NFT ادوارد اسنودن حدود 5.5 میلیون دلار فروش رفت!

NFT ادوارد اسنودن افشاگر آژانس امنیت ملی آمریکا، حدود 5.5 میلیون دلار  معادل با ۲,۲۲۴ اتریوم فروش رفت. این NFT از یک اثر هنری گرفته شده است که تصویر صورت ادوارد اسنودن را در میان صفحاتی از حکم دادگاهی نشان می‌دهد که تعیین نمود «برنامه نظارت جمعی» که اسنودن آن را افشا کرد، قانون متحده را زیر پا گذاشته است. این تصویر به عنوان «آزاد بمان» (Stay Free) معروف شده است.

ادوارد اسنودن در حال برقراری تماس ویدیویی با حضار مستقر در کتابخانه‌ی عمومی نیویورک
ادوارد اسنودن در حال برقراری تماس ویدیویی با حضار مستقر در کتابخانه‌ی عمومی نیویورک
ادوارد اسنودن در حال برقراری تماس ویدیویی با حضار مستقر در کتابخانه‌ی عمومی نیویورک

سود فروش NFT مشهورترین تبعیدی آمریکا به جیب او نمی‌رود، بلکه برای بنیاد آزادی مطبوعات (Freedom of the Press Foundation) که اسنودن ریاست آن را بر عهده دارد، هزینه خواهد شد. از هیئت مدیره‌ی این بنیاد می‌توان به بازیگر هالیوود جان کیوزاک،  افشاگر معروف دنیل الزبرگ و گلن گرینوالدِ نویسنده اشاره نمود.

اسنودن در بیانیه‌ای از بنیاد آزادی مطبوعات گفت: «کاربردهای در حال ظهور رمزنگاری می‌توانند نقش مهمی در حمایت از حقوق ما داشته باشند … این حراج به توسعه‌ی کاربردهای ارزشمند و محافظ حریم خصوصیِ رمزنگاری برای حفاظت از آزادی مطبوعات و خدمت به مردم کمک خواهد کرد.»

اسنودن که در حال حاضر در مسکو زندگی می‌کند، در سال 2013 اطلاعات فوق محرمانه آژانس امنیت ملی کپی کرده و به  گرینوالد و لائورا پتراس مستند‌ساز داده است. مقالاتی که بر پایه و اساس این اطلاعات تهیه شدند، در نشریه گاردین و واشنگتن پست منتشر شد و برنده جایزه پولیتزر برای خدمت به مردم گردید. در سال ۲۰۲۰، هفت سال پس از آن‌که اسنودن این اسناد را به گرینوالد و پتراس داد، دایره‌ی نهم دادگاه‌های آمریکا حکم کرد که نظارت جمعی در تماس‌های تلفنی مردم آمریکا غیرقانونی بوده است.