بررسی صنعت برق در جهان

صنعت برق در ٢٠٢١ 

به گزارش آژانس بین‌المللی انرژی صفحات خورشیدی و بادی به زودی به یکی از بزرگترین منابع تولید برق در جهان تبدیل خواهند شد. آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد که پاندمی ویروس کرونا ممکن است ضربه‌ای به تقاضای انرژی بزند، اما رشد انرژی‌های تجدیدپذیر در بخش نیروی الکتریکی با سرعتی بی‌سابقه ادامه پیدا کرده است.

Image for post
Image for post

علاوه بر این، صفحات فتوولتائیک بادی و خورشیدی (PV) در حال تبدیل شدن به منبع اصلی برق در چند سال اخیر هستند، که ابتدا از گاز طبیعی و سپس از زغال سنگ پیشی می‌گیرند.

فاتح بیرول رئیس آژانس بین‌المللی انرژی گفت: 

«در سال ۲۰۲۵، انرژی‌های تجدیدپذیر قرار است به بزرگتری منبع تولید برق در سراسر جهان تبدیل شوند و حضور پنج دهه ذغال سنگ به عنوان بهترین تامین کننده برق پایان یابد. در آن زمان انتظار می‌رود که تجدیدپذیر‌ها یک سوم برق جهان را تامین کنند و ظرفیت آن‌ها دو برابر کل ظرفیت برق امروز چین است.»

گزارش سالانه آژانس بین‌المللی انرژی در مورد انرژی‌های تجدیدپذیر، ظرفیت جدید تولید برق تجدیدپذیر را با وجود اختلالات ناشی از ویروس کرونا، تقریباً ۲۰۰ گیگاوات در سال جاری قرار داده است. برآورد‌های این آژانس نشان می‌دهد که برق تولید شده توسط منابع تجدیدپذیر در سال ۲۰۲۰ علیرغم کاهش ۵ درصد تقاضای سالانه انرژی جهانی، ۷ درصد در جهان افزایش داشته است.

علاوه بر این انتظار می‌رود که این آژانس در سال ۲۰۲۱ رکورد جدیدی از انرژی‌های تجدیدپذیر ثبت کند. بیرول افزود: 

«انرژی‌های تجدیدپذیر در برابر بحران کووید مقاوم هستند، اما باید سیاست‌های درستی درباره آن‌ها اتخاذ شود.» 

اگر تلاش‌ها و سیاستگذاری درستی در این زمینه صورت بگیرد ممکن است صفخات فتوولتائیک خورشیدی و بادی در سال ۲۰۲۲ به رشد ۲۵ درصد برسند.

تحولات اخیر نوید بیستمین سال متوالی رشد تولید برق مبتنی بر منابع تجدیدپذیر را در سال ٢٠٢١ می‌دهد. انتظار می‌رود که تولید بیشتر برق با استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر بیش از نیمی از افزایش برق در سال ٢٠٢١ را دربرگیرد. با پیش‌بینی افزایش ٢ درصدی تولید برق با استفاده از انرژی هسته‌ای، انتظار می‌رود رشد باقی‌مانده تقاضای برق توسط نیروگاه‌های زغال سنگ و گاز تامین شود.
بخش عمده افزایش تولید برق با استفاده از سوخت‌های فسیلی احتمالا از طریق نیروگاه‌های زغال سنگ تامین می‌شود و انتظار می‌رود تولید آنها ۴٨٠ تراوات ساعت افزایش یابد. به دلیل فشار رو به بالا بر قیمت گاز، تولید برق با استفاده از گاز طبیعی فقط تا حدودی (١ درصد) سوددهی خواهد داشت. در آمریکا، جایی که تولید برق از نیروگاه‌های زغال سنگ در سال ٢٠٢٠ حدود ٢٠ درصد کاهش یافت، انتظار می‌رود که تقریبا نیمی از این ضرر در سال ٢٠٢١ بازگردد- زیرا در برخی از مناطق کشور جایگزینی زغال سنگ با گاز انجام نمی‌شود. در نتیجه، انتظار می‌رود، تولید برق در آمریکا از طریق نیروگاه‌های گازی تقریبا به میزان ٨٠ تراوات ساعت در سال ٢٠٢١ کاهش یابد.

پیش‌بینی می‌شود منشأ بیش از نیمی از افزایش تولید برق از طریق نیروگاه‌های زغال سنگ در سال ٢٠٢١ ، کشور چین باشد. اگرچه حدود ۴۵ درصد از افزایش تولیدات برق مربوط به تولید با استفاده از منابع تجدیدپذیر است، اما تقریبا نیمی از ٨ درصد افزایش برق در چین از طریق سوخت‌های فسیلی در سال ٢٠٢١ تامین و تولید برق از نیروگاه‌های زغال سنگ در چین را ٣٣٠ تراوات ساعت یا ٧ درصد نسبت به سال ٢٠١٩ افزایش خواهد داد. در هند انتظار می‌رود، بعد از چین دومین رشد تقاضای برق را داشته باشد، ٧٠ درصد تقاضای برق اضافی در سال ٢٠٢١ از طریق نیروگاه‌های حرارتی- زغال سنگ – تامین خواهد شد. بر اساس گزارش IEA بازار برق، شوک تاریخی بحران کوید ١٩ منجر به کاهش ٢ درصدی تقاضای جهانی برق شده است.

پیش‌بینی می‌شود تقاضای برق در سال ٢٠٢١ با بهبود فعالیت‌های اقتصادی و رشد سریع در اقتصادهای بزرگ نوظهور مانند چین،  ۴.۵ درصد افزایش یابد.

در کشورهای پیشرفته، انتظار می‌رود واکسیناسیون علیه کووید-١٩، رفع تدریجی محدودیت در بازه فصول بهار و پاییز را فراهم کند. پیش‌بینی رشد ۵.٢ درصدی تقاضای این کشورها منجر به افزایش مصرف خواهد شد؛ به طوری که رشد تقاضای سال ٢٠٢١ نسبت به ٢٠٢٠ در مقایسه با رشد تقاضای سال ٢٠٢١ نسبت به ٢٠١٩، حدود یک واحد درصد افزایش خواهد یافت.

در ایالات‌متحده امریکا انتظار می‌رود، تقاضا به دلیل محرک‌های اقتصادی و هوای سردتر طی ماه‌های ابتدایی سال ٢٠٢١ ، حدود ٢ درصد افزایش یابد. این افزایش احتمالا رشد تقاضا را به ١.۶ درصد سال ٢٠١٩ خواهد رساند. پیش‌بینی می‌شود تقاضای برق بزرگ‌ترین مصرف‌کنندگان اتحادیه اروپا- آلمان، فرانسه، ایتالیا و اسپانیا – کمتر از سطوح ٢٠١٩ باشد و با یک افزایش تقریبا ٣ درصدی در سال ٢٠٢١ ، نتواند افت ۴ تا ۶ درصدی سال ٢٠٢٠ را به طور کامل جبران کند.

وضعیت مشابهی نیز برای تقاضای برق ژاپن وجود خواهد داشت؛ به طوری که افزایش تقاضای ٢٠٢١ در این کشور، تنها یک درصد نسبت به سطوح ٢٠٢٠ رشد خواهد کرد که نمی‌تواند کاهش ۴ درصدی سال ٢٠٢٠ را جبران کند. پیش‌بینی می‌شود تقاضای برق در کشورهای آسیای جنوب شرقی در سال ٢٠٢١ ، به میزان ۵ درصد نسبت به ٢٠٢٠ رشد کند که از سطح رشد نسبت به ٢٠١٩، حدود ٣ واحد درصد بیشتر است.

بر اساس گزارش IEA بازار برق، شوک تاریخی بحران کوید ١٩ منجر به کاهش ٢ درصدی تقاضای جهانی برق شده است. پیش بینی می شود تقاضای برق در سال ٢٠٢١، ٣ درصد رشد داشته باشد. در همین راستا، چین تنها اقتصاد بزرگ جهان است که در سال ٢٠٢٠ تقاضای بیشتری را تجربه کرده، اما این تقاضای بیشتر ٢ درصد کمتر از میانگین تقاضای سال های اخیر آن یعنی ۶.۵ درصد است.