش‌های WHO به عنوان راهنمای اولویت بندی گروه‌های هدف استفاده کنند.

کارکنان بهداشتی در معرض خطر
کارکنان بهداشتی در معرض خطر
کارکنان بهداشتی در معرض خطر 

آیا زنان باردار باید واکسینه شوند؟

داده های موجود در مورد BIBP واکسن COVID-19 در زنان باردار برای ارزیابی اثر واکسن یا خطرات مربوط به واکسن در بارداری کافی نیست. با این حال، این واکسن یک واکسن غیرفعال با یک ماده کمکی است که به طور معمول در بسیاری از واکسن‌های دیگر با مشخصات ایمنی خوب از جمله در زنان باردار استفاده می‌شود. بنابراین انتظار می‌رود اثربخشی واکسن COVID-19 BIBP در زنان باردار با زنان غیر باردار در سن مشابه قابل مقایسه باشد.

در همین حال، WHO استفاده از واکسن COVID-19 BIBP را در زنان باردار توصیه می کند در صورتی که مزایای واکسیناسیون برای زنان باردار بیشتر از خطرات احتمالی باشد. برای کمک به زنان باردار در انجام این ارزیابی، باید اطلاعاتی در مورد خطرات COVID-19 در بارداری به آنها ارائه شود. مزایای احتمالی واکسیناسیون در زمینه اپیدمیولوژیک محلی و محدودیت‌های فعلی داده‌های ایمنی در زنان باردار. WHO آزمایش بارداری را قبل از واکسیناسیون توصیه نمی‌کند. WHO تأخیر در بارداری یا در نظر گرفتن خاتمه بارداری به دلیل واکسیناسیون را توصیه نمی‌کند.

چه افراد دیگری می تواند واکسن را مصرف کند؟

این واکسن را می‌توان به افرادی که در گذشته به کرونا مبتلا بودند، پیشنهاد کرد. ظرف 6 ماه پس از عفونت اولیه طبیعی داده‌های موجود نشان می‌دهد که عفونت مجدد علامتی غیر معمول است. با توجه به محدود بودن میزان واکسن افراد مبتلا به عفونت SARS-CoV-2 تایید شده توسط PCR در 6 ماه قبل ممکن است واکسیناسیون را تا پایان این دوره به تعویق بیندازند. در محیط‌هایی که انواع نگرانی‌ها با شواهدی از فرار ایمنی در حال انتشار است واکسیناسیون زودتر پس از عفونت توصیه می‌شود.

انتظار می‌رود که اثر واکسن در زنان شیرده مشابه سایر بزرگسالان باشد. WHO استفاده از واکسن COVID-19 BIBP را در زنان شیرده مانند سایر بزرگسالان توصیه می‌کند. WHO قطع شیردهی پس از واکسیناسیون را توصیه نمی‌کند.

افرادی که با ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV) زندگی می‌کنند در معرض خطر بیشتری از بیماری شدید COVID-19 هستند. افرادی که مبتلا به HIV هستند در آزمایش شرکت نکردند اما با توجه به این که این واکسن غیر قابل تکرار است افرادی که مبتلا به HIV هستند و جزء گروه توصیه شده برای واکسیناسیون هستند ممکن است واکسینه شوند. اطلاعات و مشاوره ، در صورت امکان ، باید برای اطلاع از ارزیابی منفعت و ریسک فرد ارائه شود.

واکسن برای چه کسانی توصیه نمی شود؟

  • افرادی که سابقه آنافیلاکسی نسبت به هر یک از اجزای واکسن دارند نباید از آن استفاده کنند.
  • افرادی که دمای بدن آنها بیش از 38.5 درجه سانتی گراد است باید واکسیناسیون را تا زمانی که دیگر تب ندارند به تعویق بیندازند.

دوز توصیه شده چقدر است؟

SAGE استفاده از واکسن BIBP را به صورت دوز (0.5 میلی لیتر) به صورت عضلانی توصیه می کند. WHO بین دوز اول و دوم 3 تا 4 هفته فاصله توصیه می‌کند. اگر دوز دوم کمتر از 3 هفته پس از نوبت اول تجویز شود نیازی به تکرار دوز نیست. اگر تجویز دوز دوم بیش از 4 هفته به تأخیر افتاد باید در اولین فرصت ممکن تجویز شود. توصیه می شود که همه افراد واکسینه شده دو دوز دریافت کنند.

این واکسن چگونه با سایر واکسن هایی که قبلاً استفاده می شود مقایسه می شود؟

ما نمی‌توانیم واکسن‌ها را به دلیل رویکردهای مختلف در طراحی مطالعات مربوطه مقایسه کنیم ، اما به طور کلی ، همه واکسن هایی که به فهرست موارد استفاده اضطراری WHO رسیده اند ، در پیشگیری از بیماری های شدید و بستری شدن به دلیل COVID-19 بسیار م effectiveثر هستند. به

آیا سینوفارم ایمن است؟

SAGE داده‌های مربوط به کیفیت، ایمنی و کارایی واکسن را به طور کامل ارزیابی کرده و استفاده از آن را برای افراد 18 سال به بالا توصیه کرده است.

اطلاعات ایمنی برای افراد بالای 60 سال محدود است (به دلیل تعداد کمی از شرکت کنندگان در آزمایشات بالینی). در حالی که هیچ تفاوتی در مشخصات ایمنی واکسن در افراد مسن نسبت به گروه های سنی جوانتر پیش بینی نمی شود ، کشورهایی که از این واکسن در افراد بالای 60 سال استفاده می کنند باید نظارت ایمنی فعال داشته باشند.

میزان ایمنی واکسن سینوفارم
میزان ایمنی واکسن سینوفارم
میزان ایمنی واکسن سینوفارم

واکسن چقدر موثر است؟

آزمایش فاز 3 چند کشور بزرگ نشان داده است که 2 دوز، در فاصله 21 روز تزریق می‌شود اثربخشی 79٪ را در برابر عفونت علامتی SARS-CoV-2 14 روز یا بیشتر پس از دوز دوم نشان می دهد. اثر واکسن در برابر بستری شدن در بیمارستان 79 بود.

این کارآزمایی برای نشان دادن اثربخشی در برابر بیماری های شدید در افراد مبتلا به بیماریهای همراه ، در دوران بارداری یا در افراد 60 سال به بالا طراحی نشده است. زنان در واکسیناسیون کمتر شرکت کردند. میانگین مدت پیگیری موجود در زمان بررسی شواهد 112 روز بود.

دو کارآزمایی کارآمد دیگر در دست انجام است اما اطلاعات هنوز در دسترس نیست.

آیا از عفونت و انتقال جلوگیری می کند؟

در حال حاضر هیچ اطلاعات قابل توجهی در مورد تأثیر واکسن COVID-19 BIBP بر انتقال SARS-CoV-2 ، ویروسی که باعث بیماری COVID-19 می شود ، در دسترس نیست.

در همین حال ، WHO لزوم حفظ و تقویت اقدامات بهداشت عمومی م workثر را یادآوری می کند: ماسک زدن ، فاصله فیزیکی ، شستن دست ها ، بهداشت تنفسی و سرفه ، اجتناب از ازدحام جمعیت و اطمینان از تهویه مناسب.

جهت مطالعه بیشتر: