چطور وقت تلف کنیم؟

Image for post
Image for post

پیش‌حرف

برای اولین بار می‌خوام توی پرسپت مطلبی با شکل محاوره بنویسم. امیدوارم که براتون مفید باشه؛ اما نکته‌ای که قبل خوندن این مطلب باید در نظر بگیرید اینه که این نوشته بر اساس نظریات شخصی من نوته شده و بدون شک پر از ایرادهای مختلفه. پس اگه نظری داشتید حتما برای من بنویسید و بفرستید.

چطور وقت خود را تلف کنیم؟

بشر ذاتا موجودیه که دوست داره منظم باشه و در زمان مناسب به همه کارهاش برسه. البته فقط دوست داره و هیچ عملی هم معمولا در کار نیست. در ادامه‌ی این متن میخوام عواملی که به شدت در تلف شدن وقت من تاثیر داشتن رو بهتون بگم. احتمالا عوامل مشترکی داشته باشیم:

اینستاگرام

طراحی با پیکس آرت
طراحی با پیکس آرت
طراحی با پیکس آرت

نرم‌افزاری سرگرم کننده با هزاران محتوای فان و البته بی‌فایده! ولی خب اغلب ماها داریم و روزی چند ساعت توش پرسه میزنیم. البته من جدیدا کمتر شده و بیشتر وقتم برای خوندن داستان یا نوشته‌های کاربران ویرگول و پرسپت می‌گذره؛ اما خب نمی تونم بگم توی این نرم افزار وقت تلف نمی‌کنم.

بیشتر اتلاف وقت ما توی همین برنامه سی چهل مگابایتی خلاصه میشه و اگه بتونیم کنترلش کنیم و سراغ کارهایی مثل یادگیری یک چیز جدید بریم، زمان کمتری رو در روز هدر دادیم و جاش یک چیز مفید و تازه‌تر رو یادگرفتیم.

شاید فکر کنید که خب من نصب می‌کنم روزی نهایتا نیم ساعت توش وقت می‌گذرونم و بعدم میرم سراغ کارهای دیگه‌ام. دو سه روز اول همینطوریه که شما میخواید. همه چیز خوبه و شما نگران چیزی نیستید. کم‌کم زمان بیشتری توش می‌مونید تا جایی که حتی یک بار وارد اکسپلورش میشید و دو سه ساعت بعد گوشی‌تون رو میذارید  کنار!

این ذات شبکه‌های اجتماعیه که شما رو توی خودشون نگه دارن. دلیلش چیه؟ دلیلش اینه که هر چقدر شما بهشون توجه کنید مدیرانش ثروتمندتر از قبل میشن. در واقع شبکه‌های اجتماعی نمونه بارز این جمله انگلیسی هستند:

if you are not paying for the product. then you are the product.

اگه شما برای محصولی پولی پرداخت نمی‌کنید، پس شما خودتون محصول هستید.

در واقع اینستاگرام و شبکه‌های اجتماعی دیگه خدمات خودشون رو به رایگان در اختیار شما قرار میدن و شما فکر میکنید هیچ هزینه‌ای برای فعالیت در اونها نمی‌پردازید؛ اما مهم‌ترین دارایی خودتون یعنی زمان رو داخلشون هدر میدید.

تلویزیون

ممکن نیست به فکر توسعه شخصی باشید و نخواید دیگه تلویزیون رو نگاه کنید. مخصوصا حالا که سانسور وحشتناک برخی فیلم‌ها و تکراری بودن تمام شبکه‌ها(به جز ورزش و پویا) باعث شده افراد زیادی تلویزیون‌هاشون رو در طول روز خاموش کنند.

شخصا اگر بخوام فیلمی ببینم به جای صدا و سیما سراغ سایت‌های دانلود فیلم میرم که حداقل سانسور معقولانه‌تری دارن. با این وجود تلویزیون بعد از اینستاگرام مورد بعدی‌ای هست که وقت ما رو تلف میکنه.

بهترین کار اینه که به جای دیدن تلویزیون بروید و کتابی بخونید.مطمئنا از دیدن چند باره‌ی سریالای تکراری و اخباری که از صبح تا شب هیچ چیز جدیدی بهش اضافه نمیشه بهتره.

شرکت در بحث‌های مجازی

Image for post
Image for post

به لطف تلگرام و واتس اَپ الان همه میتونن با هم به راحتی حرف بزنن و بحث کنن. شرکت در این بحث‌ها میتونه موثر و مفید باشه؛ اما در اغلب مواقع اینطور نیست.

برای همینم پیشنهاد میکنم اگر قصد گفتگویی دارید در مورد شخص مقابلتون یکم فکر کنید. من شخصا با همین ترفند از نود درصد بحثای احمقانه جلوگیری میکنم. ولی از بحث‌هایی که در مورد معرفی کتاب یا ورزش یا هر چیز مفیدی که به صورت عملی مفید باشه استقبال میکنم.

وبلاگ‌نویسی

وبلاگ‌نویسی یک کار بسیار جذاب و دوست‌داشتنیه. به خودی خود خیلی هم آموزنده‌ست؛اما در بیشتر اوقات وبلاگ‌نویسی همراه میشه با خوندن وبلاگ‌های بی محتوا، بحث در نظرات و دعواهای وبلاگی که اگه اینطور باشه بهتره وبلاگ‌نویسی رو تموم کنید یا به هر طریقی که میتونید سعی کنید جلوی این اتفاقات رو بگیرید.

حرف آخر

توی این پست چهار مورد از مواردی که از نظرم میتونن وقت ما رو تلف کنن گفتم. این موارد برای هر شخص متفاوته. برای همینم ممکنه که موارد شما با من فرق داشته باشه. پس موارد مخصوص به خودتون رو توی نظرات بهم بگید.

پ

نکته آخر

در این پست همونطور که احتمالا دیدید معایب این موارد گفته شد. دلیل گفته شدن معایب و عدم بیان مواردی مثل اینکه برخی‌ها از این بسترها کسب درآمد می‌کنند، چیزی نبود جز اینکه عامه‌ی مردم از مزایای این موارد استفاده نمیکنند و در نتیجه دچار اتلاف وقت می‌شوند.

مورد دیگری که مطرح بود هم، اینکه نشان بدهم اگر استفاده درست از هرچیزی نباشد شما تبدیل به محصول این شرکت‌ها و سازمان‌ها می‌شوید(تلویزیون و اینستاگرام).

با این وجود مطلب در طی زمان تغییراتی می‌کند و سعی می‌کنم در اعمال این تغییرات به نقد سازنده دوست عزیزی که این مورد را گوشزد کرد توجه کنم.