درمان سرطان بیونتک پس از موفقیت بر روی موش‎‌ها وارد فاز انسانی شد

به دنبال موفقیت‌های گسترده واکسن‌های mRNA علیه کرونا، شرکت بیونتک (BioNTech) توجه خود را به سرطان معطوف کرده است. درمان جدید آنها با استفاده از فناوری مشابه بروی موش‌ها بسیار رضایت بخش بوده است، و اکنون در آزمایشات انسانی است تا ببینند آیا آنها می‌توانند همان موفقیت را در فاز انسانی به ارمغان بیاورند. نتایج آنها در مجله پزشکی Science Translational Medicine منتشر شده است.

Image for post
Image for post

درمان مورد نظر BNT131 نامیده شده است. مانند واکسن Pfizer-BioNTech، از RNA پیام رسان استفاده می کند تا دستورات لازم برای ساخت پروتئین به بدن ارائه دهد. در این مورد، آنها امیدوارند که بدن را برای ایجاد پروتئین‌هایی به نام سایتوکاین تحریک کنند که می‌توانند اثرات ضد توموری داشته باشند. سایتوکاین‌ها به طور طبیعی در بدن تولید می‌شوند، اما تحقیقات پیشین هم نشان داده است با تامین آنها در محل‌های دارای تومور، باعث کوچک‌تر شدن و حتی ریشه کن شدن کامل آن‌ها شود.

نحوه عمل کرده سایتوکاین‌ها بر روی سلول هدف
نحوه عمل کرده سایتوکاین‌ها بر روی سلول هدف
نحوه عمل کرده سایتوکاین‌ها بر روی سلول هدف

با این حال، این کار به سادگی اضافه کردن سایتوکاین‌ها به منطقه مورد نظر نیست. نيمه عمر سيتوكينها بسيار كوتاه است و به سرعت در بدن تجزيه می‌شوند تا مسموميت ناشی از آن‌ها در بدن متوقف شود. بنابراين درمانهاي قبلي نياز به تجويز مداوم داشت. این مصرف دوز مداوم منجر به سطوح سمی سایتوکاین‌ها در بدن می‌شد و عوارض جانبی ایجاد می‌کرد که تاثیرگذاری آنها را به عنوان درمان سرطان کم و یا حتی متوقف می‌کند.

در عوض، محققان سعی کردند سایتوکاین‌ها را مستقیماً با استفاده از ناقل‌های ویروسی به طرف تومورها هدف قرار دهند، اما این منجر به مشکلات ژنتیکی و تداخل سیستم ایمنی شد که نامطلوب بود. اما اگر راهی مطمئن برای تحریک بدن برای ایجاد این سایتوکاین‌ها در محل مورد نظر وجود داشته باشد، از بار اضافی سایتوکین‌هایی که در سراسر بدن حرکت می‌کنند و باعث ایجاد مشکل می‌شوند جلوگیری می شد. 

اما محققان بیونتک روشی را ابداع کردند که در آن با وارد کردن یک بسته از سایتوکاین‌ها  که مستقیما در محل تومورها کدگذاری شده‌‌اند، بدن یک حجم بسیار زیاد سایتوکاین‌ها را تولید و در محل توده در حال رشد سریع سلول های سرطانی دفع می‌کند. بیونتک این درمان را روی 20 موش مبتلا به نوعی سرطان (ملانوم) آزمایش کرد، که در آن 17 موش به اندازه کافی سایتوکاین تولید کردند و در عرض 40 روز تومورها بطور موثری کوچک شدند.

همچنین این روش روی موش‌هایی با دو نوع مختلف تومور (ملانوم و سرطان ریه) استفاده شد، درمان تزریق شده با هدف تومور ملانوم‌ها باعث کوچک شدن آنها شد، اما در کنار آن از محل مورد نظر نیز حرکت کرد و از رشد تومورهای ریه نیز جلوگیری کرد. آزمایشات نشان می دهد که درمان جدید ممکن است در برابر تومورهای هدفمند و هرگونه تومور ثانویه که ممکن است ناشی از انتشار سرطان باشد، موثر واقع شود.

همانطور که در بالا گفته شد، درمان‌های سایتوکاین اغلب دارای اثرات نامطلوبی هستند. با این حال، این درمان موش‌ها را بدون عوارض جانبی قابل مشاهده ای عمل کرد.

محققان با موفقیت این روش درمان بر روی موش‌ها به سرعت وارد آزمایشات انسانی شدند. یک فاز بزرگ در حال انجام است که شامل 231 شرکت کننده می‌باشد. در حال حاضر، درمان ومورهای جامد خاص همراه با سایر درمانها مورد هدف قرار می گیرد، اما محققان امیدوارند در آینده دیگر انواع تومورها نیز مورد هدف قرار دهند.