واکسن اِسپوتنیک روسیه 

بعد از کلی تحقیق و چرخیدن تو سایت‌ها و خوندن راجع به واکسن روسی تصمیم گرفتم تا اطلاعاتم رو کامل‌تر و معتبرتر کنم. به خاطر همین مستقیم رفتم سروقت سایت تولید کننده واکسن روسی و راجع به اون خوندم. تصمیم دارم تا در اینجا برای شما هم راجع به واکسن اسپوتنیک که ایران اخیرا خریداری کرده بنویسم و به اشتراک بگذارم. امیدوارم برای دوستان مفید باشه. 

خب بریم سر اصل مطلب واکسن واکسن و واکسن . کرونا بعد از کلی جولان دادن در دنیا و کلی تلفات گرفتن مثل اینکه دست از سر ما برنمیداره باید یه راه چاره ای پیدا کنیم. والا اینجوری که داره پیش میره سراغ تک تک ما میاد و با خداست که کی زنده بمونه بعدش. الان بیشتر از یک ساله که کرونا سرو کله ش پیدا شده و از همون اوایل کل دنیا برای ساخت واکسن شروع به کار کردن. خداییش ایران هم هر چی داشت در زمینه واکسن رو کرد اما تا حالا به صورت رسمی اعلام نکرده که واکسنی ساخته و تا چند درصد موفق بوده. به خاطر همین مجبوریم تا از کشورهایی که در زمینه ساخت و تست واکسن اطمینان بیشتری دارند، واکسن بخریم.

Image for post
Image for post

کشورهای انگشت شماری از جمله روسیه به صورت رسمی اعلام کردن که ما واکسن رو تولید کردیم و موفق عمل کرده. به خاطر تحریم و مسائل سیاسی، کشور ما تا حالا موفق به خرید واکسن نشده اما همین اخیرا بالاخره رسانه ملی به صورت رسمی ورود اولین محموله واکسن به کشور رو اعلام و تایید کرد. 

شرکت اسپوتنیک روسیه 

قبل از معرفی خود واکسن میخوام کمی راجع به این شرکت واکسن سازی براتون توضیح بدم. اسپوتینک یک شرکت روسی هست که در زمینه ساخت و تولید واکسن فعالیت میکنه. از دهه 1980، مرکز گامالیا ایجاد بستر فناوری تولید واکسن رو برای آدنو ویروس‌ها که در آدنوئیدهای انسانی یافت میشه و معمولا راه انتقال اونا مثل سرماخوردگی هست رو شروع کرد.

مرکز گامالیا در سال 2015 دو واکسن برای  تب ابولا رو  تولید و ثبت کرد. واکسن ها به طور رسمی برای استفاده توسط وزارت بهداشت روسیه تأیید شدند. حدود 2000 نفر در گینه در سال‌های 18-2017 تزریق واکسن گامالیا را انجام دادند و مرکز تحقیقات گامالیا حق ثبت اختراع واکسن ابولا را دریافت کرد. این شرکت بعد از گذشت مدتی و با پیدا شدن بیماری مِرس واکسن اون رو هم ساخت. همچنین ساخت واکسن آنفولانزا هم یکی دیگه از کارای اوناست که مدارک و مستندات تاییدیه در سایتشون موجود است اگر علاقه مند بودید می‌تونید ببینید. 

Image for post
Image for post

واکسن کرونای اسپوتنیک

این واکسن به نام اولین ماهواره فضایی شوروی نامگذاری شده است. پرتاب Sputnik-1 در سال 1957 باعث تحریک تحقیقات فضایی در سراسر جهان شد و به اصطلاح "لحظه Sputnik" را برای جامعه جهانی ایجاد کرد.

اخیرا این شرکت به طور رسمی اعلام کرده که موفق به ساخت واکسنی برای کرونا هم شده که ایران هم مقداری از اون رو خریداری کرده و قرار هست که به یک سری از گروه‌های پر خطر از جمله کادر درمان و کارکنان نیروهای مسلح تزریق بکند. اما بریم و در مورد واکسن روسی بیشتر بدونیم.

طبق گفته این شرکت روسی، اسپوتنیک وی (Sputnik V)  اولین واکسن ثبت شده در جهان است که در حال حاضر در بیش از 15 کشور جهان ثبت شده است. این واکسن در آزمایش بالینی در روسیه به بیش از 31000 داوطلب تزریق شد. آزمایشات بالینی فاز 3 هم در امارات ، هند ، ونزوئلا و بلاروس انجام شده است.

Sputnik V یکی از سه واکسن در جهان است که بیش از 90 درصد کارایی دارد. اثر واکسن بر اساس تجزیه و تحلیل داده‌ها در مورد 19،866 داوطلب ، که دوز اول و دوم دوز واکسن را دریافت کرده اند، در 91.6٪ تأیید شده است.

طبق گفته شرکت تولید کننده هزینه یک دوز واکسن برای بازارهای بین المللی کمتر از 10 دلار است. فرم لیوفیلیزه شده (خشک) واکسن را می‌توان در دمای 2 تا 8 درجه سانتیگراد نگهداری کرد، که امکان توزیع آسان در سراسر جهان، از جمله مناطق دشوار دمایی را فراهم می‌کند.

اسپوتنیک در بدن چطور عمل میکنه

اسپوتنیک یه واکسن مبتنی بر بردار هست.بردار اسم فناوری مورد استفاده تولید واکسن شرکت اسپوتنیک هست. فناوری "بردارها" میتونن ماده ژنتیکی را از ویروس به دیگر سلول منتقل کنند. ژن آدنو ویروس، که باعث عفونت در بدن میشه ، با استفاده از واکسن حذف میشه در حالی که ژنهای با کد پروتئین به هسته ویروس دیگری وارد می شود. این عنصر جدید برای بدن بی خطره و به سیستم ایمنی بدن کمک میکنه تا واکنش نشان بده و آنتی بادی تولید کنه، که از ما در برابر عفونت محافظت می کند.

Image for post
Image for post

بستر فناوری برداری ایجاد واکسن‌های جدید را از طریق اصلاح ناقل و حامل اولیه ویروس با مواد ژنتیکی از ویروس‌های جدید در حال ظهور آسان تر و سریع تر میکنه که به ایجاد واکسن‌های جدید در مدت نسبتاً کوتاه کمک می کند. چنین واکسن‌هایی پاسخ سریع سیستم ایمنی بدن انسان را تحریک میکنن. ویروس‌های آدنو انسانی به راحتی از این طریق مهندسی میشن. 

ایمنی و کارآیی

به منظور اطمینان از مصونیت پایدار انسان در برابر واکسن، دانشمندان روسی با استفاده از دو نوع مختلف ناقلین آدنو ویروس (rAd26 و rAd5) برای واکسیناسیون اول و دوم ، برای تقویت اثر واکسن ایده مهمی داده‌اند. استفاده از آدنو ویروس‌های انسانی به عنوان بردار بی خطر است زیرا این ویروس ها که باعث سرماخوردگی می شوند ، جدید نیستند و از هزاران سال پیش وجود داشته است.

دوز دوم واکسن

برخلاف سایر واکسن‌های مشابه، اسپوتنیک از دو نسخه متفاوت از واکسن برای دوز اول و دوم استفاده می‌کند که با فاصله 21 روز از هم تزریق می‌شوند. هر دوز واکسن ویروس کرونا را هدف قرار می‌هند، اما از دوزهای مختلفی ویروس خنثی شده استفاده می‌کنند. دانشمندان روسی معتقدند که استفاده از دو فرمول مختلف سیستم ایمنی بدن را حتی بیش از دو بار استفاده از نسخه مشابه تقویت می کند و ممکن است از حفاظت طولانی مدتی برخوردار باشد. علاوه بر اثبات موثر بودن، هیچ واکنش جدی مرتبط با واکسن در طول آزمایش دیده نشده است. برخی از عوارض جانبی از  واکسن اسپوتنیک انتظار می رود اما این موارد معمولاً خفیف است، از جمله بازو درد، خستگی و کاهش دمای بدن و هیچ مرگ یا بیماری جدی در گروه واکسینه شده وجود نداشته است.

Image for post
Image for post

امیدوارم این مقاله برای شما دوستان هم مفید باشه. در صورتیکه از این مقاله خوشتون اومد حتما با دوستان به اشتراک بگذارید تا آنها هم در جریان قرار بگیرند.