افراد کاملاً واکسینه شده می توانند ماسک نزنند!

مرکز کنترل بیماری های آمریکا گفته است، افرادی که به طور کامل علیه ویروس کرونای جدید واکسینه شده اند، می توانند به صورت خصوصی و در گروه‌های کوچک، بدون ماسک یا فاصله فیزیکی جمع شوند و برخی پروتکل ها نیز برای افراد تلقیح شده برداشته یا ساده سازی شده است. البته در دستورالعمل های جدید، افراد کاملاً تلقیح شده‌اند اما هنوز دوره واکسیناسیون آن‌ها تمام نشده است، هنوز باید به استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی در جمع ادامه دهند.

مرکز کنترل بیماری های آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد که افراد کاملاً واکسینه شده باید در بیشتر موارد، هم چنان اقدامات احتیاطی را برای جلوگیری از شیوع ویروس عامل کووید 19 ادامه دهند. مرکز کنترل بیماری های آمریکا گفت، افرادی كه كاملاً ایمن شده اند باید هم چنان در اماکن عمومی ماسک بزنند و در ملاقات عمومی و یا هنگام ملاقات با افراد واكسینه نشده (که در معرض خطر بیشتری در برابر موارد شدید کووید 19 هستند)، از دیگران فاصله بگیرند. این آژانس، پروتکل راهنمای سفر خود را بدون تغییر اعلام کرد و گفت که افراد واکسینه شده باید به پرهیز از سفرهای طولانی ادامه دهند.

براساس داده‌های مرکز کنترل بیماری های آمریکا، بیش از 92 میلیون دوز کووید 19 در سراسر ایالات متحده تزریق شده است.
براساس داده‌های مرکز کنترل بیماری های آمریکا، بیش از 92 میلیون دوز کووید 19 در سراسر ایالات متحده تزریق شده است.
براساس داده‌های مرکز کنترل بیماری های آمریکا، بیش از 92 میلیون دوز کووید 19 در سراسر ایالات متحده تزریق شده است.

راشل والنسکی، مدیر مرکز کنترل بیماری‌های آمریکا، در یک جلسه توجیهی رسانه‌ای گفت: «راهنمای ما باید خطر را برای افرادی که کاملاً واکسینه شده اند و آن‎‌هایی را که هنوز واکسن دریافت نکرده‌اند و تأثیر آن بر انتقال بیشتر کووید 19 در جامعه را متعادل نگه دارد.»

به روز شدن راهنمای بیماری کرونا در حالی است که مقامات دولتی، مشاغل و افراد سعی می کنند مسیر بازگشت به حالت عادی را یک سال پس از آن که این بیماری همه گیر، زندگی عمومی و تجارت را به طور کلی در سراسر آمریکا تعطیل کرد، ترسیم کنند.

در طی فصل زمستان و در هفته های اخیر، موارد جدید، بستری های در بیمارستان و مرگ و میر مربوط به کووید 19 در آمریکا کاهش یافته است و تلاش و همکاری برای تلقیح واکسن به آمریکایی ها در برابر ویروس در حال افزایش است. اما مقامات بهداشت عمومی آمریکا می گویند که مردم باید محتاط باشند، زیرا موارد کووید 19 و بستری شدن در بیمارستان هم چنان در سطح بالایی است و انواع با انتقال و بیماری زایی بیشتر به طور بالقوه سرنوشت این همه گیری را پیچیده می کند. جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا هفته گذشته گفت که ایالات متحده تا پایان ماه مه (اواخر خرداد ماه سال 1400) واکسن کافی برای همه بزرگسالان آمریکایی خواهد داشت. وی همچنین از آمریکایی ها و دولت های محلی خواسته است که ماسک بزنند و دستورالعمل های فاصله اجتماعی را حفظ کنند، در حالی که اخیراً برخی از شهرها و ایالت ها مانند تگزاس گفته اند که چنین محدودیت هایی را از بین می برند.

جو بایدن هم‌چنین از ایالت ها خواست تا معلمان، کارمندان مدارس و مراقبان کودکان را برای واکسیناسیون اولویت دهند، زیرا یادگیری مجازی برای بسیاری از دانش آموزان در سراسر کشور ادامه دارد و چندین اتحادیه معلمان، واکسیناسیون را بخشی از مذاکرات خود برای بازگشت به آموزش حضوری قرار داده اند. جو بایدن گفت که در حال حاضر، 30 ایالت اینگونه شاغلان را برای دریافت واکسن در اولویت قرار می دهند. بایدن گفت که برنامه داروسازی فدرال به معلمان اولویت خواهد داد و او برای این افراد، دریافت حداقل یک دوز واکسن را تا پایان ماه مارس را به عنوان هدف تعیین کرد. جو بایدن گفت كه مشاركت در ساخت واكسن جدید J&J (جانسون و جانسون) كه توسط مقررات نظارتی در روز شنبه تأیید شد، از «نوع همکاری بین شركت هایی است كه در جنگ جهانی دوم شاهد آن بودیم.» وی گفت: ایالات متحده تا پایان ماه مه به اندازه کافی برای همه بزرگسالان واکسن تأمین خواهد کرد.

براساس داده‌های مرکز کنترل بیماری های آمریکا، بیش از 92 میلیون دوز کووید 19 در سراسر ایالات متحده تزریق شده است واین مورد به افرادی که واکسینه شده‌اند، اجازه می دهد که در طول بیماری همه گیر با استفاده از این لایه ایمنی در برابر ویروس، زندگی عادی‌تری را طی کنند. طبق داده‌های مرکز کنترل بیماری های آمریکا، بیش از 18 درصد از جمعیت ایالات متحده حداقل یک دوز واکسن کووید 19 دریافت کرده اند و بیش از 9 درصد از مردم دو دوز گرفته اند. مرکز کنترل بیماری های آمریکا در راهنمای خود گفت، افرادی كه كاملاً علیه ویروس واكسین شده اند، می توانند با اعضای واكسینه نشده در یک خانواده بدون ماسک یا حفظ فاصله اجتماعی ملاقات كنند، مادامی كه همه افراد در آن خانواده در معرض خطر كم برای موارد شدیدتر کووید 19 باشند. مرکز کنترل بیماری های آمریکا  هم چنین گفت اگر افراد واکسینه نشده از چند خانوار باشند، همه باید اقدامات احتیاطی مانند ملاقات در بیرون، ماسک زدن و حفظ حداقل شش فوت (2 متر) فاصله را انجام دهند. این آژانس گفت که همه مردم فعلاً باید از اجتماعات بزرگتر پرهیز کنند.

یک افسر پلیس لمریکایی در حال تزریق واکسن.
یک افسر پلیس لمریکایی در حال تزریق واکسن.
یک افسر پلیس لمریکایی در حال تزریق واکسن.

واکسن های مجاز در جلوگیری از موارد شدید رکووید 19 که می تواند منجر به بستری شدن در بیمارستان یا مرگ شود بسیار مؤثر هستند. مرکز کنترل بیماری های آمریکا گفت، مشخص نیست که آنها تا چه حد ممکن است از عفونت و انتقال جلوگیری کنند، اما شواهد فزاینده نشان می دهد که افراد واکسینه شده نیز کمتر آلوده می شوند و احتمالاً ویروس را گسترش می دهند. آجی ستی، متخصص اپیدمیولوژی بیماری‌های عفونی در دانشگاه ویسکانسین-مدیسون، گفت: «هر کسی که واکسینه شود، صرف نظر از خطر زمینه‌ای ، می تواند اطمینان بیشتری داشته باشد که می تواند از بیماری شدید کووید 19 جلوگیری کند.» اما او هم چنین گفت، «ما باید تشخیص دهیم كه بعضی از افراد می توانند ویروس را گرفته و به دیگران منتقل كنند.» بر اساس راهنمای مرکز کنترل بیماری های آمریکا، یک فرد دو هفته پس از دریافت دوز دوم واکسن های دوتایی ساخته شده توسط فایزر-بیوان‌تک و همچنین مدرنا، یا دو هفته پس از دریافت تک دوز واکسن J&J، کاملاً واکسینه شده تلقی می شود.

افراد واکسینه شده پس از قرار گرفتن در معرض ویروس نیازی به قرنطینه یا آزمایش کووید 19 ندارند. با این حال ، م= افرادی که در مراکز غیر پزشکی مانند زندان ها با هم زندگی می کنند، باید پس از قرار گرفتن در معرض کووید 19، حتی پس از واکسیناسیون به قرنطینه ادامه داده و آزمایش شوند. كاركنان واكسينه شده در چنين مراكزی و يا محل های كار پر جمعيت نياز به قرنطينه ندارند، ولی به دنبال قرار گرفتن در معرض بیماری، باید به عنوان بخشی از برنامه های غربالگری، تحت آزمايش قرار گيرند.

- مرکز کنترل بیماری های آمریکا

مرکز کنترل بیماری های آمریکا همچنین گفته است افراد واکسینه شده، در طی فعالیت هایی مانند غذا خوردن در داخل منزل در رستوران ها یا رفتن به ورزشگاه کمتر آلوده می شوند، اگرچه در این شرایط افراد همچنان باید نکات ایمنی را رعایت کنند. این آژانس همچنین اعلام کرد افراد واکسینه شده با علائم کووید 19 باید خود را از دیگران جدا کرده و آزمایش کنند، حتی اگر خطر ابتلا به عفونت کم باشد. به گفته دکتر والنسکی مرکز کنترل بیماری های آمریکا با در دسترس قرار دادن مدارک بیشتر و واکسیناسیون بیشتر، راهنمای خود را به روز می کند. در حال حاضر، مرکز کنترل بیماری های آمریکا گفته است، همه باید از اجتماعات بزرگتر از گروه های کوچک افراد، صرف نظر از وضعیت واکسیناسیونشان، خودداری کنند. مرکز کنترل بیماری های آمریکا راهنمای سفر خود را برای افراد واکسینه شده به روز نکرده است، که شامل اجتناب از سفر غیرضروری و استفاده از ماسک در هواپیما، اتوبوس، قطار و سایر وسایل حمل و نقل عمومی است.

«ما می خواهیم این فرصت را به پدربزرگ و مادربزرگ واکسینه شده بدهیم تا از فرزندان و نوه هایشان که سالم و بومی هستند، دیدار کنند، اما در حال حاضر راهنمای سفر ما تغییر نکرده است.»

- دکتر راشل والنسکی