صادرات و واردات گردو در ایران

واردات گردو و خرید و فروش این میوه مغذی در ایران در سال 1378 کمی چالش برانگیز بوده است. همانطور که می دانید گردو یکی از آجیل ها و میوه های خشک است که ارزش غذایی بسیار بالایی دارد. اگر به آمارهای ثبت شده در واردات و صادرات گردو نگاهی بیندازید، اولین مفهومی که بسیار برجسته تر به نظر می رسد، تغییرات قیمت گردو متناسب با قیمت ارز و دلار است.

تمامی محصولات کشاورزی و باغی وارداتی از خارج از کشور به ایران متاثر از قیمت دلار است. جالب است بدانید که قیمت مغز گردو و قیمت گردو با پوست بسیار متفاوت است. در این میان واردات و صادرات نهال گردو نیز در این بازار جایگاه شناخته شده ای دارد.

در سال های اخیر واردات گردو ممنوع شده است. دلیل این قوانین کاملاً روشن است. قیمت گردوهای وارداتی و کیفیت آن با گردوی تولیدی ایران قابل مقایسه نیست. از سوی دیگر واردات گردو خارجی باعث می شود بازار گردوی مرغوب ایران راکد بماند و این به معنای ضربه به اقتصاد و تولید داخلی است.

با توجه به اینکه واردات گردو و صادرات نهال گردو ایران هر دو به معنای رشد اقتصادی کشور است، اما کاشت درخت گردو در بهترین شهرهای ایران می تواند بازارهای داخلی و به عبارتی منابع خوبی برای صادرات گردو به کشورها فراهم کند. خارجی باشید

یکی از مشاغل پردرآمد در زمینه تولید گردو، پرورش نهال گردو است. در قسمت بعدی مقاله بیشتر در مورد انواع نهال گردو و اهمیت آن در کاهش واردات گردو از خارج از کشور به ایران صحبت خواهیم کرد.

واردات گردو چه مشکلاتی را برای ایران به همراه دارد؟
قبل از ورود به هر بحث تخصصی در مورد واردات یا صادرات گردو ایرانی و حتی صادرات نهال گردو، لازم است در این قسمت به مشکلات و چالش هایی که واردات انواع گردو به ایران ایجاد می کند اشاره شود.

همانطور که می دانید مناطق کوهستانی و شهرهای با آب و هوای معتدل یا سرد بهترین مناطق برای کاشت نهال گردو هستند. همه ما با ارقام گردوی ایرانی مانند گردوی تویسرکان آشنا هستیم. این گردو در شهرستان تویسرکان استان همدان کشت می شود و سالانه تعدادی از آن به بازارهای جهانی صادر می شود. تصور کنید اگر واردات گردو به ایران از حد استاندارد خود فراتر رود چقدر به تولیدکنندگان، کشاورزان و باغداران گردو وارد می شود.

 

بهترین راه برای افزایش صادرات گردو


اکنون که به اختصار به مشکلات واردات گردو اشاره کردیم، شاید این سوال در ذهن شما ایجاد شده باشد که راه حل چیست و چگونه می توان صادرات گردو را افزایش داد؟

ارائه راهکارهایی که بتواند فرآیند صادرات گردو را ساده کند می تواند آمار صادرات این میوه مغذی را تا حد زیادی افزایش دهد. نبود مقررات دست و پاگیر گمرکی برای صادرات گردو از ایران به کشورهای خارجی یکی از این راهکارهاست. صادرات گردو تا زمانی افزایش می یابد که گردو مرغوب باشد و ارزش غذایی آن ثابت شود. حجم قابل توجهی از گردو ایرانی همراه با پوست صادر می شود. البته صادرات گردو نیز جایگاه شناخته شده ای دارد.

گردو ایران به بیش از 30 کشور جهان صادر می شود. کشورهای حاشیه خلیج فارس، ترکیه و کشورهای اروپایی مانند آلمان و انگلیس بهترین بازار برای واردات گردو از ایران هستند.

استان های همدان، کرمان، کرمانشاه، آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی و خراسان مرکزی بهترین مناطق را برای کاشت درخت گردو دارند. درصد زیادی از گردو از این استان ها صادر می شود.

 

صادرات گردو به ترکیه


ترکیه یکی از نزدیک ترین همسایگان ایران است و سال ها است که روابط تجاری، اقتصادی و سیاسی بسیار قوی با ایران دارد. البته این روابط خوب تجاری، اقتصادی و سیاسی ممکن است به دلیل مرز مشترک طولانی ایران و ترکیه نیز باشد، همان مرزی که زمینه تجارت آسان با ترکیه را فراهم می کند. تجار ایرانی معمولاً آجیل را به صورت عمده به ترکیه صادر می کنند به طوری که محموله آجیل به صورت عمده وارد ترکیه شده و سپس طبق استانداردهای تعریف شده در ترکیه در این کشور بسته بندی و معامله می شود. این بدان معناست که هزینه بسته بندی صادرات محصول متوجه تجار ایرانی نمی شود و سود بیشتر در این مسیر به نفع این تجار داخلی خواهد بود.

 

صادرات گردو به عراق


عراق کشوری جنگ زده است که در سال های اخیر از لحاظ تجاری، اقتصادی، سیاسی و غیره آسیب های زیادی دیده است. این آسیب جدی باعث شده است که کشور ظرفیت بالایی برای واردات انواع محصولات غذایی و غیرخوراکی داشته باشد. بنابراین ایران یکی از بهترین گزینه ها برای تامین نیازهای داخلی عراق است که سالانه چندین محموله برای صادرات به این کشور جنگ زده ارسال می کند.