گوش: حقایق، عملکرد و بیماری

گوش ها نه تنها توانایی شنیدن را دارند ، بلکه امکان حفظ تعادل را نیز فراهم می کنند
گوش ها نه تنها توانایی شنیدن را دارند ، بلکه امکان حفظ تعادل را نیز فراهم می کنند
گوش ها نه تنها توانایی شنیدن را دارند ، بلکه امکان حفظ تعادل را نیز فراهم می کنند

گوش فقط اندام شنوایی نیست. بلکه یک سیستم پیچیده از اعضا بدن است که نه تنها به انسان امکان شنیدن می‌دهد، بلکه راه رفتن را نیز برای انسان امکان پذیر ‌می‌کند.

اندازه گوش انسان چقدر باید باشد؟

گوش‌ها در اشکال و اندازه‌های مختلف وجود دارد. بر اساس مطالعه‌ای در مجله Plastic and Reconstructive Surgery، به طور معمول، گوش مردان بزرگتر از زنان است. محققان همچنین دریافتند که متوسط اندازه ​​گوش در حدود 2.5 اینچ (6.3 سانتی متر) طول و لوب گوش متوسط ​​0.74 اینچ (1.88 سانتی متر) طول و 0.77 اینچ (1.96 سانتی متر) عرض است. آنها همچنین خاطر نشان کردند که با افزایش سن، گوش واقعاً بزرگتر می شود.

به عنوان مثال، محققان در آلمان در سال 2007 در مقاله Anthropologischer Anzeiger: Journal of Biology and Clinical Anthropology گزارش دادند كه اندازه گوش‌های زنان كمتر از گوش مردان است. در حالی که حداکثر طول گوش برای یک خانم 20 ساله در این مطالعه 2.4 اینچ (6.1 سانتی متر) بود، این اندازه برای زنان بالاتر از 70 سال به 2.8 اینچ (7.2 سانتی متر) رسید. برای مردان، این طول ها 2.6 اینچ (6.5 سانتی متر)  در سن 20 سالگی و 3 اینچ (7.8 سانتی متر) برای افراد بالای 70 سال بود.

مطالعه دیگری در دانشگاه تکزاس تک این مشاهده را تأیید کرد. این مطالعه نشان داد که با افزایش سن، دور گوش به طور متوسط ​​0.51 میلی متر در سال افزایش می یابد، احتمالاً به دلیل تغییرات پیری کلاژن است. همبستگی بین سن و دور گوش را می توان در یک معادله قرار داد: 

دور گوش به میلی متر =   88.1+ (0.51 x سن فرد). 

برعکس ، بنابراین می توان سن فرد را با توجه به اندازه گوش فرد ، با استفاده از معادله محاسبه کرد:

سن فرد= 1.96 x (دور گوش در میلی متر - 88.1)

 گوش ها چگونه کار می کنند؟

گوش دارای سه قسمت اصلی است: گوش خارجی، گوش میانی و گوش داخلی. همه آنها دارای ویژگی‌های متفاوت اما مهمی هستند که شنوایی و تعادل را تسهیل می کنند.

شنوایی چگونه کار می کند
گوش خارجی که به آن گوش یا پینا نیز گفته می شود، حلقه غضروف و پوست است که به قسمت خارجی سر متصل می شود. این کار تقریباً مانند مگافون کار می کند. طبق پزشکی نبراسکا، امواج صوتی از طریق گوش خارجی هدایت می شوند و به کانال شنوایی خارجی منتقل می شوند. مجرای شنوایی بخشی از سوراخ گوش است که هنگام مشاهده گوش از نزدیک به راحتی دیده می شود.

امواج صوتی از مجرای شنوایی عبور می‌کنند و به غشای تمپان معروف به لاله گوش می‌رسند. درست مانند ضربه زدن به طبل توسط چوب طبل، ورق نازک بافت همبند هنگام برخورد امواج صوتی به آن ارتعاش می کند.

ارتعاشات از غشای تمپان عبور کرده و وارد گوش میانی می‌شوند که به آن حفره تمپان نیز گفته می شود. بر اساس دائره المعارف بریتانیکا، حفره تمپان با مخاط پوشانده شده و با هوا و استخوان های شنوایی پر شده است، که سه استخوان کوچک به نام های ماله (چکش) ، اینکوس (سندان) و رکهای (رکاب) است.

طبق کتابخانه ملی پزشکی (NLM)، همزمان با لرزش استخوان ها، رکها ساختاری به نام پنجره بیضی را به داخل و خارج می‌رانند. این عمل به گوش داخلی و حلزون گوش منتقل می شود، ساختاری مارپیچی و پر از مایع که شامل اندام مارپیچی کورتی است که اندام گیرنده شنوایی است. سلولهای ریز مو در این اندام ارتعاشات را به تکانه های الکتریکی ترجمه می کنند که توسط اعصاب حسی به مغز منتقل می شوند.

آناتومی گوش
آناتومی گوش
آناتومی گوش

گوش‌ها چگونه به تعادل کمک می کنند

لوله استاش یا همان فارنژوتیمپانی فشار هوای گوش میانی را با فشار هوا در جو برابر می کند. این فرایند به انسان کمک می کند تا تعادل خود را حفظ کند.

کمپلکس دهلیزی، در گوش داخلی، برای تعادل نیز مهم است زیرا حاوی گیرنده‌هایی است که حس تعادل را تنظیم می کنند. گوش داخلی به عصب vestibulocochlear متصل است که اطلاعات صوتی و تعادلی را به مغز منتقل می کند.

بیماری های گوش و شرایط

گوش ها اندام‌های ظریفی هستند که می‌توانند در اثر صدمات جسمی، باکتری یا حتی تغییر در محیط آسیب ببینند. طبق NLM، عفونت گوش شایع ترین بیماری در نوزادان و کودکان خردسال است. طبق آکادمی پزشکان خانواده آمریکا، علائم رایج عفونت گوش، تخلیه گوش، کاهش شنوایی، گوش درد، تب ، سردرد، درد در گوش و احساس سیری در گوش است.

بیماری منیر یک بیماری گوش داخلی است که ممکن است نتیجه مشکلات مایعات داخل گوش باشد. علائم شامل کاهش شنوایی، فشار یا درد، سرگیجه و وزوز گوش است. وزوز گوش در گوش ها خروشان است. همچنین می تواند به دلیل صداهای بلند، داروها یا دلایل مختلف دیگر ایجاد شود.

طبق گفته NLM، باروتروما گوش آسیب دیدگی گوش است که به دلیل تغییر فشار فشار یا فشار آب ایجاد می شود. این به طور معمول در هنگام پرواز در هواپیما، مسافرت به مکان هایی در ارتفاع زیاد یا غواصی در آب های عمیق اتفاق می افتد. علائم شامل درد، گرفتگی گوش، کاهش شنوایی و سرگیجه است. بوتروما را می توان با "بیرون آوردن" گوش‌ها با خمیازه کشیدن، آدامس یا تلاش برای دمیدن به سمت بیرون در حالی که بینی را محکم نگه داشته و دهان را بسته نگه داشت.

موم گوش که سرومن نیز نامیده می شود، دارای خواص ضد باکتری است و همچنین گوش را روان و محافظت می کند. بر اساس آکادمی گوش و حلق و بینی آمریکایی، مقادیر طبیعی نباید اکثر مردم را آزار دهد، هرچند گاهی اوقات ممکن است موم جمع شود و باید برداشته شود. علائم تجمع موم احساس انسداد گوش ، سرفه ، بو ، ترشح ، خارش و کاهش شنوایی است.

از دست دادن شنوایی

کاهش شنوایی فقط چیزی نیست که افراد پیر را آزار دهد. از هر 1000 نوزاد متولد شده از دو تا سه در هر دو گوش کم شنوایی دارند. طبق گفته انستیتوی ملی ناشنوایی و سایر اختلالات ارتباطی (NIDCD) ، 15٪ از آمریکایی‌های 18 ساله و بالاتر نوعی از مشکلات شنوایی را گزارش می کنند.

حتی در این صورت، طبق NIDCD، سن بزرگترین پیش بینی کننده کاهش شنوایی در افراد 20 تا 69 ساله است. شنوایی به طور معمول با افزایش سن به طور طبیعی کاهش می یابد، اگرچه آسیب به گوش می تواند باعث کم شنوایی در سنین پایین شود.

ارتقا سلامت گوش

وقتی شنوایی از بین رفت، ترمیم آن به طور طبیعی غیرممکن است. بیشتر بیماران کم شنوا نیاز به جراحی یا سمعک دارند. افرادی که در فعالیت های پر سر و صدا یا سرگرمی هایی مانند رویدادهای ورزشی ، کنسرت های موسیقی ، ورزش تیراندازی ، موتور سواری یا چمن زنی شرکت می کنند ، باید از گوش های گوش یا هدفون های نویز دهنده یا مسدود کننده سر و صدا برای محافظت از گوش استفاده کنند.

تمیز کردن دقیق روش دیگری برای جلوگیری از کاهش شنوایی و آسیب دیدن آن است. آکادمی گوش و حلق و بینی آمریکا پیشنهاد می دهد گوش خارجی را با پارچه تمیز کنید. سپس ، چند قطره روغن معدنی ، روغن کودک ، گلیسیرین یا قطره های تجاری در گوش قرار دهید تا موم نرم شود و به تخلیه آن از گوش کمک کند. چند قطره پراکسید هیدروژن یا پراکسید کاربامید نیز ممکن است کمک کند. هرگز چیزی را در گوش فرو نکنید.