صادرات کالاهای فاسد شدنی

در صادرات کالاهای فاسد شدنی، کنترل دما، رطوبت، فشار و گذر زمان مهم است که هر یک از آنها می تواند باعث خرابی شود. این بارها به دلیل تفاوت با سایر بارها از لحظه تولید تا لحظه مصرف نیاز به تدابیر خاصی دارند. فرآیند انتقال کالای مذکور برای رسیدن به دست مصرف کننده نهایی نیازمند تمهیدات خاصی است. حمل و نقل این کالاها باید با روش های مختلف و وسایلی که مجهز به یخچال باشند صورت پذیرد.

لیست مهم ترین محصولات فاسد شدنی:
میوه ها و سبزیجات تازه
مواد غذایی و لبنیات
گوشت ماهی
گل ها و گیاهان
اندام های زنده بدن.
تخمک بارور شده
انواع واکسن یا نمونه خون
این کالاها با شرایط ذکر شده در بارنامه در زمان مشخص و عموماً از طریق هواپیما از طریق پست ارسال می شوند. فرودگاه ها نیز فضای ویژه ای برای این نوع بار در نظر گرفته اند که با استفاده از انبارهای سرد می توان دمای آن را کنترل کرد. این مناطق دارای کنترل های گمرکی هستند که توسط نیروهای متخصص محافظت می شود تا اطمینان حاصل شود که کالا همیشه در دمای مطلوب نگهداری می شود.

 

روش های متفاوت برای صادرات کالاهای فاسد شدنی

استفاده از کامیون ها و کانتنیر های یخچال دار یکی دیگر از راه های حمل و نقل  برای صاردات کالاهای فاسد شدنی است. کامیون ها معمولاً مکانیزه یا غیر مکانیزه (با استفاده از یخ خشک) هستند و دارای انواع سیستم های خنک کننده هستند.

در حمل و نقل ریلی واگن ها جدا شده و سیستم بارگیری و تخلیه ویژه پیش بینی شده است. در حمل و نقل دریایی و دریایی اغلب در کانتینرهای مخصوصی که معمولاً یخچال نامیده می شوند حمل می شوند. این قایق ها مجهز به سیستم های خنک کننده و تهویه بسیار پیشرفته هستند.

 

مشخصات وسایل حمل و نقل عمومی


همانطور که گفته شد کالاهای فاسد شدنی تحت شرایط خاصی قابل حمل هستند. این ویژگی ها شامل موارد زیر است:

سیستم سرمایش یا گرمایش سالم
محفظه جابجایی مواد تمیز و بی بو
کانال داخل اتاق باز است.
قبل از بارگیری خنک شوید
تنظیم ترموستات

 

استفاده از ترموگراف در صادرات محصولات فسادپذیر

 

یکی از مهم ترین نکات برای صادرات محصولات فسادپذیر حفظ دما و رطوبت پایدار در حین حمل و نقل این محصولات است. در یخچال های کامیون یا کانتینر به دلایل مختلف ممکن است دما، افزایش یا کاهش ناگهانی داشته باشند و به فساد محصول منجر شود. در نتیجه برای اینکه از این مشکلات جلوگیری شود و بتوان محصولات را سالم به دست خریدار رساند باید از ابزاری همچون ترموگراف آنلاین استفاده کرد. در حال حاضر ترموگراف های زیادی در بازار ایران وجود دارند. اما ترموگراف که همزمان بتواند قابلیت ردیابی و تشخیص دما و رطوبت داشته  باشد کمتر یافت می شود. ترموگراف هایی همچون تستو با اینکه دقت دمایی بالایی دارند. اما هزینه زیادی برای صادر کننده ها در بر دارند و قابلیت ردیابی را نیز ندارند. یکی از ترموگراف های بسیار مناسب برای صادرات محصولات کشاورزی و به صورت کلی محصولات فسادپذیر و حساس، ترموگراف ویراترکر است. این ترموگراف ردیابی را برای شما ممکن ساخته و اطلاعات دقیق دما و رطوبت را در بازه های زمانی معین برای شما ارسال می کند. برای اطلاعات بیشتر می تواند از این قسمت کلیک کرده و با ویژگی های دیگر ترموگراف ویراترکر آشنا شوید.