دانشمند میلیاردر پُشتِ واکسن فایزر و سهام پُر رونقش

همزمان با شروع همه‌گیری، صنعت داروسازی به رشدی بی‌سابقه پاسخ داد. شرکت‌های علوم زیستی به دنبال یافتن راه حلی برای ویروس کرونا بودند و تلاش‌های امیدوار کننده واکسن زود ظاهر شد. سهام شرکت‌هایی که بهترین کاندید تولید واکسن را داشتند، به اوج خود رسید و بسیاری از مدیران آنها با خشم و عصبانیت اقدام به فروش سهام کردند که باعث ایجاد رصد و حساسیت دقیق عملکرد آنها شد.

Uğur Şahin (اوگور شاهین) ، بنیانگذار واکسن تاج ماینتس BioNTech.
Uğur Şahin (اوگور شاهین) ، بنیانگذار واکسن تاج ماینتس BioNTech.
Uğur Şahin (اوگور شاهین) ، بنیانگذار واکسن تاج ماینتس BioNTech.

در این بین یک استثنا بزرگ وجود داشته است. اوگور شاهین، مدیر عامل و دانشمند اولین واکسن Covid-19 که در ایالات متحده مجاز به فعالیت است، در طول همه گیری، با توجه به پرونده‌های کمیسیون اوراق بهادار و بورس، حتی یک سهم از سهام پررونق شرکت خود را نفروخته است.

تصمیم آهین برای عدم فروش سهام BioNTech کاملاً در تضاد با فروش بزرگ سهام برخی از برجسته‌ترین دانشمندان و کارآفرینانی است که شرکت‌های بیوتکنولوژی آنها به ویژه مدرنا، واکسن علیه ویروس تولید کرده‌اند. همچنین این اقدام منعکس کننده رویکرد کلی اوگور شاهین در زندگی و تجارت است.

Image for post
Image for post

 او یک مدیرعامل است که در یک آپارتمان متوسط ​​در شهر ماینتس آلمان زندگی می‌کند، با دوچرخه خود به سر کار می‌رود و ماشین ندارد. او قبل از هر چیز خود را در صفحه LinkedIn توصیف می‌کند و بعنوان یک استاد سرطان در مرکز پزشکی دانشگاه ماینتس است. اوگور شاهین به مباحث مالی را که پیرامون نوآوری در بیوتکنولوژی - سرمایه گذاری، عرضه سهام و معاملات ادغام است، آگاه است. گزارش شده است که او جنبه‌های تجاری بیوتکنولوژی را از فیلم‌های آنلاین و خواندن کتاب Business Plans for Dummies فرا گرفته است. اما سرانجام، شاهین در این زمینه در خدمت علم و بیماران است.

Image for post
Image for post


در بیشترین نیاز خود، اوگور شاهین از ابهام نسبی خارج شد تا واکسن را برای جهانیان فراهم کند تا بتواند جان انسان‌ها را نجات دهد و در دسترس همگان باشد. در اوایل ژانویه 2020، شاهین متقاعد شد که Covid-19 به یک بیماری همه‌گیر کشنده تبدیل می‌شود و BioNTech را برای ساخت یک واکسن RNA برای مقابله با آن جمع می‌کند. وی سپس با غول دارویی ایالات متحده Pfizer PFE  همکاری کرد تا 3 میلیارد دوز واکسن را تا پایان سال 2021 تولید و به جهان عرضه کند.

واکسن Pfizer-BioNTech درک وال استریت از BioNTech را کاملاً تغییر داده است. در ماه‌های قبل از همه‌گیری، اوگور شاهین به نیویورک آمده بود تا سهام BioNTech را بفروشد، زیرا این شرکت عرضه اولیه خود را در لیست Nasdaq NDAQ آغاز کرد.

Image for post
Image for post

 در آن زمان، BioNTech شرکتی ده ساله بود که هنوز نتوانسته بود یک محصول تأیید شده از mRNA و فناوری‌های ایمنی درمانی خود تولید کند. شاهین در بورس اوراق بهادار با استقبال جالبی روبرو شد، که در ابتدا BioNTech را 3.4 میلیارد دلار ارزیابی کرد. با این حال، با تولید واکسن، سهام BioNTech از زمان عرضه اولیه خود در سال 2019، 900 درصد افزایش یافته است و امروز ارزش این شرکت 37 میلیارد دلار است. BioNTech اکنون انتظار دارد با معاملات واکسنی که قبلاً تزریق شده است، 11.5 میلیارد دلار درآمد کسب کند. روی کاغذ ارزش سهام او  6.1 میلیارد دلار است.
پرونده‌هایی که در ماه فوریه و مارس به کمیسیون اوراق بهادار و بورس اوراق بهادار ارائه شد، نشان می‌دهد که شاهین از طریق Medine GmbH، یک شرکت با مسئولیت محدود که تنها مالک آن است، 41.66 میلیون سهام معادل   17٪ از سهام BioNTech را در دست دارد. 

Medine تعداد سهام نسبتاً کمی را برای "یک همکار سابق" در اختیار دارد و در اواخر سال گذشته 27540 سهم را که برای سایر همکاران در نظر گرفته شده بود به ذینفعان خود منتقل کرد. اما در میان این انتقال سهام، یک اوراق بهادار در ماه فوریه مطمئن شد که "نه Medine GbmH و نه پروفسور Ugur Sahin ، MD هیچ سهام عادی از 13 فوریه سال 2020 نفروخته اند" ، یعنی در آستانه بیماری همه گیر. این گونه افشای متن در پرونده های اوراق بهادار معمول نیست. به نظر می‌رسد شاهین که از اظهار نظر خودداری کرد، می خواست مردم درک کنند که او هیچ سهام BioNTech را نمی‌فروشد.

وال استریت ژورنال گزارش داد، سال گذشته، مدیران شرکت‌هایی مانند Moderna  Pfizer و Novavax NVAX -6 realized با فروش نزدیک به 500 میلیون دلار سهام، به سود سهام مرتبط با اشتیاق سرمایه گذاران در اطراف واکسن‌ها پی بردند. فروش امسال نیز ادامه داشته است. مدیر عامل شرکت مدرنا، استفان بانسل، از ابتدای بروز همه گیر شدن، بیش از 150 میلیون دلار سهام مدرنا فروخته است. او هنوز هم چیزی در حدود 8٪ از Moderna را در اختیار دارد. Tal Zaks بیش از 100 میلیون دلار سهام Moderna فروخته است.

Image for post
Image for post

Moderna به طور مداوم توضیح داده است که کلیه فروش سهام اجرایی از طریق برنامه‎‌های معاملاتی از پیش تعیین شده تحت قانون نظارتی اوراق بهادار انجام می‌شود، که به طور قانونی اجازه می‌دهد تا افراد داخلی شرکت به طور دوره‌ای تعداد از پیش تعیین شده سهام را بفروشند، که اغلب به اهداف خاص سهام تعلق می گیرد.

در ماه نوامبر‌، مدیر عامل Pfizer، آلبرت بورلا، طبق برنامه از پیش تعیین شده، حدود 60٪ از سهام خود را در این شرکت به قیمت حدود 5.6 میلیون دلار فروخت. این فروش در همان روزی انجام شد که Pfizer نتایج کلیدی بالینی را اعلام کرد که نشان می‌دهد واکسن Covid-19 آن بیش از 90٪ موثر است. فروش سهام Bourla در فوریه سال 2020 مجاز و در آگوست به روز شد.

مدیر عامل Pfizer، آلبرت بورلا
مدیر عامل Pfizer، آلبرت بورلا
مدیر عامل Pfizer، آلبرت بورلا

شاهین در یک تماس با وال استریت در ماه مارس به سرمایه گذاران گفت: "راه ما برای توسعه فن آوری‌های مبتنی بر ایده یک تسویه حساب نیست." "بلکه هدف ما از همان ابتدا ایجاد یک رویکرد جدید صنعتی برای داروهای دقیق بود که بتواند نیازهای پزشکی در مناطق مختلف بیماری را برطرف کند."