انتخاب کلیدواژه برای سئو

سلام عرض میکنم خدمت تمام کاربران عزیز. یک بار دیگه با من حامد تقی پور از وبسایت برنامه اندروید همراه باشید. امروز قصد دارم تا خیلی دوستانه و البته صادقانه نکاتی را در مورد " انتخاب کلیدواژه برای سئو " به شما عزیزان ارائه دهم. پس تا پایان این پست با من همراه باشید چرا که قرار است خیلی موارد مهمی را با یکدیگر مرور کنیم.

سئو یا همان بهینه سازی موتورهای جستجو، به مجموعه کارهایی گفته می‌شود که باعث می‌شوند کلیدواژه یا کلیدواژه‌هایی خاص در جستجوی موتورهای جستجو به خوبی رویت شده و در رتبه‌های بالایی رده بندی قرار بگیرند. برای همین موضوع ما باید در انتخاب کلیدواژه به خوبی دقت کنیم. اگر کلیدواژه‌ای بسیار سخت را در ابتدای کار انتخاب کنیم، قطعا فقط درحال اتلاف وقت خود هستیم. از طرفی دیگر اگر کلیدواژه‌هایی بسیار ساده را انتخاب کنیم، به این معنی است که به سراغ کلیدواژه‌هایی رفته‌ایم که هیچ سرچی در گوگل ندارند. پس اگر در این کلیدواژه‌ها به رغم آسانی آنها جایگاهی را نیز کسب کنیم، قطعا بازدهی بالایی نخواهیم نداشت. پس انتخاب کلیدواژه یکی از موارد بسیار مهم در سئو می‌باشد. حال با یکدیگر به سراغ این موضوع خواهیم رفت که چگونه میتوان کلیدواژه‌ای مناسب را انتخاب کرد. 

از گوگل ترند استفاده کنید

گوگل ترند ابزاری برای بررسی محبوبیت یک کلیدواژه است. این ابزار که در آدرس 

قابل دسترسی است، میزان محبوبیت یک کلیدواژه را در بازه‌های زمانی خاص و در بازه‌ای بین 0 تا 100 به شما نشان خواهد داد. برای مثال ما برای سئو سازی وبسایت از این ابزار استفاده زیادی کردیم.

ماهیت سایت ما برنامه و بازی اندروید هستش. در ابتدا کار بین اینکه به سراغ بازی اندروید بروم یا بازی اندروید، کارم را سخت کرده ‌بود. از این رو تصمیم گرفتم به سراغ گوگل ترند بروم. در اون سایت با سرچ و جستجو مختلف دریافتم که برنامه اندروید نسبت به بازی اندروید، محبوبیت کمتری دارد. این یعنی برنامه اندروید برای سئو سازی نسبت به بازی اندروید آسان‌تر است. یک کارشناس سئو دست تنها چاره‌ای جز حرکت به سمت موارد آسان تر ندارد و به همین دلیل به سراغ برنامه اندروید رفتم و با بازی اندروید خیلی عاشقانه خداحافظی کردم.

Image for post
Image for post

خیلی از افرادی که قصد دارند بیزینسی را شروع کنند میتوانند از این ابزار استفاده کنند. برای مثال اگر شما قصد فروش کولر را دارید میتوانید به راحتی با این ابزار متوجه شوید که کدام استان‌ها تمایل بیشتری به خرید کولر دارند. به تصویر زیر دقت کنید، 

Image for post
Image for post

به جستجوی کولر در شهر‌های مختلف کشور عزیزمان ایران پرداخته‌ایم. شهرهای جنوبی ایران نظیر بوشهر - خوزستان و ایلام بیشترین میزان جستجو و به عبارتی دیگر تقاضا را برای خرید کولر در گوگل داشته‌اند. اما شهر‌هایی مثل اردبیل که از آب و و هوایی خنک برخوردار هستند، جستجویی برای کولر نداشته‌اند. به  آذربایجان شرقی و غربی دقت کنید. این 2 شهر نیز که با رنگ آبی کمرنگ مشخص شده‌اند خیلی جستجوی کولر در آنها انجام نشده. پس دریافتیم که گوگل ترند نه تنها برای سئو بلکه برای شروع بیزینس‌های دیگر نیز جذابیت بالایی دارد.

Google Keyword Planner

یکی دیگر از ابزارهای بسیار کاربردی که بنده نیز از آن بسیار استفاده می‌کنم، ابزار Google Keyword planner می‌باشد. این ابزار میزان جستجوی دقیق هر کلیدواژه را به شما خواهد گفت. برای مثال اگر قصد دارید تا بدانید واژه " خرید کولر " چند بار در گوگل جستجو می‌شود میتوانید از همین ابزار استفاده کنید.

Image for post
Image for post

در این جدول ما چند کلیدواژه را بررسی کرده‌ایم. همانطور که مشاهده می‌کنید در کشور عزیزمان ایران کلیدواژه‌هایی نظیر خرید کولر - خرید بخاری با میزان جستجوی کم و بین 10 تا 100 جستجو در ماه رو به رو هستند. " خرید لوازم آرایش و بلیط مشهد " میزان جستجویی بین 100 تا 1000 بار در ماه را به خود اختصاص داده‌اند. بلیط کیش و تور کیش نیز بین 1000 تا 10000 بار در ماه جستجو می‌شوند. این یعنی کسی که قصد فروش بلیط یا تور کیش را دارد، نسبت به فروشنده بلیط مشهد کارش در گوگل سخت‌تر است. 

یک نکته دوستانه : اگر در ابتدای کار سایت خود هستید، از کلیدواژه‌های ساده‌تر استفاده کنید. در قدم اول به دنبال کلیدواژه‌های سخت نروید.

امیدوارم که از مطالعه این پست لذت برده باشید. فراموش نکنید تا حتما منو دنبال کنید و نظرات خود را با من در میان بگذارید.