چطور Css و Html رو یاد گرفتم؟

پیش‌حرف:

تیر ماه امسال بود که به طور ناگهانی تصمیم گرفتم برای به بطالت نگذشتن تعطیلات سراغ یادگیری چیزی برم. برای همین هم تصمیم گرفتم که برنامه ریزی‌هام برای یادگیری زبان‌های نشانه گذاری Css و Html رو که قرار بود از کلاس دهم شروع کنم(یعنی تابستان سال آینده) از تابستان همین امسال شروع کنم و توی این پست میخوام مسیری که تا الان طی کردم رو براتون توضیح بدم.

چی‌ شد که اصلا به زبان‌های نشانه گذاری علاقه‌مند شدم؟

قبلا توی وبلاگ‌های مختلف و جاهای مختلف توضیح دادم که از ده سالگی وبلاگ داشتم و همیشه ظاهر این وبلاگ‌ها، برام جالب بود. دوست داشتم یک بخشایی رو بهشون اضافه کنم یا حذف کنم. یادمه اون زمان هنوز بلاگ اسکای قابلیت ویرایش قالب‌ها رو داشت من یک زمان پنج ساعته رو با کنجکاوی و بدون دونستن چیزی در حال کپی(رونویسی) یک بخش‌هایی برای اضافه کردن استیکر بودم.

از همون زمان به این زبان‌ها علاقه‌مند بودم و با تبلت سامسونگی که داشتم و صفحه‌اش خیلیم بزرگ بود همیشه بخش HTMl قالب‌ها دستکاری میکردم و این روند تا کلاس هفتم ادامه داشت. کلاس هفتم که بودم، به خاطر آشنایی بیشتر با زبان به لطف مدرسه، معنی بعضی از کدها رو مثل weight رو فهمیدم و آشناییم بیشتر می‌شد.

با اومدن کرونا و کلاس هشتم. تبلتم خراب شد. از همون موقع توی فکر بودم که در اولین فرصت ممکن دوتا چیز رو تلاش کنم خوب یاد بگیرم: زبان انگلیسی و برنامه‌نویسی!

با خریدن گوشی جدید یادگیری زبان رو با آهنگ و فیلم و انیمیشن یاد گرفتم؛ اما برنامه نویسی نیاز به چیزهای بیشتری داشت. برای مثال باید مهارت‌هایی مثل حل مسئله رو تقویت میکردم و از طرفی چون به وب علاقه داشتم و می‌خواستم بتونم یک قالب وبسایت رو از نو خودم بسازم، قرار شد این موارد رو به این ترتیب یاد بگیرم: HTML ، CSS و Java Script و بعد هم که بسته به علایق دیگه بین پایتون یا C++ زبانی رو برای یادگیری انتخاب می کنم.

شروع یادگیری؛ دوره آموزشی فرادرس تا تمرین برای طراحی وبلاگ رمانیک

اولین اقدام جدی من برای یادگیری این دو، دانلود و تهیه یک دوره آموزشی مقدماتی html از سایت فرادرس بود. با این‌که دوره زیاد چیز سخت یا جدیدی نداشت، اما به طور کلی نوشتن مرتب کدها ، استفاده از Css و موارد مقدماتی رو از این دوره یادگرفتم.

در همین زمان هم بود که دوباره به رمانیک برگشتم و برای دومین بار مدیر تبلیغات این سایت شدم و تصمیم گرفتیم که یک وبلاگ خوب بسازیم و توش محتوا تولید کنیم. بخش اول به خوبی انجام شد؛ اما چون مدارس من شروع شد و عقب افتادگی‌های درسی شدیدی هم اون اویل حس میکردم، به طور کاملا ناگهانی آنلاین نشدم و بعد از مدتی کار انجام نشد؛ اما همچنان اون وبلاگ باقی‌ مونده: وبلاگ انجمن رمان نویسی رمانیک

طراحی قالب به طور کامل توسط آوازک انجام شده بود؛ اما وظیفه‌ی شخصی سازیش به عهده من بود و در نتیجه با تلاش زیاد و چند روزه، تونستم شخصی سازی قالب رو تکمیل و به این شکل امروزی برسونم و اینجا بود که به یادگیری Css علاقه مند شدم و شروع به یادگیریش کردم، چطوری؟

فری‌لرنی که همیشه کامله و زبانی که همیشه کمکم می‌کنه!

برای شروع یادگیری Css دو راه داشتم. استفاده از یوتیوب و مطالعه مطالب کتبی سایت‌‌ها مثل فری‌لرن یا w3school. من ترجیحم این بود که با مطالعه مطلب یاد بگیرم. چون اولا به سبب تازگی شروع یادگیری زبان، امکان اینکه از منابع انگلیسی یوتیوب به راحتی استفاده کنم رو نداشتم و هربار وسط دیدن ویدیوها باید پنج دقیقه برای ترجمه‌اش وقت میذاشتم.(الان قابلیت ترجمه مغزم سوخته دیگه we همون we شده برام) دوما اکثر کانال‌های یوتیوب با انجام و طراحی سایت یاد میدادن و در مورد عناصر و دستورات توضیحی نمیدادن. برای همین هم از سایت‌ها استفاده کردم و همزمان روی مهارت شنیداریم کار کردم.

این آموزش ها و تمرین‌هایی که با دکمه های وبلاگ، پروژه های مختلف و ... انجام میدادم باعث شد بتونم در نهایت قالب زیر رو طراحی کنم که واقعا یکی از بهترین قالب‌های طراحی شده توسط من بود و خودم خیلی دوستش داشتم:

Image for post
Image for post

البته این عکس هنوز کامل نیست و بعدا به شکل دیگری طراحی شد:

Image for post
Image for post

 

این هم در نهایت تبدیل شد به یک قالب شیک و قشنگ و رنگاشم درست کردم و متن قشنگی هم براش نوشتم؛ اما عکس نتیجه نهایی رو ندارم چون ویندوز رو عوض کردم و دیگه پروژه های قدیمی نیستن.

حالا کجام؟

الان، همچنان در حال یادگیری این دو زبان هستم و پیشرفت‌های خیلی خوبی داشتم و اگه دوباره برای درس‌هام مشکلی پیش نیاد، می‌تونم خرداد ماه به سراغ یادگیری جاوا اسکریپت برم. چندتا پروژه‌ی تمرینی که از یوتیوب دیدم و انجام دادم رو مشاهده کنید:

صفحه ثبت نام
صفحه ثبت نام
صفحه ثبت نام
درباره ما
درباره ما
درباره ما

 

سرچ باکس
سرچ باکس
سرچ باکس

 

این پروژه‌ها، با دیدن ویدیوهای آموزشی یوتیوب که عمدتا توسط یوتیوبرهای هندی ساخته شده‌ن و واقعا هم خوب هستن انجام شدن و موارد خیلی زیادی رو ازشون یاد گرفتم. البته که باز هم اون مشکل عدم توضیح کامل وجود داشت و اگه شخصی باشید که به مفهوم عناصر خیلی اهمیت می‌دید این مورد آزاردهنده‌اس؛ اما در کل چگونگی استفاده از کلاس‌ها و شبه‌کلاس‌ها رو متوجه می‌شید.

از چه منابعی یاد گرفتم؟

از اونجایی که چند بار تا الان به طور مختصر اسامی رو گفتم و توضیح دادم، بهتره سایت‌ها و منابع یادگیری رو خلاصه بگم:

یوتیوب عزیزتر از جان: ازش کدنویسی درست و اصولی و استفاده بهینه‌تر از قابلیت‌های Css رو یاد گرفتم.

فری‌لرن: تمام چیزهایی که بلدم رو معانی و کارکردهاش رو از توضیحات این سایت یاد گرفتم.

دوره‌های آموزشی فرادرس: html رو از این یاد گرفتم و خیلی خوب بوده.

حرف آخر

توی این پست تلاش کردم خیلی خلاصه و طوری که خسته کننده نباشه براتون توضیح بدم چطوری تونستم از یک سطح مبتدی به یک سطح نسبتا متوسط توی طراحی وب(قالب وب) برسم و این مطلب بسته به اینکه در کجای مسیر یادگیری باشم هرچند ماه یک بار آپدیت می‌شه یا قسمت جدیدش میاد.

پی‌نوشت: به بهونه عید قصد دارم هرچه سریعتر بیام و یه سری از مطلبامو ادیت یا ویرایش کنم. مخصوصا چند مطلبی که تند نوشتمشون و وقت زیادی روش نبود. در نتیجه برخی پست ها پاک شده و با بازنویسی دقیق‌تر و غنی‌تر دوباره منتشر میشه.