من واکسن زدم. کی‌، کجا و چرا باید هنوز ماسک بزنم؟

حتی اگر کاملاً واکسینه شده باشید، بعضی از مکان‌ها وجود دارد که فعلاً باید در آن‌ها ماسک بزنید. اگر برای کووید-19 کاملاً واکسینه شده باشید، می‌توانید با خیال راحت بسیاری از فعالیت‌هایی را که قبلاً قادر به انجام آن‌ها نبودید را از سر بگیرید؛ با این حال، شرایطی وجود دارد که شما هنوز هم نیاز به پوشاندن دهان و بینی خود دارید. در ادامه مطالبی هست که شما باید در مورد زمان، مکان و دلیل ادامه استفاده از ماسک بدانید.

تا زمانی که میزان شیوع بیماری در جامعه به اندازه کافی کم شود، همه ما باید در خارج از خانه ماسک بزنیم؛ چه واکسینه شده باشیم و چه نشده باشیم.
تا زمانی که میزان شیوع بیماری در جامعه به اندازه کافی کم شود، همه ما باید در خارج از خانه ماسک بزنیم؛ چه واکسینه شده باشیم و چه نشده باشیم.
تا زمانی که میزان شیوع بیماری در جامعه به اندازه کافی کم شود، همه ما باید در خارج از خانه ماسک بزنیم؛ چه  واکسینه شده باشیم و چه نشده باشیم.

چه کسانی کاملاً واکسینه شده محسوب می‌شوند؟

برای دانستن این‌که آیا کاملاً واکسینه شده‌اید، مهم است که بدانید کدام نوع واکسن را دریافت کرده‌اید. برای واکسن‌هایی که در دو دوز تجویز می‌شوند، 2 هفته پس از دریافت دوز دوم، کاملاً واکسینه شده در نظر گرفته می‌شوید. برای واکسنی که در یک دوز تجویز می‌شود، 2 هفته پس از دریافت این دوز، کاملاً واکسینه شده در نظر گرفته می‌شوید. تا زمانی که دوره انتظار 2 هفته‌ای مورد نیاز خود را کامل کنید، کاملاً واکسینه شده در نظر گرفته نمی‌شوید و باید تمام اقدامات احتیاطی، از جمله ماسک زدن، را دنبال کنید.

هم‌چنین توجه به این نکته مهم است که اگر بیماری یا زمینه پزشکی خاصی دارید یا دارویی مصرف می‌کنید که سیستم ایمنی بدن شما را ضعیف می‌کند، حتی اگر کاملاً واکسینه شده باشید، از شما در برابر بیماری کرونا محافظت کاملی نمی‌شود. در این حالت، شما باید در همه شرایط هم‌چنان ماسک بزنید. اگر مطمئن نیستید از نظر تخصصی متناسب با این توصیف هستید یا نه، با پزشک معتمد خود مشورت و صحبت کنید.

چه زمانی و کجا باید ماسک بزنید؟

به گفته محققان، هر زمان که در حال ملاقات عمومی با افرادی که وضعیت واکسیناسیون آن‌ها را نمی‌دانید، ایده خوبی است که ماسک بزنید. البته، اگر در یک مکان شلوغ یا یک اجتماع بزرگ هستید، فاصله اجتماعی و زدن ماسک هنوز هم ایده خوبی است. اگرچه بیشتر داده‌ها نشان می‌دهد افراد واکسینه شده در صورت آلوده شدن، ویروس را منتقل نمی‌کنند، اما اگر وقت خود را با افراد پرخطر یا دارای نقص ایمنی می‌گذرانید، خوب است که برای محافظت خود از ناقل بودن آن‌ها نیز از ماسک استفاده کنید و تا جایی که برای شما مقدور است باید هم‌چنان ماسک بزنید. در واقع، هر محیط داخلی است که در آن، اطراف افرادی هستید که ممکن است واکسینه  نشده باشند یا از اهل خانه شما نیستند، به خصوص اگر حفظ فاصله فیزیکی امکان پذیر نباشد، بهتر است ماسک بزنید. محل کار، مدرسه، هواپیما، رستوران، فروشگاه‌های مواد غذایی یا سایر مراکز خرده‌فروشی، همگی نمونه‌هایی از مکان‌هایی هستند که بهتر است هم‌چنان در آن‌ها ماسک بزنید.

چرا ماسک زدن را ادامه می‌دهیم؟

 بزرگترین هدف در حفظ بهداشت عمومی جامعه، این است که انتقال این بیماری را در سطوح جمعیتی به مقدار قابل توجهی کاهش داد. واکسیناسیون یکی از استراتژی‌های دستیابی به این هدف است؛ با این حال، تا زمانی که میزان شیوع بیماری در جامعه به اندازه کافی کم شود، همه ما باید در خارج از خانه ماسک بزنیم؛ چه  واکسینه شده باشیم و چه نشده باشیم. اگرچه این امر به نظر غیرعادی است، چرا که می‌دانیم فرد واکسینه شده  تا حد خوبی محافظت می‌شود، اما دلایل خوبی وجود دارد که چرا مردم باید به ماسک زدن ادامه دهند:

  • اولاً، احتمالی کم، در محدوده 4 تا 5 درصد، وجود دارد که یک فرد واکسینه شده هنوز بیمار شود و بتواند ویروس را به شخص دیگری منتقل کند؛
  • دوماً، هیچ راهی وجود ندارد که با یک نگاه سریع بفهمیم که شخصی «به طور کامل» واکسینه شده است یا خیر.

اگر معیارهای پوشاندن دهان و بینی را برای برخی آسان‌گیری کنیم و برای بقیه نکنیم، این مورد می‌تواند برای مردم بسیار گیج‌کننده و سر آغاز سردرگمی در جامعه باشد و منجر به این شود که افراد واکسینه نشده فکر کنند دیگر نیازی به ماسک زدن ندارند.

بنابراین، داشتن یک قانون ساده برای پیروی عموم مردم برای دستیابی به ریشه‌کنی  بیماری کرونا ضروری است. تردیدی نیست كه وقتی سطح شیوع در آمار رسمی به اندازه كافی پایین می‌آید، احساس نیاز به پوشاندن سر، صورت و بینی و رعایت پروتکل‌های ایمنی و بهداشتی پ برای مبارزه با بیماری کرونا در میان مردم، تا حدی سست می‌شود.

نکته آخر

در حالی که برخی نهادهای بهداشتی بین‌المللی مانند CDC (مرکز کنترل بیماری‌های عفونی) آمریکا، که از جمله کشورهایی است که بیش‌ترین میزان واکسیناسیون امنیتی را دارد، پروتکل‌های بهداشتی و توصیه‌های خود را برای استفاده از ماسک در میان افراد کاملاً واکسینه شده آسان‌تر کرده است، به نظر می‌رسد که زدن ماسک برای محافظت از افراد کاملاً پاک شده به خصوص آن‌هایی که سن بالایی دارند، هم‌چنان مهم است. شما باید هم‌چنان در مکان‌های داخلی یا دارای فضای محصور، مکان‌های شلوغ و مکان‌هایی با افراد خارج از خانه خود که وضعیت واکسیناسیون آن‌ها مشخص نیست، ماسک بزنید. در صورت تماس مکرر با افرادی که در معرض خطر یا کمبود ایمنی هستند، بهتر است حتی در حضور آنها یا در فضای شخصی آن‌ها که در آن ماسک نمی‌زنند، شما ماسک به صورت بزنید و پروتکل‌های بهداشتی  مانند همیشه به طور کامل رعایت کنید.  فراموش نکنید که به گفته متخصصان، ماسک زدن حتی پس از واکسیناسیون کامل، تا زمانی که میزان شیوع بیماری کرونا به میزان زیادی کاهش نیابد، هم‌چنان مهم عامل مبارزه با این بیماری خواهد بود.