15 اسفند، روز درختکاری

روز درختکاری یکی از روزهای سال است که در آن مردم تشویق به کاشتن نهال می‌شوند. روز درختکاری در کشورهای بسیاری گرامی داشته می‌شود و گرامیداشت این روز معمولاً در روزهای پایانی زمستان یا روزهای نخست بهار است.

نخستین روز هفته منابع طبیعی، یعنی ۱۵ اسفند «روز درختکاری» است.
نخستین روز هفته منابع طبیعی، یعنی ۱۵ اسفند «روز درختکاری» است.
نخستین روز هفته منابع طبیعی، یعنی ۱۵ اسفند «روز درختکاری» است.

روز درختکاری در ایران

در ایران روز ۱۵ تا ۲۲ اسفند ماه به عنوان «هفته منابع طبیعی» نامگذاری شده‌است که نخستین روز این هفته یعنی ۱۵ اسفند «روز درختکاری» است. در بیشتر نقاط جهان روز درختکاری توسط سازمان‌های مردم‌نهاد و گروه‌های مردمی برنامه‌ریزی و برگزار می‌شود و در ایران نیز، بزرگترین و مردمی‌ترین پویش درخت‌کاری، پویش «یه عالمه درخت» است که در اسفند 13۹۵ پایه‌گذاری شد.

شعار امسال هفته منابع طبیعی

مدیر کل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری ایران درباره‌ی هفته منابع طبیعی و مراسم برگزاری آن گفت: «امسال هفته منابع‌ طبیعی و آبخیزداری همانند سال گذشته با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و با هدف اشاعه سنت حسنه درختکاری و ترویج فرهنگ حفظ و احیای منابع طبیعی از تاریخ ۱۵ لغایت ۲۲ اسفندماه و با شعار «همه با هم، جهاد برای حفاظت از منابع‌طبیعی» در سراسر کشور برگزار می‌شود.» 

حسینی میلانی، عضو هیأت رئیسه شورای شهر تهران و سخنگوی کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری هم با اشاره به تغییر سیاست‌ها در توسعه فضای شهری و در بوستان‌ها بیان کرد: «یکی از موضوعات مهم جهت گیری به سمت  گسترش الگوی کشت گیاهان کم مصرف و بومی است. همان‌گونه که چمن‌کاری ممنوع شده است، در بوستان‌های جدید باید فضای سبز را بومی و سازگار با کم‌آبی کرد و توجه مردم در فضای سبزهایی که در ادارات و منازل و باغات است، به گونه‌های کم‌مصرف بومی جلب شود.» 

بیایید نهال بکاریم

اگر فضای باز مانند باغچه دارید یا در توسعه مشاعات باز مجتمع مسکونی خود اجازه مشارکت دارید، میتوانید با کاشت یک نهال سهمی در کمک به محیط زیست داشته باشید. اما بهتر است کودکان ذا نیز در این کار سهیم کنید تا آنان هم از اهمیت مشارکت در حفظ محیط زیست آگاه شوند.

کودکان را در کاشت نهال سهیم کنید.
کودکان را در کاشت نهال سهیم کنید.
کودکان را در کاشت نهال سهیم کنید.