چرا بدن شما گاهی اوقات هنگام خوابیدن تکان می‌خورد

بخواب! چقدر زیبا. 

چراغ‌ها را خاموش می کنی. چشمان خسته خود را می‌بندید. آه می کشید آرام می‌شوید و تنفس شما کند می شود. ذهن شما شروع به پرسه زدن می‌کند و در فراموشی شبانه محو می شود. سپس… 

سفر می‌کنید ، می‌افتید. بدن شما می‌لرزد. پای شما لگد می‌زند. قلب شما تند می‌تپد. متعجب می‌شوید؟ چه شده؟ آیا به اشتباه روی جای نامناسبی خوابیده‌ام؟جواب منفی است. 

شما وضعیت یک احمق هیپنوتیزمی را تجربه کردید.

Image for post
Image for post

احمق هیپنوتیزمی چیست؟

حركات ناگهانی در هنگام خواب آلودگی یا شروع خواب پدیده ای است كه هنگام انتقال بدن از بیداری به خواب اتفاق می افتد. که شامل یک انقباض ناگهانی عضله است و غالباً با احساس افتادن یا لغزش همراه است. این همان اسپاسم عضلانی عجیبی است که هنگام خوابیدن در رختخواب و  تلاش برای خوابیدن اتفاق می افتد و ناگهان بیدار می شوید زیرا احساس می کنید در چیزی گیر افتاده اید. حرکات هیپنوتیزم معمول و خوش خیم هستند. اما علت آنها چیست؟ 

خب ، هیچ کس واقعاً نمی داند. این مورد هنوز هم یک راز است. با این حال ، محققان فرضیه‌های مختلفی ارائه کرده‌اند که ممکن است آن را توضیح دهد ، در ادامه دو مورد از بهترین آنها آورده شده است.

فرضیه 1: بدن شما دچار انقباض می شود زیرا فلج خواب بر حرکات روزانه غالب می شود

 اگر رختخواب خود را مانند یک رینگ بوکس دیدید، چگونه می توانید هم بستر خود را لگدمال و کوفته از خواب بیدار نکنید؟ آیا به این دلیل است که شما در حال دیدن یک رویای مکمل هستید که شما آنها را در مقابل مشت‌ و لگد می گیرید؟
جواب منفی است. هنگام خواب بدن شما فلج می شود. این به دلیل چیزی به نام آتونیای خواب یا به طور مختصر REM است که از ایجاد رویاهایتان جلوگیری می کند.
REM با مهار نورون های حرکتی شما کار می‌کند. این کار را با بالا بردن میزان الکتریکی که مغز باید یک نورون حرکتی را برای تحریک حرکت ارسال کند، انجام می دهد. بنابراین، به عنوان مثال، مقدار کمی الکتریسیته که مغز شما به انگشت شما می‌فرستد تا وقتی بیدار هستید حرکت کند ، وقتی تحت اتونیاک REM هستید دیگر کافی نیست.

Image for post
Image for post


اکنون مسئله این است که در بدن شما هیچ کلید روشن / خاموش وجود ندارد که همه نورونهای حرکتی شما را یک باره مهار کند. در عوض، زیر سیستم‌های مغز شما که خواب را کنترل می‌کنند، باید از زیر سیستم‌های کنترل کننده بیداری کنترل کنند. و بعضی اوقات ، در طول این مسابقه کشتی، برخی از نورون‌های حرکتی به طور تصادفی شلیک می شوند و بدن شما دچار لرزش می شود.

فرضیه 2: مغز شما فکر می کند شما میمونی هستید که از روی درخت می افتد

تصور کنید که میمون هستید و آخرین اشعه‌های نور خورشید در پشت پوشش جنگل سبز ناپدید شده اند. هوا تاریک می شود و شما با خود می‌گویید: زمان خواب است. مغز شما شروع به ترشح مقداری ملاتونین در جریان خون شما می‌کند و خمیازه می‌کشید. خواب آلود ، روی یک شاخه درخت راحت قرار می گیرید.
پلک های شما سنگین شده و تنفس شما کند می‌شود. دنیای خارج کمرنگ می شود. در این مرحله ، قسمت ناخودآگاه مغز شما را به دست می گیرد و می گوید: "زمان برای راه اندازی تصاویر رویایی عالی است." مغز شما رویای خود را آغاز می کند ، و درست زمانی که می خواهید کاملاً سر خود را تکان دهید ، متوجه می شود که تمام عضلات شما به طور ناگهانی و غیرمنتظره شل شده اند. مغز شما وحشت زده فریاد می زند ، ما در حال سقوط آزاد هستیم! لعنتی! بیدار شو 

Image for post
Image for post


همانطور که احتمالاً می دانید، ما انسان‌ها از نخستیان هستیم که روی درختان زندگی می کردیم و می خوابیدیم. این بدان معنی است که برخی از کارهای معمول مغز میمون را به ارث برده ایم که دیگر هیچ هدفی ندارند. در میان آنها، طبق فرضیه سقوط میمون، بازتابی وجود دارد که هنگام سقوط از درخت شما را بیدار می کند.
می بینید که وقتی میمون به طور غیرمنتظره ای از هوا در حال افزایش است، دیگر نیازی به عضلاتش نیست و لگد می زند. به طور گیج کننده ای ، هنگام خواب عضلات شما نیز شل می شوند.
بنابراین، هنگامی که به خواب می روید و ماهیچه هایتان کمی سریع شل می شوند ، مغز بزرگ شما گاهی اوقات این موضوع را به دلیل سقوط از درخت تعبیر می‌کند. در نتیجه ، مغز شما آزاد می شود و رفلکسی را تحریک می کند که شما را از خواب بیدار می کند و سعی می کنید برای سقوط قریب الوقوع در کف جنگل آماده شوید. مغز شما در حالت خواب آلودگی چیزی نمی داند و اینکه دیگر در درختان زندگی نمی کنید.

باید چه کرد؟

حرکات هیپنیکال، انقباضات عضلانی غیرارادی هستند که در حین انتقال از بیداری به خواب اتفاق می‌افتند. به احتمال زیاد اگر بیش از حد قهوه بخورید، استرس داشته باشید یا کمبود خواب داشته باشید یا قبل از خواب ورزش شدید انجام دهید ، این اتفاق می افتد. این واقعه را حدود 70٪ مردم تجربه کرده اند. با این وجود، آنها به خوبی درک نشده اند.در هر صورت ، احمق های هیپنیک خوش خیم هستند و جای نگرانی نیست.