سونوگرافی در منزل | شبانه روزی در کرج

سونوگرافی چیست؟

Image for post
Image for post

سونوگرافی (اولتراسونوگرافی) روشی برای عکس برداری از اندام ها و بافت های داخلی بدن توسط امواج فراصوت می باشد. قبل از به وجود آمدن این تکنولوژی کار عکس برداری از اندام های داخلی معمولاً با استفاده از رادیولوژی و اشعه X انجام می شد.

اسکنر، پراب (پویشگر) و صفحه نمایش، اجزای اصلی یک دستگاه سونوگرافی هستند. پراب را بعد از اتصال با سیم به اسکنر بر روی نواحی مختلف بدن حرکت می دهند. پراب هم زمان با حرکت امواج فراصوت را به اندام ها گسیل می کند. این امواج بعد از رسیدن به بافت های درونی، بازتابیده یا اصطلاحاً اکو می شوند، و تصویر نهایی با توجه به مؤلفه هایی مانند فرکانس و زمان رفت و برگشت سیگنال های گسیل شده، روی صفحه نمایش نشان داده می شود.

با توجه به این که افراد مختلف به خاطر دلایل مختلفی اعم از مشغله های کاری و مشکلات اقتصادی باید همه ی وقت خود را صرف کار کردن کنند، و وقتی برای استراحت ندارند، ولی این کار بعدها باعث بیمار شدن و ناتوانایی افراد مختلف می شود.

مدتی قبل برای استفاده از این نوع درمان از خدمات ویزیت پزشک در منزل انجام می شد، تا فشار زیادی به بیمار وارد نشود، ولی بیمار برای استفاده از خدمات سونوگرافی باید از خانه خارج می شد، و به مراکز درمانی می رفت، ولی الان مرکز پزشکی سلامت نوین ارائه دهنده ی خدماتی مانند رادیولوژی در منزل، فیزیوتراپی در منزل، کار درمانی در منزل، تزریقات در منزل و... می باشد.

ارتباط با ما:02634471270

انواع سونوگرافی در منزل 

سونوگرافی انواع مختلفی دارد، و فقط سونوگرافی هایی قابلیت انجام شدن در منزل را دارند، که نیازی به تجهیزات خاص و پیچیده ندارد. سونوگرافی ­های معمولی که برای عکسبرداری از بافت و اندام­ های ثابت بدن استفاده می ­شود، را می­ توان در منزل انجام داد. نوع دیگری از سونوگرافی که می­ توان در منزل انجام داد، داپلر است، که جهت مشاهده ی وضعیت جریان خون در رگ ها و شریان ­های بدن و سلول­ های خونی استفاده می­ شود. این سونوگرافی مانند سونوگرافی ­های معمولی از امواج فراصوت استفاده می­ کند، و فقط کمی در فرکانس ­های آن نسبت به سونوگرافی معمولی تغییر ایجاد می­ شود. سونوگرافی داپلر جهت تشخیص انسداد عروق، سرعت جریان خون در رگ و شریان­ های بدن و یا لختگی آن استفاده می ­شود.

کاربردهای سونوگرافی

کارایی روش های سونوگرافی ساده، داپلر و سونوگرافی چند بعدی باعث شده، که این روش ها در طیف گسترده ای از علم پزشکی کاربرد داشته باشند. البته روش سونوگرافی که عمدتاً برای عکس برداری از بافت های نرم مناسب می باشد، و برای عکس برداری از استخوان ها، کماکان از روش های رادیولوژی و مشخصاً اشعه X استفاده می شود.

بررسی وضعیت جنین در طول دوره بارداری احتمالاً رایج ترین و آشناترین کاربرد سونوگرافی در علم پزشکی می باشد. با توجه به این که تا الان هیچ گونه عارضه یا خطری برای روش های سونوگرافی و امواج فراصوت ذکر نشده، استفاده از این روش جهت بررسی وضعیت رحم و جنین، بهترین انتخاب ممکن می باشد، ولی دامنه استفاده از سونوگرافی در علم پزشکی بسیار گسترده تر از این ها می باشد، که مهم ترین آن ها عبارت اند از:

 • سونوگرافی از پستان ها
 • سونوگرافی از تخمدان ها
 • سونوگرافی از چشم ها
 • سونوگرافی از بیضه ها
 • سونوگرافی از شکم و سیستم گوارش
 • سونوگرافی از طحال
 • سونوگرافی از رگ ها و شریان ها
 • سونوگرافی از کلیه، مثانه و مجاری ادرار
 • سونوگرافی از پانکراس
 • سونوگرافی از کیسه صفرا
 • سونوگرافی از غدد تیروئید و پاراتیروئید
 • سونوگرافی از مغز، بافت ها و استخوان های نوزادان
 • اکوی قلب
 • ارتوپدی

دستگاه سونوگرافی در منزل

بدن همه ی انسان ها از بافت های مختلفی تشکیل شده است، که هر کدام از قسمت های بدن توانایی بازتاب امواج صوتی را دارند، و فقط بعضی ها امواج را بیشتر و بعضی ها کمتر امواج را منعکس می کنند. به همین خاطر شکل و نوع بازتاب امواج سونوگرافی به بافت‌ های تشکیل دهنده بدن بستگی دارد. امواج باز تابیده شده، از بدن توسط کامپیوتر تجزیه و تحلیل می‌ شود، و در آخر به تصویر تبدیل می‌ شود. پزشک متخصص سونوگرافی این تصاویر را روی مانیتور چک می‌ کند. در سونوگرافی بافت‌ های نرم بدن قابل تشخیص می باشد، و مشکلات استخوان قابل تشخیص نمی‌ باشد. سونوگرافی به دو صورت دو بعدی و سه بعدی انجام می‌ شود، و می توان تصویر سونوگرافی اندام را در حال فعالیت مشاهده کرد.

سونوگرافی در منزل کرج

سونوگرافی یک روش بی خطر برای بررسی اندام ­ها و بافت­های داخلی بدن با استفاده از امواج اولتراسوند یا امواج صوتی با فرکانس بالا می باشد. برای انجام سونوگرافی حتماً لازم نیست، که به مراکز درمانی مراجعه کنید. اگر به خاطر بیماری وضعیت جسمانی خوبی ندارید، و یا باردار هستید، و پزشک برای شما استراحت مطلق تجویز کرده است، می­ توانید از خدمات سونوگرافی در منزل استفاده کنید، چون امروزه برای سرویس دهی به این بیماران، دستگاه­ های پرتابل طراحی شده است.

نحوه ی انجام سونوگرافی در منزل 

Image for post
Image for post

نحوه ی انجام سونوگرافی در منزل همانند شیوه ی انجام سونوگرافی در کلینیک­ ها و بیمارستان ها می باشد. متخصص سونوگرافی با همه ی تجهیزات کامل به منزل شما می آیند، و از بیمار می­ خواهد که به پشت یا پهلو بخوابد، و فقط نواحی که قرار است، عکسبرداری کند، را با ژل آغشته می­ کند، و دیگر قسمت ­های بدن را می ­پوشاند. سونولوژیست پراب را در نواحی ژل زده حرکت می­ دهد، تا بهترین تماس را با بدن شما بگیرد. لازم به ذکر است، که در زمان انجام سونوگرافی ممکن است، صداهای عجیبی به گوش شما ب­رسد، و این صداها به خاطر بازتاب امواج صوتی است، و اصلاً لازم نیست، که نگران این موضوع باشید. زمانی که که کار سونوگرافی به پایان می­ رسد، ژل باید از سطح بدن شما پاک شود، و تصویر سونوگرافی بر روی کاغذ چاپ و به شما تحویل داده ­شود.

آمادگی قبل از انجام سونوگرافی

پزشکان متخصص سونوگرافی را اغلب به همراه آزمایش خون، تجویز می کنند، تا مطمئین شوند، که قبل از انجام سونوگرافی دستور العمل‌ های لازم را پیگیری می‌ کنید. در شرایط اضطراری سونوگرافی معمولاً بلافاصله در مطب پزشک انجام می‌ شود. اگر برای زمان دیگری وقت دارید، و یا می‌ خواهید سونوگرافی را در منزل انجام دهید، حتما در مورد خوردن و نوشیدن قبل از سونوگرافی از پزشک معالج خود سوال کنید. برای پوشش مناسبی که باید پیش از انجام سونوگرافی داشته باشید، باید دقت کنید، در بیشتر موارد فقط باید پوستی را که تکنسین قصد بررسی آن را دارد، در معرض دید قرار دهید.

چه افرادی می توانند از خدمات سونوگرافی در منزل استفاده کنند؟

با توجه به این که سونوگرافی یک روش ساده و کم خطر برای اطلاع پیدا کردن از وضعیت بافت­ های نرم بدن است، ولی نباید به صورت خودسرانه و یا بدون تجویز پزشک انجام شود. انجام سونوگرافی در منزل به افراد زیر توصیه می شوند.

 • افرادی که جا به جا شدن برای آن ها سخت است.
 • بانوان باردار که در استراحت مطلق به سر می­ برند.
 • افرادی که به مراکز درمانی دسترسی ندارند.
 • افرادی که نیاز به آرامش دارند، و می­ خواهند که در محیط آرام منزل خدمات پزشکی را دریافت کنند.
 • تمام اعضای خانواده می ­خواهند که در جریان بیماری او قرار بگیرند.

برای تشخیص چه بیماری هایی از سونوگرافی در منزل استفاده می شود؟

قطعاً تا الان فکر می کردید، که سونوگرافی فقط برای یک موضوع کاربرد دارد، و آن هم بررسی وضعیت جنین در دوران بارداری می باشد، ولی کاربردهای متعدد و متفاوتی دارد. زمانی که پزشک سونوگرافی در منزل را تجویز می­ کند، که بخواهد از وضعیت پستان­ ها، تخمدان ­ها، رحم، چشم ها، بیضه­ ها، شکم و سیستم گوارش، طحال، رگ­ ها و شریان­ های بدن، کلیه، مثانه و مجاری ادرار، پانکراس، کیسه صفرا، غدد تیروئید و پاراتیروئید، مغز و استخوان نوزادان، قلب و نواحی نرم و غضروفی مثل تاندون و مینیسک اطلاع پیدا کنند.

خدمات سونوگرافی در منزل در کرج

بعضی اوقات سالمندان و یا یانوان باردار به خاطر ناتوانی و کهولت سن و استراحت مطلق نمی توانند به بیمارستان یا مراکز درمانی برای انجام مراحل درمان خود بروند، و در این شرایط بهتر است، خدمات سونوگرافی در منزل را درخواست کنند. سونوگرافی در منزل هم برای زنان باردار است، که باید این کار را انجام دهند، تا از سلامت فرزند خود مطلع شوند، و هم برای افرادی که درون بدن خود مشکلاتی دارند، و می خواهند آن ها را تشخیص دهند و درمان کنند.

انجام سونوگرافی در منزل برای همه ی افراد کاملا بی خطر است، و به خاطر دارا نبودن اشعه ایکس تاثیرات منفی ندارد. بیمارانی که احتیاج به سونوگرافی دارند، لازم نیست، که در صف های انتظار کلینیک یا بیمارستان ها مدت طولانی منتظر بمانند، بلکه می توانند از طریق تماس با متخصصین مجموعه ی نوین سلامت در حداقل زمان ممکن از این خدمات بهره مند شوند.

مزایای سونوگرافی

Image for post
Image for post
 • روشی کاملاً غیرتهاجمی است.
 • بدون درد
 • روشی امن و بی خطر که در آن از اشعه استفاده نمی شود.
 • روشی کارآمد برای عکس برداری و تهیه تصاویر باکیفیت از کلیه اندام های نرم، عروق و رگ ها می باشد.
 • تصاویر حاصل از سونوگرافی به طور آنی قابل مشاهده هستند.
 • در مقایسه با بسیاری از روش های دیگر در عکس برداری گزینه ای اقتصادی تر است.

جز زنان باردار چه افرادی نیاز به سونوگرافی دارند؟

از سونوگرافی برای تصویربرداری از همه ی بیماری هایی که به خاطر درگیری اندام های داخلی به وجود آمده، و احتیاج به تشخیص دقیق دارند، قابل استفاده می باشد.

هدایت دستگاه ها در عمل لاپاروسکوپی

با توجه به این که سونوگرافی تنها یک روش تشخیص نیست، و برای درمان نیز مورد استفاده قرار می‌ گیرد، یکی از کمک های درمانی سونوگرافی در انجام عمل لاپاراسکوپی می باشد. در انجام این عمل نیاز به هدایت صحیح ابزار جراحی جهت جلوگیری از آسیب به اندام‌ ها می باشد، این کار بدون احاطه کامل پزشک و اندام های داخلی قابل انجام نیست.

جهت بررسی راحت تر و دقیق تر اندام های داخلی بدن در عمل لاپاراسکوپی از دستگاه سونوگرافی استفاده می شود. همچنین هدایت سوزن های بیوپسی آزمایشات لاپاراسکوپی برای نمونه برداری انجام می شوند، به وسیله سونوگرافی به درست ترین شکل ممکن صورت می گیرد.

تشخیص بیماری های قلبی

بعضی اوقات مشکلات قلبی ناشی از گرفتگی یکی از دریچه ها می باشند، که به وسیله سونوگرافی می توان دریچه دچار مشکل را مشاهده کرد، و اقدامات لازم جهت برطرف کردن آن را انجام داد. سونوگرافی قلبی یکی از شاخه های مجزا و روش های تشخیصی جدی برای بیماری های قلبی می باشد. که به اکوکاردیوگرام (اکو) نیز معروف می باشد.

تشخیص و درمان سرطان سینه

همانطور که می دانید انجام سونوگرافی فقط برای تشخیص وضعیت جنین نیست، بلکه از این روش جهت بررسی وضعیت سلول های سرطانی و هدایت صحیح بیوپسی سرطانی استفاده می شود.

در افرادی که به سرطان پستان مشکوک می باشند از دستگاه سونوگرافی برای مطمئن شدن از وجود کیست ها و غدد سرطانی استفاده می شود.

تشخیص مشکلات مرتبط با عروق

با استفاده از سونوگرافی و نوع خاصی از آن به نام سونوگرافی داپلر همچنین مسائلی مانند بررسی عروق از نظر انسداد عروق و گرفتگی خون مانند لخته شدن و تومور های موجود در عروق و... بررسی می شود. در صورت مشاهده ی هرگونه مشکلی در شدت جریان خون با استفاده از سونوگرافی ابتدا وضعیت عروق از نظر سلامت و عدم گرفتگی بررسی می شود.

سونوگرافی چقدر طول می کشد؟

سونوگرافی معمولا بیش از 30 دقیقه طول نمی‌ کشد. اگر برای آزمایش لازم است، مایعات بنوشید، تا مثانه پری داشته باشید، ممکن است، زمان بیشتری از شما گرفته شود. زمانی که تکنسین تمام تصاویر را بدست آورد، با رادیولوژیست مشورت می‌ کند، تا مطمئن شود، که به نظر دیگری احتیاج ندارد. بیشتر اوقات تکنسین نمی تواند نتیجه را به شما اعلام کند. هنگامی که رادیولوژیست تصاویر مربوط به سونوگرافی را تفسیر می کند، گزارش در اختیار پزشک قرار می‌ گیرد.

چه نکاتی را باید برای انجام سونوگرافی در منزل رعایت کرد؟

 • در صورتی که در سونوگرافی نیاز است، که مثانه پر باشد، پیش از ورود سونولوژیست چند لیوان آب و یا چایی بنوشد. البته باید به گونه ای نوشیدن مایعات را زمان بندی کرد، که تا زمان حضور سونولوژیست در منزل فشار زیادی به مثانه ی بیمار وارد نشود.
 • اصلاً نباید از مایعات گازدار جهت پر کردن مثانه ی خود استفاده کرد، چون مانع مشاهده ی اندام­ های بدنی می­ شود.
 • اگر دچار فشار خون و یا دیابت هستید، از خوردن نوشیدنی­ های حاوی نمک و یا شکر جداً خودداری کند.
 • از نوشیدن مایعات چرب مانند دوغ برای زمان­ هایی که باید ناشتا باشد، اما مثانه پر باشد، پرهیز کنید، چون کیسه صفرا به خاطر ترشحات صفرا مشاهده نمی­ شود.
 • منظور از ناشتا بودن بیمار این است، که 6 تا 8 ساعت اصلاً غذا نخورد، و از مصرف غذاهای سنگین و نفاخ جداً پرهیز کند.
 • خوردن دارو در زمان­ هایی که گفته می­ شود، ناشتا باشد، بلامانع است، و باید مصرف کند.
 • موی بدن مانعی برای سونوگرافی نیست، اما موهایی که بیش اندازه بلند هستند، می توانند بر روی کیفیت تصاویر تاثیر بگذارند، به همین خاطر بهتر است، که تراشیده شود.

در چه مواردی نمی توان از سونوگرافی در منزل استفاده کرد؟

سونوگرافی جهت تشخیص بیماری­ برخی اندام ­ها مانند اندام ­های مبهم روده مناسب نیست، و بهتر است، که از دیگر روش ­های تشخیص مانند سی تی اسکن و MRI استفاده کرد. همچنین این روش نمی ­تواند به استخوان­ های انسان بالغ نفوذ کند، و فقط می ­توان با آن سطح بیرونی استخوان ­ها را مشاهده کرد. برای انجام برخی از سونوگرافی­ ها به وسایل خاص و غول پیکر نیاز است، و امکان حمل و نقل آن ها به منازل وجود ندارد. سونوگرافی­های سه بعدی و چهار بعدی که جهت اطمینان از سالم بودن جنینی و نگاه کردن به حرکات و صورت او تجویز می­ شوند، یا سونوگرافی ­های تخصصی که از تجهیزات پیچیده استفاده می ­کند، را نمی ­توان در منزل انجام داد.

قیمت سونوگرافی در منزل

هزینه ی سونوگرافی در منزل به تعداد سونوگرافی های گرفته شده، و تعداد عضوی که احتیاج به تصویر برداری دارند، تعیین می شود. کمترین هزینه برای ریه و شکم می باشد، و عضوهای دیگر نیز به خاطر گرافی بیشتر هزینه بالاتری دارد. 

https://salamatnovin.com/post/10/%D8%B3%D9%88%D9%86%D9%88%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%81%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D9%86%D8%B2%D9%84