معرفی برترین سایت‌های فریلنسری ایران

طراحی با پیکس آرت
طراحی با پیکس آرت
طراحی با پیکس آرت

قرار بود این پست به معرفی ابزارهای پیکس آرت اختصاص یابد؛ اما چون پیکس آرت، نرم افزاری است پر از امکانات مختلف، نیاز به ویدیوی آموزشی است که به زودی تهیه خواهد شد.

فریلنسری، امروز شغل اصلی افراد زیادی است. به خاطر این‌که فریلنسرها بر اساس مهارت خود در آمد کسب می‌کنند، این شغل محبوبیت بسیاری دارد؛ چون معمولا افراد در حوزه‌های مورد علاقه خود فعالیت می‌کنند و در جامعه‌ی امروزی ما کار مورد علاقه خود را انجام دادن، یک آرزو و خواست همگانی محسوب می‌شود!

در ادامه‌ی این نوشته قصد دارم اول بگویم که فریلنسری چیست و سپس برترین سایت‌های فریلنسری در ایران را معرفی کنم. بنابراین اگر به این شغل علاقه‌مندید و نمی‌دانید در کدام سایت فعالیت کنید در ادامه این پست مرا همراهی کنید.

فریلنسری چیست؟

وقتی که شما از راه دور کارهاتون رو برای یک شرکت یا کسب و کار خودتان انجام می‌دهید، به شما فریلنسر گفته می‌شود. در واقع فریلنسری یعنی اینکه شما بدون حضور در محل کارتون، کار خود را انجام دهید. برای مثال یک نویسنده فریلنسر بدون اینکه به دفتر شرکتی برود، از طریق اینترنت و در خانه مطالب را می‌نویسد و به شرکت می‌‌دهد و حقوق می‌گیرد.

البته این درصورتی است که شما خودتون را متعهد به یک شرکت کنید. ولی به طور معمول فریلنسرها برای یک شرکت کار نمی‌کنند و تعهدی به یک شخص ندارند. برای همین هم کسی صاحب کارشان نیست و همه به همین خاطر سمتش می‌روند.

درآمد این شغل هم بسته به میزان تجربه شخص است. هرچقدر جلوتر بروید بیشتر درآمد خواهید داشت. البته رزومه سازی، اطلاعات بروز داشتن در مورد حوزه‌ی کاری‌تان هم مهم است. برای همین هم هست که افراد کمی در این‌کار موفق می‌شوند. چون یا اطلاعات کافی را ندارند یا اگر اطلاعات دارند رزومه چندان خوبی ندارند.

کسانی که کار با فتوشاپ،سئو،تولید محتوا،مدیریت شبکه‌های اجتماعی، حل تمارین درسی،عکاسی،ویراستاری و ... رو بلد هستند می‌توانند به عنوان فریلنسر فعالیت خود را شروع کنند.

برترین سایت‌های فریلنسری در ایران

در زیر لیست برخی از سایت‌های فریلنسری که سابقه خوب و کاربران زیادی دارد را تهیه کرده‌ام:

پارسکدرز

پارسکدرز اولین بازارکار آنلاین
پارسکدرز اولین بازارکار آنلاین
پارسکدرز اولین بازارکار آنلاین

پارسکدرز به عنوان اولین پلتفرم فریلنسری ایرانی شروع‌ به فعالیت کرد و روزانه هزاران فریلنسر در آن فعالیت می‌کنند. بیشتر پروژه‌های پارسکدرز از نظر من مرتبط به حل تمارین دانشگاهی، برنامه‌نویسی و طراحی است.

البته برای کسب در آمد از پارسکدرز، راه دیگری هم دارید و می‌توانید با معرفی آن به دوستان و آشنایانتان و از طریق زیرمجموعه گیری در آمد کسب کنید.

پونیشا

Image for post
Image for post

پس از پارسکدرز، پونیشا بهترین سایت فریلنسری ایران است. البته برای کسب در آمد از آن نیاز است که اشتراک ویژه آن را خریداری کنید تا در ارسال درخواست پروژه مشکلی نداشته باشید.

در پونیشا می‌توانید از هر مهارتی که دارید کسب درآمد کنید. مثلا اگر نصب وردپرس بلد باشید، می‌توانید پروژه‌های زیادی را در این سایت بگیرید.

انجام میدم

در انجام میدم شما می‌توانید یک صفحه برای خود بسازید، مهارت ها و رزومه خود را بنویسید و به مرور پروژه‌های بسیار زیادی را بگیرید. انجام میدم بعد از پونیشا و پارسکدرز فعال‌ترین سایت در زمینه فریلنسری هست .

برای عضویت در این سایت، تنها نیاز به یک ایمیل و شماره تلفن دارید. 

در انجام میدم می‌توانید همانند پارسکدرز از همکاری در فروش یا زیر مجموعه گیری کسب در آمد کنید:

کاریشه

کاریشه اولین سایتی است که من در آن عضو شدم.(برای تست) سرعت بالا و محدودیت‌های کمی که دارد این سایت را به عنوان بهترین سایت در این زمینه معرفی می کند. توی این سایت بیشتر اوقات در زمینه مهارت‌های دیجیتالی پروژه هست؛ اما مثل پارسکدرز نیست که بیشتر پروژه ها حل تمرین دانشجوییه!

وبلاگ شخصی

اگر اهل وبلاگ‌نویسی هستید و توانایی راه انداختن سایت را دارید، یک سایت شخصی راه بیندازید و در مورد تخصصتون مطلب بنویسید. پس از مدتی می‌توانید پلن هایی برای کارفرماها طراحی و سپس با انجام پروژه برای دیگران کسب در آمد کنید.

این روش بسیار پر درآمدتر از فعالیت در پونیشا و ... است. به چند دلیل:

  • در سایت های فریلنسری به دلیل رقابت بالا درآمد کمتری دارید. اما در وبسایت شخصی چون با نوشتن میزان مهارت خود را نشان داده‌اید و رقابتی با کسی ندارید پروژه‌های بهتری پیدا خواهید کرد.
  • در وبسایت شخصی به طور معمول قردادهای بلند مدت می‌بندید. اما در سایت های فریلنسری کم می‌شود که چنین اتفاقی بیفتد و برای بستن قرار داد باید حداقل چندین بار کار انجام بدید.
  • در وبسایت شصی شما میزان پروژه ها را بر اساس توانایی خود می‌گوئید و کارفرما درصورتی که با اون میزان موافق باشد به شما پیشنهاد همکاری می‌دهد. اما در سایت های فریلنسری شما گاهی مجبورید که چندین پروژه را با هم انجام بدید تا درآمد بیشتری داشته باشید. بنابراین کیفیت کارتون پائین می‌آید و مشتری‌هاتون را از دست می‌دهید. بنابراین وبسایت شخصی بهتر است.

حرف آخر

در این مقاله بهترین وبسایت‌ها و یک روش برای فریلنسری به شما معرفی کردم. امیدوارم که این مطلب برایتان مفید بوده باشد. اما نکته‌ای که هست اینه سایت های دیگری هم هستند من این چهار سایت را براساس مواردی مثل تعداد پروژه، میزان کارمزد و ... بررسی کردم و از نظرم بهتر از بقیه بودند.

اگر شما هم سایتی می‌شناسید در نظرات معرفی کنید.