شباهت های بین ایران و ایتالیا

در روزهای اخیر که مشغول گشتن در بین صفحات وب بودم با یک مقاله جالب روبرو شدم. عنوان این مقاله "Similarities Between Italy and Iran" بود. برایم جالب بود که چه شباهت‌هایی ممکن است بین ما و ایتالیایی‌ها وجود داشته باشد.

Image for post
Image for post

این مقاله از زبان یک ایتالیایی است که در سفر خود به ایران بخشی از مشاهدات خود را یادداشت کرده است. در این مقاله او به موجوه اشتراک موجود بین دو کشور از لحاظ مختلف فرهنگی و سبک زندگی پرداخته است. با توجه به اینکه این مقاله برای خودم بسیار جالب بود تصمیم گرفتم آن را ترجمه کنم و در "پرسپت" با شما دوستان به اشتراک بگذارم. 

متن این مقاله به صورت زیر است:

پس از تقریباً یک ماه زندگی در ایران، شروع به مشاهده شباهت‌های زیادی بین ایرانی‌ها و ایتالیایی‌ها کرده‌ام. اگرچه فرهنگ‌های ما در بسیاری از جنبه‌ها متفاوت است، اما من کاملا درک می‌کنم که شباهت‌های زیادی در نحوه زندگی روزمره ما با هم وجود دارد.

غذا

اولین چیزی که من متوجه آن شده ام این است که غذا در اینجا بسیار مهم است. مردم نسب به آن وسواس دارند و این موضوع در مرکز توجه است. ایرانی‎‌ها به اندازه ایتالیایی‌ها به غذاهای خود بسیار افتخار می‌کنند.

خانواده

مانند ایتالیا، خانواده نیز در اینجا بسیار مهم است. خانواده نقش بزرگی در زندگی افراد دارد و برخی تصمیمات مهم هنوز تحت تأثیر نظر آن هستند. خانواده‌ها در اینجا تمایل به بزرگ بودن دارند: اگر به طور اتفاقی کسی در محلی برای ناهار یا شام با  دعوت شوید، انتظار داشته باشید حداقل 10 نفر از شما استقبال کنند زیرا در اینجا مفهوم خانواده شامل خانواده گسترده است.

تعطیلات

جمعه‌ها در ایران، مانند یکشنبه‌ها در اروپا، روزی از هفته است که به خانواده اختصاص داده می‌شود و همه در آنجا جمع می‌شوند و اوقات خود را با یکدیگر می گذرانند. از ناهارهای بسیار بزرگ، مهمانی ها، پیک نیک ها یا سفرهای کوتاه به خارج از شهرها، مهم نیست که جمعه چه کاری انجام می دهید ، اما باید این کار را با خانواده انجام دهید.

اگر بعد از ظهر جمعه اتفاقاً در هر شهری گشت و گذار می‌کنید، تعجب نکنید اگر خیابان‌ها را خالی دیدید و تنها کسی هستید که در آن قدم می زنید. به غیر از چند سوپرمارکت و برخی بستنی فروشی‌ها، در ایران همه روز جمعه و بین روزهای دیگر از ساعت 13:00 تا 18: 00/18: 00 بسته است، دقیقاً مانند بعضی از مناطق ایتالیا در ماه‌های تابستان. در روزهای هفته بعد از ناهار، بیشتر مردم در خانه می‌مانند و استراحت می‌کنند زیرا هوا برای انجام هر کاری بیش از حد گرم است. بعد از ظهر که دما کاهش می‌یابد، مغازه‌ها دوباره باز می شوند و مردم خیابان ها را پر می کنند.

نوشیدنی

شباهت بزرگ دیگر بین ایرانی ها و ایتالیایی‌ها این است که ما اشتیاق یکسانی به قهوه داریم. من از یافتن قهوه عالی در ایران و دیدن اینکه چگونه رفتن به یک قهوه یک کار معمول در اینجا است، مانند ما در خانه بسیار تعجب کردم. فرهنگ قهوه در حال تبدیل شدن به یک روند است، هر روز تعداد بیشتری کافی شاپ ظاهر می شوند و قهوه ای با کیفیت بالا و مطابق با قهوه هایی که در اروپا پیدا می‌کنید، ارائه می دهند.

همراه با قهوه، اشتیاق دیگری که هر دو فرهنگ مشترک دارند، علاقه به ژلاتو یا بستنی است. رفتن به ژلاتو و گردش شب یک امر عادی است که ایتالیایی‌ها در تابستان انجام می‌دهند: ما تمایل داریم شب‌های خود را بیرون از خانه در میادین عمومی بگذرانیم، چت کنیم و ژلاتوهای خود را خوشبو کنیم. در ایران مردم دقیقاً همان کار را می کنند. ایرانی‌ها بستنی‌شان را خیلی دوست دارند و به زودی صف‌های بزرگی را جلوی مغازه های فروش آن مشاهده خواهید کرد. از جمله موارد مورد علاقه آنها بستنی زعفران است که بسیار لذیذ است و هنگام سفر به ایران باید آن را امتحان کنید.

لباس

ایتالیایی ها به دلیل سلیقه مد عالی در همه دنیا معروف هستند. ایرانی‌ها از این جنبه به راحتی می‌توانند با آنها رقابت کنند. مخصوصاً دختران در ایران بسیار شیک هستند. آنها در انتخاب اینکه چه چیزی بپوشند تلاش، وقت و هزینه زیادی می کنند: از روسری های رنگارنگ گرفته تا مانتوها و تن پوش ها ، زنان ایرانی درست مانند ایتالیایی ها شیک و افتخار می کنند.