زندگی در آلمان 

در دوره حاضر خیلی از افراد قصد مهاجرت به کشورهای دیگر به دلایل مختلف را دارند البته بعد از اینکه کابوس بوروکراتیک دریافت اجازه اقامت، اجازه کار یا تابعیت خود را پشت سر گذاشتند. 

شاید شنیده‌ باشید که این سرزمین دارای شهرهای زیبا بسیار تمیز است. اما زندگی در آلمان واقعاً چگونه است؟ در این مقاله بنده چند ویژگی زندگی در آلمان، بهترین و ارزانترین مکانها برای زندگی در آلمان و همچنین هزینه های زندگی را مورد بررسی قرار داده‌ام.

Image for post
Image for post

واحد پول آلمان

یورو واحد پول رسمی آلمان است. شاید این را بدانید ، اما اگر از کشوری بروید که واحد پول آن متفاوت است، به شما توصیه می شود که باید آن را با یورو عوض کنید والا نمی توانید چیزی خریداری کنید. گزینه دیگر این است که شما از کارت نقدی یا اعتباری خود استفاده کنید.

زبان

آلمانی‌ها به زبان آلمانی صحبت می‌کنند. البته، آنها به زبان‌های دیگری مانند انگلیسی صحبت می‌کنند، اما برای جابجایی در کشور بهتر است حداقل مهارت های اساسی زبان را داشته باشید. اگر ایده ای در مورد چگونگی سلام کردن ندارید، لطفاً متشکرم و از شما به آلمانی متشکرم ممکن استدچار دردسر شوید یادگیری بقیه موارد بسیار دشوار است زیرا قوانین گرامر چالش برانگیز است، اما در هر شهر یا شهری که زندگی می کنید ، یک آموزشگاه زبان وجود دارد که دوره های زبان آلمانی را ارائه می دهد.

آنجا آرام است

زندگی در آلمان مانند هر مکان دیگری شلوغ است. اما به طور کلی، هر کجا که بروید آرامش و سکوت وجود دارد. به جز کلوپ هایی که با موسیقی تکنو سر و صدا خواهند کرد. به غیر از این موارد، خواهید فهمید که آلمانی ها سکوت را دوست دارند ، فساد کم است و پیدا کردن کار کار چندان دشواری نخواهد بود.

آلمانی‌ها قوانین خود را دوست دارند

این نظر کلیشه ای است، اما مردم آلمان خود یک قانون دوست داشتنی هستند. آنها قوانینی مکتوب و نانوشته برای خود دارند که از نظر شرعی به آنها پایبند هستند. و اگر کار اشتباهی انجام دادید ، انتظار نداشته باشید که از سوی آنها طرد شوید. اگر جرات پیاده روی و عبور از خیابان را با چراغ قرمز عابر پیاده داشته باشید و به ناچار ظاهری کثیف داشته باشید با کسی مواجه می‌شوید که شما را سرزنش می‌کند. بنابراین در مورد آنچه در خانه جدید خود می‌توانید انجام دهید و یا نمی‌توانید انجام دهید، بخوانید و مطلع شوید.

Image for post
Image for post

حقوق مناسب کارگران

کارکنان در آلمان بسیار زیاد ارزیابی می شوند. اگر یک آمریکایی هستید و در آلمان زندگی می کنید ، شاید بیش از دیگران به این موضوع توجه کرده باشید. سازمانها کارمندان زیادی دارند که از حقوق آنها محافظت می کنند و در صورت شکای، کسی به آنها گوش می دهد. شما به عنوان یک کارمند مورد سو استفاده قرار نخواهید گرفت و توسط یک رئیس مورد ترحم نیستید.

خدمات بد مشتری

اگر در مکانی زندگی کنید که این جمله "مشتری سلطان است" رواج دارد ، در آلمان کاملاً متعجب خواهید شد. آلمانی‌ها عادت ضعیفی دارند که خدمات عالی به مشتری ارائه ندهند، یا حداقل در سطحی که بیشتر آمریکایی‌ها یا کانادایی‌ها به آن عادت کرده اند، ندارند.

مبلمان آپارتمان

 پیدا کردن یک مکان برای زندگی با تمام هزینه هایی که باید پرداخت کنید بسیار دشوار و گران است. و هنگامی که وارد خانه شوید، آپارتمان را خالی خواهید دید. اگر عادت دارید به مکانی جدید بروید و چند کمد، آشپزخانه و سینک ظرفشویی و شاید یک تخت یا کمد داشته باشید، این را فراموش کنید. اکثر آپارتمان های آلمان حتی وسایل روشنایی ندارند، چه رسد به موارد دیگر. بنابراین هنگام ورود به خانه جدید خود آماده خرید آشپزخانه و وسایل دیگر باشید. می توانید در لیست روزنامه های محلی خود یا در یک فروشگاه مبلمان دست دوم چیزهای ارزان پیدا کنید.

Image for post
Image for post

حمل و نقل عمومی خوب

قطار و اتوبوس به و تمیز هستند. از حمل و نقل عمومی به طور گسترده ای در آلمان استفاده می شود و تجربه فوق العاده خوبی است. اگر عادت کرده اید که با بهانه تاخیر  اتوبوس یا قطار کار خود را به تأخیر بیندازید بهانه عدم رسیدن به موقع کار خود، این در آلمان قابل قبول نخواهد بود. از نظم و به موقع بودن در اینجا بسیار استقبال می شود، بنابراین با استفاده از وسایل نقلیه عمومی اوقات خوبی خواهید داشت.

شهرهایی که برای دوچرخه ساخته شده اند

جاده های آلمان برای انواع حمل و نقل ساخته شده است. آنها عابران پیاده و مهمترین آنها دوچرخه سواری هستند. وقتی به شهر جدیدی می روید ، ارزان ترین حالت حمل و نقل با دوچرخه خواهد بود ، بنابراین می توانید از این مورد در آلمان بسیار استفاده کنید. تقریباً در تمام جاده‌ها از خط مخصوصی برای دوچرخه استفاده شده است و دوچرخه سواران را در همه جا خواهید دید.

بازیافت دوستانه

سفارش در آلمان تا آنجا پیش می رود که سطل زباله شما را نیز شامل شود. سطل های آشغال ویژه ای برای انواع زباله ها مشاهده خواهید کرد و زمان مشخصی وجود دارد که باید بازیافت خود را انجام دهید. آلمان کشوری دوستدار محیط زیست است ، بنابراین باید مهارت های بازیافت خود را تقویت کنید و یاد بگیرید که هنگام انتقال به آنجا چه موادی به کجا می رود.

یک سیستم آموزشی خوب

تحصیل در آلمان به خوبی انجام می شود. کیفیت بالایی دارد و از همه مهمتر رایگان است. به احتمال زیاد مجبور نیستید هیچ شهریه‌ای برای دانشگاه یا شاید فقط چند صد یورو در هر ترم بپردازید. تفاوت شهریه در آلمان با شهریه در  آمریکا حیرت انگیز است. در حالی که در ایالات متحده آمریکا با یک بدهی فارغ التحصیل می شوید، در آلمان می توانید بعد از  تحصیلات خود، حقوق کامل نیز را دریافت کنید.

Image for post
Image for post

یکشنبه همه جا بسته می شود

ممکن است عجیب به نظر برسد، اما تمام مغازه ها عصر شنبه تعطیل هستند و تا صبح دوشنبه باز نیستند. یکشنبه در آلمان زمان استراحت است، بنابراین آن را مدنظر داشته باشید و به خوبی از آن استفاده کنید. بیشتر خارجی ها وقتی برای اولین بار به آلمان می روند این واقعیت مهم را فراموش می کنند و ممکن است روز یکشنبه بدون نان باشند، بنابراین حتماً روز شنبه به فروشگاه بروید و غذا و سایر موارد مورد نیاز خود را تهیه کنید.

فرصت زیاد برای سفر

آلمان در میانه اروپا است. و سفر در اروپا بسیار ارزان تر از مکان های دیگر است. شما می‌توانید در چند عرض چند ساعت در کشور دیگری باشید. این فرصت بی نظیری را برای شما فراهم می کند تا حتی در داخل کشور سفر کنید و در خارج از آن نیز فرهنگ‌های مختلف را ببینید.

غذای خوب

مردم با انتظار خوردن سوسیس زیاد و نه چیز دیگر به آلمان می روند. آلمان غذاهای متنوعی از گوشت گرفته تا انواع دسرها را در خود جای داده است. طیف وسیعی از نان و سایر محصولات پخته شده را نیز مشاهده می کنید. شاید نتوانید غذاهای کشور خود را به راحتی پیدا کنید، اما این فرصت را خواهید داشت که غذاها و مواد مختلف متنوعی را امتحان کنید که خوشمزه باشند.

Image for post
Image for post

بهترین مکانها برای زندگی در آلمان کدامند؟

اگر هنوز مکانی برای اقامت در آلمان انتخاب نکرده اید، در تصمیم گیری عجله نکنید. آلمان کشوری عظیم است و هر مکان دارای جو و فرصت‌های مشخصی است. در اینجا برخی از بهترین شهرها برای زندگی در آلمان را با توجه به فرصت های شغلی ذکر کرده ام. سپس  ارزان ترین شهرهای آلمان را نیز لیست شده است.

بهترین شهرها برای زندگی در آلمان،با توجه به فرصت های شغلی 
مونیخ
دوسلدورف
فرانکفورت
برلین
هامبورگ
اشتوتگارت
نورنبرگ

این شهرها از آنجا که فرصت‌های شغلی فوق العاده‌ای را ارائه می‌دهند، در این لیست قرار دارند. بسیاری از شرکتهای عالی رتبه آلمانی در آنجا مستقر هستند و همه آنها دارای زیرساختهای پر جنب و جوش و پتانسیل حقوق بالایی هستند. آنها همچنین در شهرهای برتر جهان برای زندگی هستند، بنابراین اگر به هر یک از آنها بروید اشتباه نکرده اید.

ارزان ترین شهرهای آلمان
لایپزیگ
بوخوم
کیل
سیگن
جنا
اوسنابروک
برمن

شهرهای فوق ارزان ترین شهرها برای زندگی در آلمان هستند. اگر بودجه کافی دارید و انتظار دارید که در چند ماه یا چند سال اول حضور در کشور درآمد زیادی کسب نکنید، بهتر است به یکی از شهرهای بالا بروید. از نقل مکان به شهرهای عظیم و پایتخت برلین خودداری کنید ، زیرا این شهرها بسیار گران هستند.

هزینه زندگی در آلمان چقدر است؟

علاوه بر بهترین و ارزانترین مکان‌های زندگی در آلمان، به احتمال زیاد می خواهید بدانید که هزینه زندگی در آلمان چقدر است. به طور دقیق تر هزینه زندگی در آلمان برای یک خانواده چقدر است. بر اساس داده‌های آماری ، در اینجا 15 شهر آلمان و شاخص هزینه زندگی آنها آورده شده است. هر چه شاخص هزینه‌های زندگی بالاتر باشد، گران ترند.

Image for post
Image for post

رتبه بندی شاخص هزینه زندگی در شهر
1 دوسلدورف 85.64
2 فرانکفورت 84.17
3 هامبورگ 81.65
4 مونیخ 80.21
5 هایدلبرگ 76.42
6 اشتوتگارت 74.47
7 برلین 72.5
8 کارلسروهه 72.50
9 بن 72.00
10 کلن 71.51
11 نورنبرگ 70.95
12 آخن 69.61
13 درسدن 67.98
14 برمن 67.00
15 لایپزیگ 66.60
منبع: Numbeo

برای مقایسه قابل درکتر ، ما هزینه زندگی یک خانواده 4 نفره در دوسلدورف و لایپزیگ را مقایسه خواهیم کرد. در دوسلدورف برای پرداخت اجاره بهای یک آپارتمان 3 خوابه به حدود 1،660 یورو و برای پرداخت سایر هزینه های زندگی در هر ماه 2،913 یورو اضافی نیاز دارید. 

در لایپزیگ برای پوشش یک آپارتمان به 890 یورو و برای سایر هزینه ها 2،277 یورو دیگر نیاز دارید. بنابراین در کل ، شما در ماه دوسلدورف به 4573 یورو و در لایپزیگ به 3،167 یورو در ماه نیاز دارید.

به طور کلی ، برای یک هزینه 2700 یورویی در لایپزیگ ، شما به 3800 یورو در مونیخ نیاز دارید. بنابراین همانطور که می بینید، دوسلدورف واقعاً گرانتر از لایپزیگ است.

منبع مقاله: