دلایل درد ناگهانی زانو

زانو یک مفصل پیچیده با بسیاری از قطعات متحرک است که آن را بسیار مستعد آسیب می کند. با افزایش سن، استرس ناشی از حرکات روزمره می تواند علائم درد را در زانوهای ما ایجاد کند. اگر متوجه درد ناگهانی زانو شدید، دانستن اینکه چه چیزی باعث آن شده است یا در مرحله بعد چه کاری باید انجام دهید ممکن است سخت باشد.

گاهی اوقات درد ناگهانی زانو یک اورژانس پزشکی است که نیاز به توجه یک متخصص پزشکی دارد، در حالی که برخی از بیماری های زانو را می توانید در خانه درمان کنید. با این حال، اگر درد ناگهانی زانو دارید که به درد مداوم تبدیل می شود، همیشه باید به پزشک مراجعه کنید. در مقاله زیر در مورد دلایل زانو درد ناگهانی صحبت خواهیم کرد تا مراحل بعدی شما را برنامه ریزی کنیم.

فهرست مطالب

  • دلایل زانو درد ناگهانی چیست؟
  • تشخیص زانو درد
  • برای درد چه کاری می توانید انجام دهید؟
  • نکاتی برای داشتن زانوهای سالم
  • درمان زانو درد را در نزدیکی خود پیدا کنید

دلایل زانو درد ناگهانی چیست؟

دلایل مختلفی برای درد ناگهانی زانو وجود دارد. رایج ترین آنها عبارتند از:

آسیب های ACL:

 آسیب های رباط صلیبی قدامی اغلب آسیب های ورزشی شامل پریدن یا تغییر جهت ناگهانی است. این آسیب ها معمولاً باعث بی ثباتی می شوند یا از تحمل وزن زانو جلوگیری می کنند.

آسیب های PCL: 

آسیب های رباط صلیبی خلفی پس از ضربه ای به جلوی زانو ایجاد می شود و می تواند منجر به درد قابل توجهی در زانو شود.
آسیب های رباط جانبی: این آسیب ها اغلب هنگام انجام ورزش های تماسی رخ می دهد

پارگی منیسک: 

یک تکل، چرخش، پیری یا نوعی آرتریت می تواند به منیسک زانو آسیب برساند. ممکن است احساس کنید زانوی خود قفل می شود یا در بالا و پایین رفتن از پله ها احساس ناراحتی کنید.

شکستگی زانو:

 سه استخوان تشکیل دهنده مفصل زانو ممکن است شکسته یا بشکنند. کشکک اغلب دچار شکستگی می شود.

دررفتگی زانو: 

دررفتگی مفصل زانو زمانی اتفاق می‌افتد که استخوان ران، ساق پا و کشکک به دلیل مشکلات ساختاری یا آسیب‌دیدگی از هم راستا نیستند.

تاندونیت: 

تاندونیت التهاب تاندون های اطراف مفصل است که از استفاده بیش از حد ناشی می شود. در میان ورزشکاران میانسال رایج است. بورسیت حرکات تکراری، مانند دویدن، می تواند باعث تحریک، دردناک و متورم شدن کیسه پر از مایع به نام بورس شما شود.

بیماری ازگود-شلاتر: 

این یک آسیب ناشی از استفاده بیش از حد در پسران نوجوان، به ویژه در ورزشکاران است. این می تواند منجر به درد در اطراف زانو و درد در هنگام دراز کردن ساق شود.

استئوآرتریت:

 درد ناگهانی زانو می تواند نشان دهنده شروع آرتروز (OA) باشد. OA یک نوع رایج آرتریت است که منجر به درد، حساسیت، تورم، سفتی، کاهش دامنه حرکتی و التهاب زانو می شود. با این حال، درد در زانو شما به طور ناگهانی ظاهر نمی شود و در عوض باعث افزایش تدریجی سطح درد می شود. آرتریت زمانی ایجاد می شود که غضروف محافظت کننده از مفاصل شکسته می شود و باعث می شود استخوان ها به یکدیگر ساییده شوند.

زانوی دونده: 

زانوی دونده یا سندرم درد کشکک رانی، دردی است که از پشت یا اطراف کاسه زانو شروع می‌شود. علائم عبارتند از ضربان شدید پشت کاسه زانو، به خصوص در جایی که زانوی شما به استخوان ران شما می رسد. همچنین می تواند باعث شود که زانوی شما بلند شود و ساییده شود.
گاهی اوقات، پزشکان نمی توانند علت درد زانو را تشخیص دهند.

علل درد ناگهانی زانو
علل درد ناگهانی زانو
علل درد ناگهانی زانو

تشخیص زانو درد

مگر اینکه زانو درد ناشی از تصادف یا درد شدید زانو داشته باشید، می توانید قبل از مراجعه به پزشک چند روز صبر کنید. فقط از هر گونه فعالیتی که باعث ناراحتی می شود اجتناب کنید یا محدود کنید. روش برنج که استراحت، استفاده از کمپرس یخ، فشرده سازی، بالا بردن سطح و داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) است، می تواند تسکین دهنده باشد. اگر علائم شما بهبود نیافت، باید به پزشک مراجعه کنید.

مراجعه به پزشک با یک تاریخچه پزشکی کامل و یک نمای کلی از سطح فعالیت شما آغاز می شود. سپس پزشک پای شما را دستکاری می کند و درد، حساسیت و تورم را بررسی می کند. آنها همچنین دامنه حرکت را ارزیابی می کنند. برای تشخیص دقیق، ممکن است از تست های تصویربرداری مانند اشعه ایکس یا MRI نیز استفاده کنند.

برای درد چه کاری می توانید انجام دهید؟

کارهایی که می توانید برای زانو درد خود انجام دهید به درد و آسیب زانو بستگی دارد. درد شدید و درد مبهم به برنامه های درمانی متفاوتی نیاز دارد و آسیب های تروماتیک به درمان های متفاوتی نسبت به زانو درد آهسته و تدریجی نیاز دارند.

در اینجا چند کار وجود دارد که می توانید برای تسریع روند بهبودی انجام دهید:

به زانوی خود استراحت دهید و چند روز از فعالیت های شدید استراحت کنید.
برای کاهش درد و تورم آن را یخ کنید.
زانوی خود را با یک باند کشی، تسمه یا آستین فشار دهید تا مفصل را بپیچید.
زمانی که نشسته اید یا دراز کشیده اید، زانوی خود را با یک بالش زیر پاشنه بلند کنید
داروهای ضد التهابی مصرف کنید. این داروها می توانند عوارض جانبی داشته باشند، بنابراین از مصرف طولانی مدت آنها خودداری کنید
تمرینات کششی و تقویتی توصیه شده توسط پزشک را انجام دهید.
فیزیوتراپی را شروع کنید
اگر به مدت دو هفته درمان های خانگی را امتحان کرده اید اما هنوز تسکین پیدا نکرده اید، با پزشک خود تماس بگیرید. اگر همراه با درد زانوی خود تب نیز داشتید، فوراً به پزشک مراجعه کنید. بسته به علت درد زانو، ممکن است به کمک بیشتری از پزشک نیاز داشته باشید. اگر بورسیت دارید، پزشک ممکن است نیاز به معاینه داشته باشد مایع اضافی از بورس در زانو شما.

یا اگر آرتریت دارید، ممکن است برای کاهش التهاب به تزریق کورتیکواستروئید نیاز داشته باشید.

نکاتی برای داشتن زانوهای سالم

چند کار وجود دارد که می توانید انجام دهید تا زانوهای خود را سالم نگه دارید، چه درد داشته باشید یا نه.

محکم نگه داشتن زانوهای خود در تمام طول سال به شما کمک می کند تا از هر نوع دردی جلوگیری کنید و از آسیب های رایج زانو جلوگیری کنید.

اول اینکه، ورزش منظم به تقویت پاها و زانوهای شما کمک می کند. می توانید از وزنه، باند یا حرکات وزن بدن استفاده کنید و حداقل دو بار در هفته این کار را انجام دهید.

شما همچنین می توانید کارهایی به سادگی انجام دهید مانند بالا رفتن از پله ها، اطراف بلوک یا پریدن روی دوچرخه.

قبل از ورزش حتما بدن خود را گرم کنید زیرا ورزش سرد خطر آسیب را افزایش می دهد.

شما همچنین باید انعطاف پذیر باشید.

حرکات کششی پویا را در تمرینات خود بگنجانید.

وقتی ورزش را تمام کردید، حرکات کششی استاتیک انجام دهید،

به طور منظم عضلات جلو و پشت ران خود را کشش دهید.

مطمئن شوید که کفش‌هایتان مناسب هستند و از وضعیت خوبی برخوردار هستند.

تمام این تمرینات همچنین باید به شما در حفظ وزن سالم کمک کند.

اضافه وزن یا چاقی فشار بیشتری را به زانوهای شما وارد می کند و یک عامل خطر مهم در ایجاد آرتریت اولیه زانو است.

علل درد ناگهانی زانو
علل درد ناگهانی زانو
علل درد ناگهانی زانو
 

درمان زانو درد را در نزدیکی خود پیدا کنید

چندین چیز می تواند باعث درد ناگهانی زانو شود. اگر درد زانو شما برطرف نشد، باید فورا به پزشک مراجعه کنید. پزشک شما در مورد علائم شما می پرسد، یک معاینه فیزیکی کامل می کند و آزمایش های تصویربرداری مانند اشعه ایکس یا ام آر آی را تجویز می کند.

بعد از اینکه آنها بتوانند به درستی درد زانو شما را تشخیص دهند، در مورد گزینه های درمانی شما صحبت خواهند کرد. درمان سریع می تواند از تبدیل شدن یک مشکل کوتاه مدت زانو به درد طولانی مدت و مزمن جلوگیری کند.