سنگ لوزه چیست؟

سنگ لوزه چیست؟
سنگ لوزه چیست؟
سنگ لوزه چیست؟

لوزه ها می توانند انواع مشکلات را ایجاد کنند، اما سنگ لوزه چیست؟ سنگ لوزه ها توده های کوچک و سختی هستند که در لوزه ها ایجاد می شوند. گاهی اوقات به عنوان لوزه شناخته می شوند، معمولاً زرد یا سفید هستند و در اندازه های مختلفی وجود دارند. تشکیلات کوچک به ندرت باعث مشکلات یا درد عمده سلامتی می شوند و برخی از افرادی که سنگ لوزه دارند ممکن است حتی متوجه نباشند که به آن مبتلا هستند.

رعایت بهداشت دهان و دندان می تواند به جلوگیری از تشکیل این سنگ ها کمک کند. اما اگر اینجا هستید که دقیقاً چگونه این سنگ ها تشکیل شده اند و از کجا آمده اند، ادامه مطلب را بخوانید.

چه چیزی باعث سنگ لوزه می شود؟

لوزه های شما دو توده کوچک از بافت لنفاوی در هر طرف ریشه زبان شما هستند. آنها برای از بین بردن عفونت و حفظ تعادل مایعات بدن شما کار می کنند. لوزه ها دارای شکاف ها و چین های مختلفی به نام دخمه های لوزه هستند که اغلب محل ایجاد سنگ لوزه ها هستند.

از آنجایی که لوزه ها بخشی از سیستم ایمنی هستند، آنها برای فیلتر کردن باکتری ها و ویروس هایی که از طریق غذا و تنفس وارد دهان شما می شوند، کار می کنند. غذا، زباله‌ها، مواد معدنی و باکتری‌ها می‌توانند در دخمه‌های لوزه‌ها گیر کرده و به تدریج به سنگ‌های زرد یا سفید تبدیل شوند. اندازه سنگ لوزه می تواند از یک دانه برنج تا یک انگور متغیر باشد. در یک مطالعه منتشر شده در جلد ISRN Dentistry در سال 2014، اندازه متوسط ​​سنگ لوزه در 124 مورد، 4 میلی‌متر و دامنه آن بین 3 تا 11 میلی‌متر بود. بر اساس این مطالعه، بزرگترین سنگ لوزه گزارش شده تا به امروز 14.5 سانتی متر در سال 1936 بود.
یک فرد ممکن است در یک زمان یک یا چند سنگ لوزه کوچک داشته باشد. برخی از علل ایجاد سنگ لوزه عبارتند از:

 • بهداشت ضعیف دندان
 • لوزه مزمن
 • مشکلات مزمن سینوسی
 • لوزه های بزرگتر

علائم سنگ لوزه چیست؟

در حالی که برخی از سنگ های لوزه کوچکتر هیچ علامتی ایجاد نمی کنند، برخی از نمونه های رایج از علائم لوزه عبارتند از:

 • سرفه کردن
 • بوی بد دهان یا بوی بد دهان
 • داشتن طعم بد در دهان
 • تف کردن سنگ های سفید کوچک
 • گلو درد
 • گوش درد
 • مشکل در بلع
 • احساس مداوم چیزی در گلویت گیر کرده است
 • لکه های سفید روی لوزه های شما
 • عفونت های گلو که به درمان آنتی بیوتیکی مقاوم هستند

اگر طیف وسیعی از این علائم، به ویژه بوی بد دهان و تف کردن سنگ های کوچک را دارید، می تواند نشان دهنده خوبی باشد که از سنگ لوزه رنج می برید.

سنگ لوزه چیست؟ ت
سنگ لوزه چیست؟ ت
سنگ لوزه چیست؟ ت

همانطور که در مطالعه ISRN Dentistry ذکر شد، "بیماران مبتلا به لوزه ها ممکن است بدون علامت باشند و لوزه های آنها ممکن است بطور تصادفی در پانتوموگراف یا سایر روش های تصویربرداری، از جمله CT و MRI کشف شود. بیماران علامت دار ممکن است با طیف وسیعی از علائم و نشانه ها از جمله تظاهر کنند. درد، دیسفاژی، بزرگ شدن غدد حساس گردن، توده در گلو، بوی بد دهان، و درد گوش. معاینه بالینی یک جسم سخت سفید یا زرد را در کریپت لوزه نشان می دهد.

چگونه از شر سنگ های لوزه خلاص شویم

درمان های احتمالی سنگ لوزه چیست؟

 به گفته کارشناسان چند راه برای از بین بردن سنگ لوزه در خانه وجود دارد، از جمله:

غرغره کردن: 

غرغره شدید با آب نمک گرم می تواند گلوی شما را تسکین دهد و سنگ های لوزه را از بین ببرد. غرغره کردن درست بعد از غذا می تواند از گیر افتادن غذا در دخمه ها جلوگیری کند
سرفه: 

سرفه‌های شدید می‌تواند سنگ‌های لوزه را در لوزه‌های شما از بین ببرد یا شل کند.
استفاده از مسواک، سواب پنبه ای یا انگشت: 

می توان سنگ ها را با انگشت یا مسواک برداشت. توصیه می کنیم هنگام استفاده از این روش احتیاط کنید، در صورتی که به طور تصادفی خود را بیمار کنید یا باعث درد شدید.

برخی از مداخلات پزشکی و درمان های لوزه عبارتند از:

جراحی جزئی: 

اگر لوزه‌های شما به‌ویژه بزرگ هستند و باعث درد شدید یا ایجاد عفونت‌های مکرر لوزه‌ها می‌شوند، ممکن است سنگ‌های شما توسط یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی با جراحی برداشته شوند.
برداشتن لوزه:

 اگر سنگ های لوزه به طور مکرر عود کنند، پزشک شما ممکن است انجام عمل جراحی لوزه را پیشنهاد دهد. این همیشه صدق نمی کند، اما زمانی که سنگ ها باعث عفونت های مکرر می شوند، می توان آن را در نظر گرفت.
کریپتولیز لوزه با لیزر:

 تحت بی‌حسی موضعی، یک متخصص پزشکی از لیزر برای از بین بردن کریپت‌هایی که سنگ‌های لوزه شما را در خود جای داده‌اند، استفاده می‌کند.
کریپتولیز کوبلیشن: 

کریپتولیز کوبلاسیون از امواج رادیویی برای ایجاد یون های باردار از محلول نمک استفاده می کند. این کار کریپت های لوزه را بدون ایجاد احساس سوزش کاهش می دهد.
آنتی بیوتیک ها:

 در حالی که آنتی بیوتیک ها می توانند از بی حسی جلوگیری کنند از باکتری‌های موجود در دخمه‌های لوزه‌های شما، خود سنگ‌های لوزه را درمان نمی‌کنند.

چگونه از ایجاد سنگ لوزه جلوگیری کنیم؟ 

شما می توانید در وهله اول با رعایت بهداشت دهان و دندان از تشکیل سنگ لوزه ها جلوگیری کنید. دندان های خود را بعد از غذا، قبل از خواب و هنگام بیدار شدن در صبح مسواک بزنید. شما دندان های خود را مسواک بزنید، زبان خود را نیز به آرامی مسواک بزنید. روزانه دندان های خود را نخ دندان بکشید. به طور منظم از دهان شویه هایی استفاده کنید که پایه الکلی ندارند. این تکنیک ها می توانند تعداد باکتری های موجود در دهان، گلو و لوزه های شما را کاهش دهند که ممکن است به این بیماری کمک کنند. توسعه سنگ های لوزه." به عبارت دیگر، رعایت بهداشت دهان و دندان می تواند سطح باکتری ها را در دهان کاهش دهد و احتمال ابتلا به سنگ لوزه ها را به حداقل برساند.