چرا دندان عقل دیر در می آید؟

چرا دندان عقل دیر در می آید؟
چرا دندان عقل دیر در می آید؟
چرا دندان عقل دیر در می آید؟

درآوردن دندان عقل برای بسیاری از افراد در اواخر نوجوانی و اوایل دهه 20 زندگی رسمی است. اما چرا آنها در دوران کودکی با بقیه دندان های دائمی ما وارد نمی شوند؟

پاسخ به رشد کودک برمی گردد. طبق مطالعه اکتبر 2021 در مجله Science Advances، در فک کودک فضای کافی برای دندان عقل وجود ندارد. اما همانطور که یک کودک رشد می کند، فک او نیز رشد می کند و فضای بیشتری برای رویش دندان عقل وجود دارد.

با این حال، بسیاری از فک های انسان مدرن به اندازه ای رشد نمی کنند که دندان عقل بدون مشکل وارد شود، به همین دلیل است که کشیدن دندان عقل بسیار رایج است. باز هم، این به دلیل رشد کودک است. انسان‌های باستان رژیم‌های غذایی پر از آجیل سفت، سبزیجات نپخته، گوشت‌های گیج‌دار و سایر غذاهای سفت می‌خوردند. جولیا بوگنر، انسان شناس در کالج پزشکی دانشگاه ساسکاچوان در کانادا، در گفتگو می نویسد: پیروی از این رژیم در دوران جوانی باعث می شود که فک بلندتر شود. اما از آنجایی که مردم در کشورهای صنعتی به سمت خوردن غذاهای نرم تر روی آورده اند، ما از به حداکثر رساندن پتانسیل رشد فک خودداری کرده ایم.

یکی دیگر از دلایلی که دندان عقل در سنین جوانی در می آید این است که تا آن زمان به دندان عقل نیازی نشده است. زمانی که افراد باستانی دندان های آسیاب خود را به خاطر غذای سفت و سخت آسیاب می کردند یا از دست می دادند، دندان های عقل – دسته سوم دندان های آسیاب – جای آن ها را می گرفتند. استیون کوپفرمن، جراح دهان در Cedars Sinai در لس‌آنجلس، می‌گوید: «آن‌ها به‌عنوان نوعی پشتیبان برای کسی هستند که ممکن است یک دندان مولر دیگر را از دست داده باشد». اما از آنجایی که بیشتر افراد در سنین کودکی دندان های آسیاب خود را از دست نمی دهند، دندان عقل تا بزرگسالی منتظر می ماند. به عبارت دیگر، اگر در کودکی یا نوجوانی دندان های آسیاب خود را از دست داده اید یا آنها را زمین می گذارید، دندان های عقل شما طوری برنامه ریزی شده اند که برای پر کردن این شکاف رویش کنند.

اولین مجموعه دندان‌های آسیاب دائمی یا دندان‌های پشت دهان که برای آسیاب کردن غذا طراحی شده‌اند، برای اولین بار در حدود 6 سالگی، زمانی که کودک شروع به از دست دادن دندان‌های شیری خود می‌کند، ظاهر می‌شود. در حدود سن 12 سالگی، دندان های آسیاب دوم ظاهر می شوند و به عنوان پشتیبان برای دندان های آسیاب 6 ساله در صورت ایجاد حفره عمل می کنند. دندان آسیاب سوم یا دندان عقل در حدود سنین 17 تا 21 سالگی ظاهر می شود.

امروزه دندان‌پزشکان اغلب دندان‌های عقل را خارج می‌کنند، زیرا بیرون آمدن آن‌ها می‌تواند باعث درد در شلوغی دهان شود. حتی اگر فردی درد نداشته باشد، کشیدن دندان عقل در سنین جوانی می تواند از مشکلات سلامتی در مراحل بعدی زندگی مانند عفونت لثه جلوگیری کند. دندانپزشکان و جراحان دهان عموماً دندان عقل را به عنوان یک اقدام پیشگیرانه در سن 27 سالگی خارج نمی کنند، زیرا خطرات عوارضی مانند آسیب به اعصاب مجاور افزایش می یابد. با این حال، افراد ممکن است پس از این سن، دندان عقل خود را خارج کنند، معمولاً به دلیل مشکلاتی مانند درد.

اکثر افراد دارای 32 دندان هستند که شامل چهار دندان عقل می شود. کوپفرمن گفت، اما برخی افراد کم و بیش دارند و ممکن است برخی افراد به طور کلی دندان عقل خود را از دست داده باشند. برخی دیگر ممکن است یک مولر چهارم به نام پارامولار در پشت هر دندان عقل داشته باشند. تقریباً هرگز فضای کافی برای پارامولرها در دهان انسان مدرن وجود ندارد، بنابراین آنها همیشه همزمان با دندان عقل خارج می شوند.

با این حال، همه دندان عقل خود را در نمی آورند. کوپفرمن می‌گوید: «حتی امروزه، زمانی که افراد برای اهداف بریس دندان کشیده می‌شوند، اغلب دندان عقل خود را حفظ می‌کنند زیرا فضای کافی برای آنها وجود دارد.»

با این حال، حفظ دندان عقل می تواند منجر به مشکلاتی شود. همه دندان های عقل در اواخر نوجوانی و اوایل دهه 20 از لثه بیرون نمی آیند. اما با افزایش سن و عقب نشینی لثه‌های فرد، ممکن است دندان عقل او از بین برود. کوپفرمن گفت: در این مورد، دندان عقل فقط تا حدی از لثه بیرون می آید، بنابراین مستعد پوسیدگی است و بنابراین باید برداشته شود.

مخالفانی وجود دارند که [ادعا می‌کنند] همه جراحان فقط سعی می‌کنند با درآوردن دندان عقل درآمد کسب کنند، اما من فکر می‌کنم اگر نوجوانی را می‌شناسید و فقط چند عکس اشعه ایکس دیده‌اید، می‌دانید که دلیل خوبی برای گرفتن آن وجود دارد. کوپفرمن گفت.