نقش استراتژیک طلا می تواند با تشدید فشار اقتصادی چین بدرخشد
 

Image for post
Image for post

قيمت سكه پارسيان عيار 750 اقتصاد چین با چالش هایی مواجه است. اخیراً، بسیاری از صنایع در استان‌های بزرگ تحت تأثیر سهمیه‌بندی برق و قطع‌های اجباری در جهت دستیابی به اهداف کاهش انرژی و شدت انتشار قرار گرفته‌اند. و این می‌تواند برای مدتی ادامه داشته باشد و فشار بیشتری را بر طرف عرضه اقتصاد وارد کند. در حال حاضر نشانه هایی از کاهش سرعت را نشان می دهد.

در همین حال، سمت تقاضای اقتصاد چین در حال ضعیف شدن است. رشد سالانه خرده‌فروشی چین در ماه اوت به 2.5 درصد کاهش یافت که کاهش شدیدی نسبت به ماه‌های گذشته داشت. رشد سرمایه گذاری در املاک، فروش و ساخت و سازهای جدید نیز به سرعت در حال کاهش است. این می تواند به دلیل ترکیبی از تجدید حیات نسخه دلتا و مقررات سختگیرانه تر در بازار املاک باشد. قیمت سکه پارسیان 50 سوتی با عیار 750

 

نمودار 1: هر دو طرف عرضه و تقاضا در اقتصاد چین اخیراً با چالش هایی روبرو شده اند


منبع: دفتر ملی آمار، شورای جهانی طلا


این فشار نزولی بر اقتصاد چین دو پیامد عمده دارد. اول، یک اقتصاد ضعیف می تواند به طور بالقوه خطرات بازار سهام را افزایش دهد - که تا حدی با افزایش اخیر در نوسانات بازار سهام منعکس شد. طلا با رابطه منحصر به فرد خود با بازار سهام چین و استقلال از اقتصاد چین، می تواند ابزار موثری برای سرمایه گذاران باشد.

 

نمودار 2: طلا، یک متنوع کننده موثر ریسک بازار سهام
همبستگی شرطی بین Au9999 و شاخص سهام CSI در دهه گذشته*

 

منبع: بورس شانگهای، بورس طلای شانگهای، بلومبرگ، اداره معیار ICE
*بر اساس تغییرات قیمت هفتگی در شاخص سهام CSI300 و Au9999 در RMB بین سپتامبر 2011 و سپتامبر 2021.


دوم، در بحبوحه محدودیت‌های عرضه، قیمت کالاها ممکن است به افزایش خود ادامه دهد که منجر به فشار تورمی بیشتر در دروازه‌های کارخانه شود. در نتیجه، شاخص‌های قیمت خرده‌فروشی در بسیاری از مقوله‌ها مانند لوازم خانگی و حمل‌ونقل افزایش چشمگیری داشت. اما در عین حال، تقاضا همچنان ضعیف است. این می تواند نشانه خطر بالقوه رکود تورمی باشد. و تحقیقات ما نشان می‌دهد که طلای RMB در طول دوره‌های مشابه رکود تورمی بهتر از سایر طبقات دارایی اصلی RMB عمل می‌کند. ما معتقدیم که این می‌تواند طلا را به یک مکمل ارزشمند برای پرتفوی سرمایه‌گذاران تبدیل کند.

 

جدول 1: طلا در دوره های مشابه رکود تورمی در چین بازدهی بالاتری داشته است
بازده مشروط دارایی ها در دوره های مختلف *

 

منبع: بورس طلای شانگهای، مرکز قیمت گذاری اوراق قرضه چین، شرکت شاخص اوراق بهادار چین، باد، شورای جهانی طلا
*محاسبه بر اساس داده‌های روزانه Au9999، شاخص سهام CSI300، شاخص ترکیبی جدید ChinaBond و شاخص صندوق بازار پول CSI بین سال‌های 2004 و 2020. تقسیم‌بندی چرخه‌های اقتصادی چین بر اساس «ساعت سرمایه‌گذاری بهبودیافته در چین: چرخش چرخه و دارایی» است. عملکرد کلاس" توسط رن زپینگ و تغییرات در شاخص هایی مانند SHIBOR و نرخ رپو. قیمت سکه پارسیان 750 عیار


با نگاهی به آینده، بسیاری از اقتصاددانان بسته های محرک بیشتری را برای حمایت از تقاضای داخلی پیش بینی می کنند. ما معتقدیم که چین احتمالاً پس از محو شدن شوک های کوتاه مدت و اجرای سیاست های محرک به ثبات اقتصادی دست خواهد یافت. اما در حال حاضر، توانایی محافظت در برابر نوسانات بازار سهام محلی و عملکرد بهتر از سایر دارایی‌ها در دوره‌های مشابه رکود تورمی در چین می‌تواند باعث درخشش طلا در پرتفوی سرمایه‌گذاران شود.

از 26 سپتامبر، حدود 25 شرکت فهرست شده برنامه های خود را برای توقف تولید به دلیل قطع برق، از مواد شیمیایی گرفته تا مواد و فولاد، اعلام کردند. برای اطلاعات بیشتر، لطفاً به این آدرس مراجعه کنید: قطع برق چین در میان کمبود و فشار آب و هوا گسترش می‌یابد (yahoo.com)

2برای اطلاعات بیشتر، لطفاً بازدید کنید: بهبود اقتصادی چین با ادامه COVID-19 متوقف می‌شود | Fox Business و چین برای تشدید مقررات بازار املاک و مستغلات (www.gov.cn)

3برای اطلاعات بیشتر، لطفاً به آدرس زیر مراجعه کنید: www.163.com/dy/article/GIP04QLA0519IGF7.html و بانک مرکزی چین نقدینگی را به بازار تزریق می کند - Chinadaily.com.cn