آیا چین دوباره درگیر ویروس کرونا شده است؟

ویروس چینی  دوباره در چین در حال گسترش است و پکن پایتخت چین در قرنطینه قرار دارد. شیوع بیماری روز به روز بیشتر می‌شود. این بدترین شیوع چین از مارس ۲۰۲۰ است. خوشه‌های جدید بیماران در حال ظهور هستند. و واکنش‌ها در  چین برای مهار شیوع بیماری آغاز شده ‌است.در ابن آغاز از Hebei یکی از استان‌های چین شروع شده و به ۱۱ منطقه در شمال شرقی چین سرایت کرده ‌است و اکنون به پکن رسیده ‌است.

Image for post
Image for post

در سال جدید Xi Jinping پیروزی چین بر ویروس کرونا را اعلام کرد. شاید او در اعلام پیروزی کمی عجله کرد چون در عرض چند روز، اولین گزارش‌ها درباره موج ویروس به وجود آمد. مقامات چینی می‌گویند که تنها آزمایش دو نفر مثبت شده‌است. اما با سابقه جنایی چین در مورد آزمایش‌ها جمعی، باور کردن این موضوع سخت است.

مطبوعات چین در مورد هیچ کدام از این موارد بحث نمی‌کنند. آن‌ها می‌خواهند دیگران را مقصر بدانند. هدف این بار انگلستان است. سخنگوی دولت چین، فشار انگلستان برای شیوع بیماری را مقصر می‌داند. آن‌ها می‌گویند که موارد جدید مبتلایان با نوع جهش یافته ویروس آلوده شده‌اند اما برای  این ادعا اثباتی وجود ندارد.

گلوبال تایمز فقط دو خط گزارش برای کل کار داشتند. هیچ اطلاعات پس‌زمینه‌ای یا جزئیاتی درباره تاریخچه سفر وجود نداشت. این داستانی است که چین به شدت تلاش کرده‌ است در روزهای اخیر به آن دامن بزند.آن‌ها ادعا می‌کنند که موارد جدیدی وارد شده‌اند و به صورت محلی منتقل نشده اند. اما این اولین مورد پکن در سال جاری نیست و این به هیچ وجه پیروزی بر این ویروس را نشان نمی‌دهد.

تا چهارشنبه، هفت مورد محلی از ابتلا گزارش شده ‌است. این رقم رسمی است و ما همیشه باید تفاوت بالقوه ای را با ارقام واقعی شش مورد از این هفت مورد در حوزه Daxing نشان دهیم. امروز، این تعداد به ۱۱ تن رسید. طبق برخی ارزیابی‌ها، این بدترین منور چین از ژانویه سال گذشته ‌است.

این تیم پیش از موعد ادعا کرد پیش از موعد به پیروزی رسیده ‌است و حالا ویروس دوباره پخش می‌شود. قرنطینه پکن در حال حاضر جزئی است. اما بیش از یک میلیون نفر از اهالی Daxing اجازه ترک پکن را ندارند. پکن در حال حاضر تصمیم گرفته‌است تا هر کسی که از ۱۰ دسامبر وارد این شهر شده‌ است را ردیابی کند. ناامیدی چین در حال آشکار شدن است.

مقامات از اقدامات عجیب برای اجرای قرنطینه استفاده می‌کنند. یک ویدیو ویروسی یک مرد را نشان می‌دهد که در طی قرنطینه از خانه بیرون می‌رود. یکی از مقامات حزب کمونیست محلی او را دستگیر کرد و به یک درخت بست و مورد آزار قرار گرفت. این مقام حتی تهدید کرد که او را خواهد کشت.

Image for post
Image for post

طبق گزارش‌ها، این فرد حزب به حالت تعلیق درآمده است. در همین حال، دولت دستوراتی به شهرهای سراسر چین صادر کرده‌است. از مقامات خواسته شده ‌است تا برای آزمایش آماده شوند. این اساسا یک دستور برای تمام مقامات سراسر چین است.

شهرها با جمعیتی کم‌تر از ۵ میلیون نفر باید قادر به انجام تست انبوه در عرض دو روز باشند. مکان‌هایی که بیش از ۵ میلیون نفر در آن زندگی می‌کنند باید ظرف سه ‌تا پنج روز این کار را انجام دهند. چین چندین بار کل شهرها را آزمایش کرده‌ است. تکرار وحشتناکی از آنچه در سال گذشته در ووهان اتفاق افتاد.

Image for post
Image for post

رئیس مرکز کنترل بیماری چین برای کنترل بیماری مصاحبه کرده‌است." جورج فو " در راس کار قرار دارد. او این بیماری را "مینی ووهان " نامیده ‌است. بیش از یک هزار نفر در Hebei آلوده شده‌اند.

در زیر چند نقل‌قول از مصاحبه او آورده شده‌است:

" آن قدرها هم بزرگ نیست … اما هنوز هم شیوع محلی وجود دارد."

" من محتاطانه خوشبین هستم، اما نباید این اپیدمی را به آرامی قبول کنم."

حتی با میلیون ها آزمایش، قفل کردن سختگیرانه، و تهدید به شهروندان، چین در مورد برخورد با آخرین شیوع نا مطمئن نیست. دولت چین می‌خواهد حرکت مردم را کنترل کند. یک آزمایش در حال حاضر برای کارگران مهاجر اجباری است. آن‌ها باید هفت روز بعد از سفر آزمایشی انجام دهند. مقامات چینی دقیقا نمی‌دانند چه زمانی و چگونه قوانین جدید را وضع خواهند کرد. اما آن‌ها می‌گویند که کارگران مهاجر باید بابت این تست از جیب خود پول پرداخت کنند. در حالی که همه اینها یادآور شوم چیزهایی است که مردم چین در سال گذشته متحمل شده‌اند. این هم چنین چیزی را طلب می‌کند. این دفعه چقدر چین مخفی کاری کرده است؟

دوستان مقاله اصلی را در سایت زیر مطالعه فرمایید