با مشت بر ترس‌های خود بکوبید

ترس یکی از قدرتمند‌ترین احساسات در بدن هر انسان است. ترس در کنار مزیت‌های زیادی که دارد، شامل معایبی نیز است. معایبی که می‌تواند بر زندگی و آینده ما تاثیرات بسیار زیادی بگذارد. پس کنترل ترس یکی از الزمات در زندگی هر انسان می‌باشد که باید به آن توجه بسیار زیادی کرد. البته این را هم نباید فراموش کنیم که ترس می‌تواند ما را از انجام یکسری از کارهای خیلی خطرناک در امان نگه دارد. خدواند بزرگ ترس را بی دلیل در وجود انسان‌ها قرار نداده است. در واقع ترس همانند ترمز عمل‌کند. ما باید به موقع از این ترمز استفاده کنیم. پس برای آنکه به یک حد تعادل در مدیریت ترس برسیم با من حامد تقی پور همراه باشید.

دارن هاردی در کتاب " ترن هوایی کارآفرینی " ترس را ساخته ذهن تلقی می‌کند. فرض کنید یک زوج خوشبخت به همراه کودک 8 ساله خود به یک مرکز خرید بزرگ رفته‌اند. کودک همراه با مادر به بخش فروشگاه لباس‌های زنانه و پدر نیز به قسمت لباس‌های مردانه رفته‌اند. کودک پس از مدتی رو به مادر خود کرده و به وی می‌گوید که قصد دارد تا به پیش پدر خود در قسمت لباس‌های مردانه نقل مکان کند. پس از صرف 10 دقیقه مادر نیز به کودک و پدر ملحق خواهد شد. هنگامی که مادر و پدر کودک با یکدیگر ملاقات می‌کنند متوجه می‌شوند که کودک با آن‌ها همراه نیست. مادر سراسیمه رو به پدر می‌کند و می‌گوید که کودک کجاست. پدر نیز پاسخ خواهد که کودک همراه مادر بوده است. در این لحظه هم پدر و هم مادر مضطرب و نگران شده و باهم به دنبال کودک خواهند رفت. پدر با صدای بلند نام کودک را صدا می‌زند و مادر نیز دقیقا همین کار را تکرار می‌کند. پس از گذشت 5 دقیقه تمام نگهبانان مرکز خرید دور والدین کودک جمع خواهند شد و تیم‌های جستجو تشکیل می‌شوند. پس از 5 دقیقه دیگر کودک به آرامی به سمت والدین خود خواهد آمد. مادر کودک را در آغوش گرفته و گریه خواهد کرد. در این 10 دقیقه که مادر و پدر متوجه گم شدن فرزند خود می‌شوند، چه اتفاقی در ذهن آنها خواهد افتاد؟ مادر و پدر هر 2 به چیز‌های بسیار بدی فکر کرده اند. آنها در ذهن خود فرزندشان را در چنگال یک کودک ربا تصور کرده اند. کودک ربا مدام به کودک صدمه وارد می‌کند و باعث آسیب‌های جسمی و روحی به کودک شده است. اما آیا واقعا این اتفاق رخ داده است؟ پاسخ خیر است. کودک در این 10 دقیقه پر چالش، در حال تماشای لباس‌های مورد علاقه خود بوده است و هیچ کودک ربایی نیز آنرا مورد آزار قرار نداده است. این ترس فقط " ساخته ذهن " والدین کودک بوده است. به همین دلیل دارن هاردی ترس را ساخته ذهن ما می‌داند. البته نمی‌توان خیلی به ذهن خرده گرفت. ذهن انسان دارای سیستمی است که بسیار به بقا علاقه دارد. هنگامی که قصد دارید کاری را انجام دهید، ذهن مدام تلاش می‌کند تا شما را از انجام آن‌‌کار منصرف کند. برای مقابله با این سیستم مغز باید راهکارهایی را به کار ببندیم.

با ترس خود رو به رو شوید 

بسیار از بزرگان روانشانسی می‌گویند که اگر از چیزی ترس دارید با آن رو به رو شوید. البته من شما را به انجام کارها‌ی دیوانه‌وار هرگز دعوت نمیکنم. همونطور که در بالا نیز گفته‌ام ترس در برخی از موارد بسیار خوب است. برای مثال اگر قصد دارید با سرعت 110 کیلومتر بر ساعت با موتور سیکلت در اتوبان‌ها رانندگی کنید و ترس به شما اجازه اینکار را نمی‌دهد، هیچوقت سعی نکنید این ترس را از خود دور کنید. چون زمانی که ترس خود را کنار بگذارید و با این سرعت در اتوبان رانندگی کنید به باد فنا خواهید رفت. اما بعضی از ترس‌های ما آسیب زننده هستند. برای مثال ترس از ارتفاع. شخصی را میشناسم که از ارتفاع 2 متری ترس دارد. شخصی را میشناسم که از صحبت با جنس مخالف بسیار ترس دارد. فکر می‌کنید اگر آن شخص بخواهد از با یک جنس مخالف در مراسم خواستگاری صحبت کند چه اتفاقی رخ می‌دهد؟ بسیار وحشتناک است. به همین دلیل است که باید با برخی از ترس‌هایمان که ضربه زننده هستند مقابله کنیم و به سراغ آنها برویم. باید با ترس‌های مضر رو به رو شویم. اگر از ارتفاع 2 متری ترس دارید، تلاش کنید تا خود را در یک ارتفاع 2 متری متری قرار دهید. اما فراموش نکنید که خیلی از افراد هستند که از ارتفاع یک ساختمان 5-6 طبقه ترس دارند. نیازی نیست تا حتما با این ترس مقابله خواهد کرد. چه اهمیتی دارد که کسی از 5-6 طبقه بترسد یا نترسد؟ اما اگر ما نتوانیم با ترس از ارتفاع 1-2 متر مقابله کنیم قطعا در زندگی دچار مشکلاتی خواهیم شد. فکر میکنم که منظور خود را کامل رسانده باشم.

خودشناسی

افراد زیادی از انجام کارهای بزرگ ترس دارند. فردی را میشناسم که هیکل قوی دارد اما از بلند کردن ظروف چینی و شکستنی به شدت ترس دارد. این شخص خودشناسی ندارد. اگر خود را بشناسید قطعا به نقاط قوت خودتان مسلط خواهید شد. آنگاه در خواهید یافت که میتوانید با قابلیت‌ها و نقاط قوت خود به راحتی بر ترس‌های خود غلبه کنید. پس خودشناسی را فراموش نکنید.

تغذیه سالم

غذاهای بسیار زیادی برای آرامش وجود دارد. برای مثال کافئین میتواند یک آرامش دهنده فوق العاده برای استرس باشد. گل گاو زبان از نوشیدنی‌هایی است که بسیار در کنتزل استرس و فشار عصبی میتواند ما را یاری کند. 

توکل به خدا

در مورد توکل به خداوند خیلی میشه صحبت کرد. قطعا با واژه‌هایی مثل : " توکلت علی الله " رو به رو شده‌اید. این واژه‌ها ریشه بسیار قوی دارند. خداوند انسان را به کاملترین شکل ممکن آفریده است. در کله یک کیلویی انسان عنصری به نام مغز قرار داده است. انسان باید با مغز خود تفکر کرده و بهترین تصمیم گیری را انجام دهد. اما خداوند نیز از انسان و بندگان خود که به او اعتماد دارند مراقبت خواهد کرد. خواندن آیت الکرسی میتواند شما را در دفع بلایا بسیار یاری کند. 

امیدوارم از این مقاله خوشتون اومده باشه. لطفا اگر خوشتون اومد منو دنبال کنید. یا حق